İstanbul Akvaryum - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

İstanbul Akvaryum

Efendim, soğuk havalarda evde bunalan çocuklarla bir şeyler yapalım dedik. Uzun zamandır niyetlendiğimiz ama bir türlü gidemediğimiz Floryada'ki İstanbul Akvaryum'a gitmeye karar verdik. Ne de olsa Dünya'nın en büyük akvaryumu ünvanına sahip bir yer.

Yol açıktı ve akvaryuma rahatça ulaştık. Biletlerimizi aldık ve içeri girdik. Akvaryum son teknoloji ile yapılmış. Farklı konseptlerde düzenlenmiş ve iç tasarımı, akvaryum içleri harika. Pasifik Okyanusu, İstanbul Boğazı, Süveyş Kanalı gibi bölümler var ve orada yaşayan balıkları o bölüme koymuşlar. Deniz altı dünyasının ne kadar renkli olduğunu bir daha keşfetmiş olduk. Asude balıklara oldukça meraklıydı. Ahsen ise dokunmatik ekranlarda dünyayı ve balıkları gösteren kiosklarla ilgiliydi. Bazen onu gözden kaçırdığımda biliyordum ki, bir kioskun başında dokunarak dünyayı çeviriyor, farklı bölgelere tıklıyor ve oranın balıklarına bakıyor.

Akvaryum'un bana göre en çarpıcı kısmı Amazon Ormanları idi. Gerçeğin çok iti taklit edildiği bu ormanlarda uzun ağaçlar, basık hava ve yağmur vardı. Şelalaler, derelerle kendimi bir zamanlar filmlerde gördüğüm ormanlardaymış gibi hissettim.

Turkuazoo mu yoksa İstanbul Akvaryum'mu diye kendime sordum. Nedendir bilinmez Turkuazoo daha çok hoşuma gitmişti. Belki ilk olduğu için, belki sakin bir şekilde gezebildiğim için. Lakin amazon ormanlarını hiç bir şeye değişmem.

En Çok Neyi Sevdin?


Gün içinde akvaryumdan sonra çocuklarla yemek yedik, sonra parka gittik epey orada vakit geçirdik, arabada şarkı söyledik, yolda koşmaca yarışı yaptık. Gün sonunda Ahsen'e sordum. Ahsen en çok bugün neyi sevdin.

Cevabı şu oldu: "Seninle yarış yapmayı sevdim."

Bir kez daha anladım ki, çocuklar için en değerli vakit anne-babası ile etkileşim halinde oynadığı vakitler. Ne balıklar, ne de parklar, ne de yemekler..
 
İstanbul Akvaryum Reviewed by Mehmet Teber on 1/10/2012 Rating: 5 Efendim, soğuk havalarda evde bunalan çocuklarla bir şeyler yapalım dedik. Uzun zamandır niyetlendiğimiz ama bir türlü gidemediğimiz Fl...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.