Azıcık İlgi Lütfen! - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Azıcık İlgi Lütfen!

Çocuk   
Çocuk eğitiminin ilk adımının çocuğumuz eğitmek konusunda istekli olmaktır demiştik önceki yazımızda. Her anne baba çocuğunun iyi yetişmesini istiyor ancak birçoğununki istek düzeyinde kalıyor. Sadece istemekle çocuklarımızı eğitemeyeceğimiz ise âşikar. İstemenin ötesine geçip adımlar atmamız gerekiyor. İşte o adımlardan bir diğeri de çocuklarımıza vakit ayırıp onlarla ilgilenmektir. 

İlgili olmak, özetle çocuklarınıza vakit ayırmak demektir. Sizce, çocuklar anne-babalarından en çok ne bekler? Bu sorunun cevabı, şüphesiz ilgidir. Daha bebeklik döneminden itibaren çocuklar, anne-babalarının sadece kendileri ile ilgilenmelerini isterler. Hatta anne-babaları sırf kendileri ile ilgilensin diye onların elindeki işi sabote ederler. Ya da onların dikkatlerini kendi üzerlerine çekmek için olmadık davranışlar sergilerler. Bu yapılanların hepsinin anlamı "Benimle ilgilenin." demektir.

Günümüz hayatında anneler kendilerini ev işlerine adar. Babalar ise akşam eve gelir, yemek yer, sonra da ya kahveye gider ya da TV başında uyuyakalır. Çocuklarıyla olan ilgileri "Dersler nasıl yavrum?"cümlesi ile kısıtlıdır. İlgisiz kalan çocuk, zamanla sevilmediğini hisseder. Ailesinden yavaş yavaş uzaklaşırken, sosyal hayatta kendisiyle ilgilenenlere yönelir.

Onlarla ilgilenmeden, onlara gerekli vakti ayırmadan çocuklarınızı eğitmeniz mümkün müdür? Tabi ki, hayır! İlgilenilmeyen çocuğu ya televizyon ya da mahalle kültürü eğitir. Sonra da, "Aaa! Benim çocuğum bu davranışları nereden öğrendi" diye şaşırırsınız. Anne-baba olarak gerekli vakti ayırıp, doğruları çocuklarınıza öğretmezseniz, yanlışlar hakkında onları bilgilendirmezseniz, çocuklarınız otomatik olarak yanlış bilgilerle büyür.

Anne-baba olarak akşam bir araya geldiğinizde, lütfen elinizdeki işi gücü bir kenara bırakın. Aile olarak bir araya gelin. Ya beraberce dışarıda gezmeye gidin, ya da birlikte oyun oynayın. Kitaplardan, çocuklarınıza masal-hikaye okuyun. Çocuklarınızın anlattıklarını dikkatle dinlerken, söz aralarında onlara doğruları öğretmeye çalışın.

Sizden çok şey istemiyoruz. Yirmi dört saatin bir saatini çocuklarınızın sağlıklı yetişmesine ayırın yeter. Akşam olduğunda anneler, siz bulaşıkları; babalar siz de TV'yi bir kenara bırakın. Birbirinize yakın olmak için yere oturun. Birbirinizle konuşup, oyun oynayarak günün tadını çıkarın. Zaten aile diye biz buna diyoruz.

Mehmet Teber
Psikolojik Danışman/Pedagog
Azıcık İlgi Lütfen! Reviewed by Mehmet Teber on 7/07/2009 Rating: 5 Çocuk    Çocuk eğitiminin ilk adımının çocuğumuz eğitmek konusunda istekli olmaktır demiştik önceki yazımızda. Her anne baba çocuğunu...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.