2011 Anne Baba Andı - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

2011 Anne Baba Andı

Saatler 00.15’i gösteriyordu. Dışarıda hava soğuktu. Uğuldayan rüzgârın sesi içleri ürpertiyordu. Halil Bey, her yıl yaptığı gibi eline beyaz bir kâğıt ve tükenmez kalem aldı. Masanın başına oturdu. Herkes uyumuştu. Elindeki kâğıdın tam da ortasından aşağıya doğru dik bir çizgi çizdi. Kâğıdın sol tarafına büyük harflerle “HATALAR”, sağ tarafına ise “YENİ ADIMLAR” yazdı. Düşünmeye başladı…
 
Halil Bey, orta halli bir şirkette çalışıyordu. Kazandığı para ile ancak evinin geçimini sağlayabiliyordu. Bu yılı yoğun bir koşturmaca içinde geçmişti. Sabah erkenden çıktığı evine akşamın geç saatlerinde dönebilmişti. Döndüğünde canından çok sevdiği iki çocuğu genelde uyumuş oluyordu. Çocuklarıyla ve eşiyle pek fazla ilgilenememişti açıkçası. Bu durum sene boyunca kendini hep huzursuz etmişti.

Halil Bey’in takdir edilecek bir özelliği vardı. Sene sonu geldiğinde ve herkes uykuya daldığında geçmiş bir yılın muhasebesini yapar, gelecek yıl için yeni kararlar alırdı. Elindeki kâğıdın önce HATALAR kısmını doldurur sonra da YENİ ADIMLAR kısmına geçerdi. Maddeler dolusu hatalar yazmayı ve yeni adımlar belirlemeyi pek sevmiyordu. Düşüncelerini daha da netleştirmek için en öne çıkan beş hatasını yazıyor, beş tane de yeni adım belirliyordu. Hazırladığı bu kâğıdı katlayıp rafların arasındaki bir kitabın içine saklıyordu. Ara sıra kâğıdı oradan alıp kontrol ediyordu. Bu uygulamanın çok faydasını görmüş, iş ve aile hayatında kimi başarıları bu yolla elde etmişti.

Sıra 2010 yılının hatalarına gelmişti. Uzunca düşündükten sonra belirlediği beş hatayı kâğıdın ilgili bölümüne özenle yazdı. İçinden “Artık bu hatalara veda edeceğim.” dedi. Sıra ‘Yeni Adımlar’a gelmişti. Yeni Adımları belirlerken önce hatalarını kontrol ediyor, sonra da kitaplığından seçtiği kitapları kurcalayarak çeşitli fikirler elde ediyordu. Bu fikirler çerçevesinde yeni adımları kâğıda yazıyordu.           

Eline içinde güzel sözlerin bulunduğu bir kitap aldı. Karıştırmaya başladı. Sözleri okuyor, yeni yılda kendine yön verecek sözü arıyordu. 211. sayfada sayfanın tam da başında okuduğu bir sözde takıldı. Birkaç defa daha okudu. “Tamam işte, aradığım bu!” dedi.  Söz şöyleydi:

“En Çok Değer Verdiklerine En Az Zamanı Ayıranlar Pişman Olmaya Mahkûmdur!”

Hayatta en çok ailesine değer veriyordu Halil Bey. Hâlbuki en az zamanı da onlara ayırıyordu. Bir babanın yarım saatini bile çocuklarıyla dolu dolu geçirememesi ne kadar da acıydı. Hakka, hukuka riayet ettiğini düşünüyordu ama en büyük hakkı çocuklarından esirgiyordu. Onların vatana millete faydalı insanlar olarak yetişmesini istiyordu ama gelin görün ki, onların eğitimi için vakit bile bulamıyordu. Radikal bir karar aldı. Bu seneki atılacak yeni adımları tamamen ailesi ve özellikle çocuklarına ayıracaktı. Eline kalemi aldı ve yeni yıl için belirlediği beş maddeyi sıraladı.

Yazdıklarını tekrar tekrar okudu. Bu beş maddeyi internette sitemde de yayımlamalıyım diye düşündü. İnterneti açtı. Sitesine girdi. Yazacağı bu beş maddeye başlık düşündü. Sonunda kendine göre bir başlık buldu: 2011 Anne-Baba Andı.

Ant şöyleydi:

Yeni yılda çocuklarıma daha fazla vakit ayıracağıma, günümün en az yarım saatini çocuklarımla geçireceğime, her ay en az iki hafta sonunda çocuklarımla çeşitli etkinliklere katılacağıma, yeni yılda çocuklarımın eğitimi için 10 kitap okuyacağıma ve en az dört seminerine katılacağıma, TV’de izlediğim programlar arasında çocuk eğitimine dair programlara yer vereceğime ANT İÇERİM. 

Psikolojik Danışman/Pedagog Mehmet Teber – Haber 7
www.mehmetteber.com
2011 Anne Baba Andı Reviewed by Mehmet Teber on 1/02/2011 Rating: 5 Saatler 00.15’i gösteriyordu. Dışarıda hava soğuktu. Uğuldayan rüzgârın sesi içleri ürpertiyordu. Halil Bey, her yıl yaptığı gibi eline...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.