Anladığım Konuştuğumdan Fazladır - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Anladığım Konuştuğumdan Fazladır

Çocuk   
Ben çocuğum, küçük bir çocuk. Sizlere kendimi anlatıyorum. Çünkü beni tanıdıkça beni anlayacaksınız. Anladığınız zaman yaptıklarımıza anlam verebileceksiniz. Doğru anlamı verdiğinizde ise doğru eğitim yöntemlerini kullanacaksınız.

Benim hakkımdaki en büyük yanılgılarınızdan biri nedir, biliyor musunuz? Benim konuştuğum kadar anladığımı düşünüyorsunuz. Yani zannediyorsunuz ki, benim konuşma yetimle anlama yetim orantılı gelişiyor.

Bebekken siz, “Adda gidelim” dediğinizde ben sizi anlıyordum ama gelin görün ki, konuşma yeteneğim gelişmediği için size sadece “Agu”, “Euvv” gibi cevaplar veriyorum. Dolayısı ile siz konuşabildiğim kadar anladığımı düşünüyorsunuz. Şunu çok iyi bilin lütfen, kelime haznemin yetersiz olması, dil ve ses becerilerimin gelişmemiş olması anlama becerimin de gelişmediği anlamına gelmiyor.

Sonra biraz daha büyüyorum. Birkaç kelimelik cümleler kurabiliyorum. Siz de zannediyorsunuz ki sadece birkaç kelimeyi anlayabiliyorum. “Anne gel” diyorum. Konuşmam bu kadar. Ama ya anlama becerim. “Babası biliyor musun, bizim oğlan arkadaşı ile kavga etmiş ve ona vurmuş” dediğinizde sizi anlıyorum açıkçası.

Kendi aranızdaki gizli sandığınız konuşmalarınız

İçine düştüğünüz önemli hatalardan birini daha söyleyeyim mi size? Benim yanımda benim bir şey almadığımı düşünerek benim duymaman gereken konuşmaları yapmanız. Mesela ben odanın bir köşesinde oyun oynuyorum. Siz de benim hakkımda konuşuyorsunuz. Birbirinize “Bizim bu çocuk son zamanlarda çok yaramaz oldu. Makasla perdeleri kesti. Alt kattaki arkadaşlarından öğreniyor bunu. Bir daha onların yanına göndermeyelim.” gibi beni eleştiren, hatalarımı ortaya döken cümleler kuruyorsunuz. Ya da bir komşu hakkında atıp tutuyorsunuz. İşte ben bu konuşmaların tümünü duyuyorum ve anlıyorum. Gözüm oyunda olmasına karşın genelde kulağım sizin konuştuklarınızda oluyor. Açıkçası bu konuşmalar beni olumsuz etkiliyor. 

İşte kendi aranızdaki bu konuşmalarda babamın ağzından kızdığı birine karşı kötü bir kelime ya da küfür çıktığında ben o kelimeyi aklıma kaydediyorum. Daha sonra ben de kızdığımda o kötü kelimeyi kullanıyorum. Siz bu çocuk bunları nereden öğrendi diye düşünüyorsunuz. Aslında hata kendinizde de farkında değilsiniz.

Televizyon yok mu televizyon!

Bazen de sanıyorsunuz ki, ben televizyonda konuşulanları anlamıyorum. Bu nedenle uygunsuz konuşmaların bunduğu sahnelerde kanalı değiştirme gereği duymuyorsunuz. Bir dizide hakaret, cinsellik ve küfür konuşulduğunda, ben söylenenlere dikkat kesiliyorum. Sizin anlamadığımı düşündüğünüz sahne ve konuşmalardan neler öğreniyorum neler? İyi şeyler değil tabi ki.

Sevgili anne ve babam! Ben küçük bir çocuğum. Anlama yetim konuşma yetimden daha hızlı gelişiyor. Zannetmeyin ki anlama gücüm, konuşma gücüm kadar.  Bu nedenle benim yanımda kendi aranızdaki konuşmalarınızda dikkatli olun bence. Oyun oynarken bile bir kulağım sizde oluyor çünkü. “Aman canım! O daha çocuk, ne anlar?” demeyin ve özellikle de televizyondaki zararlı konuşmalardan da beni koruyun.

Mehmet Teber
Psikolojik Danışman/Pedagog

Anladığım Konuştuğumdan Fazladır Reviewed by Mehmet Teber on 7/06/2010 Rating: 5 Çocuk    Ben çocuğum, küçük bir çocuk. Sizlere kendimi anlatıyorum. Çünkü beni tanıdıkça beni anlayacaksınız. Anladığınız zaman yaptıkl...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.