Sinav Terapileri / Yeni Şafak - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Sinav Terapileri / Yeni Şafak


 
Merhaba Mehmet Bey! Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1980 yılında İzmit’te doğdum. Aslen Sivaslıyım. İlk-orta-lise eğitimini İzmit’te tamamladım. Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitirdim. Yine bu üniversitede Eğitim Bilimleri alanında yüksek lisans yaptım. Şu an evli ve bir çocuk babasıyım. 

Sanırım Sınav Terapileri sizin ilk kitabınız. Neden bu kitabı yazma gereği hissettiniz?

Evet, ilk kitabım. 5 yıla yakın bir süre dershanelerde görev aldım. Hem SBS hem ÖSS öğrencilerine sınavlara hazırlık sürecinde yardım ettim. Zamanla öğrencilerin problemlerinin çok fazla değişmediğini gözlemledim. Her sene aynı soruları farklı öğrenciler dile getiriyordu. İstedim ki öğrencilerin sınava hazırlık sürecinde karşılaşabileceği tüm sorunları bir kitapta toplayayım ve öğrencilerin beğenisine sunayım.
 
Sınavla pek alakam olmasa da piyasada Sınava hazırlanan öğrencilere yönelik bir çok kitap var. Sizin kitabınızın farklı bir yönü var mı?

Benim kitabımın farkı, kitapta öğrencilere verdiğim bilgileri konuşmalar şeklinde sunuyorum. Yani kitapta düz anlatım hiç yok. Benim ile öğrencilerim arasında geçen konuşmaların dökümü var. Öğrenci bana “İçimden çalışmak gelmiyor, ya kazanamazsam, haftada kaç soru çözmeliyim, son bir ay kala nasıl çalışmalıyım?” gibi sorunlarla geliyor ve biz bu sorun üzerine konuşmaya başlıyoruz. Kısacası kitap çok didaktik değil. Öykü tadında eğlenceli bir kitap. Bu yönü ile de ilk olduğunu düşünüyorum.
 
İsmi neden Sınav Terapileri?

Çünkü öğrenci ile benim aramda geçen terapi seansının dökümünden oluşuyor.
 
Kitabın arka kapağında kitabın öğretmenlere de hitap ettiğini söylemişsiniz.

Evet. Ben dershaneye ilk başladığım yıllarda öğrenciler birçok sorunla karşıma çıkıyorlardı. Ben bu sorunlar karşısında ne diyeceğimi çok bilmiyordum. “İçimden ders çalışmak gelmiyor” diyen bir öğrenciyi nasıl motive edebileceğimden haberim yoktu. “İçinden gelmese de çalış, istersen çalışırsın” gibi genel cümlelerle cevaplar veriyordum. Göreve yeni başlayan öğretmenlerimizin bu sıkıntıları çekeceğini düşünüyorum. Bu nedenle sınava öğrenci hazırlayan her öğretmenin bu kitaptaki bilgilere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.
 
Kitapta metaforik yaklaşım denen bir kavramdan bahsetmişsiniz bunu biraz açar mısınız?

Normal bir danışmanlık seansının süresi 50-60 dakikadır. Ve bu seans haftalarca sürebilir. Dershanelerde ise bir öğrenciye 60 dakika ayırmanız mümkün değil. Çünkü görüşmek isteyen kişi sayısı çok fazla. Bu nedenle daha kısa süreli görüşmeler yapmak zorundasınız. Kısa süreli görüşmelerde sonuca çabuk ulaşmak için bir yöntem kullanmaya başladım. Bu yöntemde öğrencinin sorununa ışık tutacak bir öykü ve benzetmeler kullandım. Bu sayede öğrencilerime daha çabuk bakış açısı kazandırdım. Ve bu yaklaşımı metaforik yaklaşım olarak adlandırdım.
 
Bir örnek verebilir misiniz?

Mesela bazı öğrencilerim denemelerde kötü sonuç almaktan korktukları için denemeye girmiyorlardı. Ben onlara dedim ki “Aynada saçının, üstünün başının dağınık olarak görünmesinden korktuğun için aynadan korktuğun oldu mu?” dedim. Bana dedikleri şu oldu “Aynadan neden korkalım hocam. İyi ya işte eksiklerimizi gösteriyor, biz de ona göre düzeltiyoruz.” Ben de diyorum ki denemelerde bir boy aynası, sana konu ve soru eksiğini gösteriyor. Zayıf olduğun alanları bildiriyor. Aynadan korkmuyorsan denemeden de korkmamalısın. Ayna metaforu ile öğrenciye yeni bir bakış açısını getirmiş oluyorum. Aynayıkullanmadna anlatmaya çalışsam demek istediklerimi çok uzun bir sürede diyebilirim ve öğrenci anlayabilir. Ancka metafor kullanınca direk aklına oturuyor ve daha etkili oluyor.
 
Çok güzel bir yaklaşım. Peki Mehmet Bey, yeni kitap çalışmalarınız var mı?

Şu anda insanın kendisini yani duygularını, düşüncelerini, davranışlarını tanıması konusunu işleyen bir kitap üzerinde çalışıyorum. Çünkü insan kendini ve kendi psikolojisini çok iyi bilmeli diye düşünüyorum. Yunus’un söyledikleri çok haklı “İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir.” İnsana kendini bildirecek bir çalışma.
 
Bu çalışmanızı da merakla bekliyoruz. Size başarılar dilerim.

Teşekkür ederim.

Not: Sınav Terapileri kitabım ilk çıktığında Yeni Şafak kitap ekinde çıkan röportajım...


Sinav Terapileri / Yeni Şafak Reviewed by Mehmet Teber on 6/23/2011 Rating: 5   Merhaba Mehmet Bey! Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? 1980 yılında İzmit’te doğdum. Aslen Sivaslıyım. İlk-orta-lise eğitimini İz...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.