Van Günlüğü-10 Nisan - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Van Günlüğü-10 Nisan

Van   
Bugün günlük yazacak mecali bile zor buluyoruz. Çünkü saat 01.00 ve yapacak hala çok iş var ve biz çalışıyoruz. 

 
Güveçli Yeniden!

M. Teber: Bu sabah Güveçli'ye geçtik. Arabamız gecikince zaman kaybettik. Sabah bir kaç sınıfa giremedik. Normalde Çarşamba'yı tamamen raporlamaya ve ilgili birimleri ziyarete ayıracaktık. Ancak bu aksaklık bize bir gün daha Güveçli'ye gitmeye mal oldu. Tabi geciken Doğan kardeşimiz de bize akşam yemeği ısmarladı :) Güveçli'ye 3'lü ekip olarak girdik. ve okulun % 90'ının taramasını yaptık. Öğle yemeği yemeden 17.30'a kadar süren yoğun tempo bizi yormuştu. Son dersle birlikte okuldan ayrıldık. Merkeze geldik. Doğan kardeşimin güzel yemeğini yedik ve otele geçtik.

Ebru: Bugün Van’da geçirdiğimiz en yoğun ve en dolu dolu olan gündü. Sabah erken saatlerde yola çıkıp Güveçli Köyüne gittik. Güveçli İlköğretim Okuluna 3. gelişimizdi. Depremde çevre köylerdeki okullar zarar gördüğü için bu okulda yaklaşık 6-7 okul toplanmıştı. Sabahçı ve öğlenci gruplar vardı.  Bu yüzden de tarama işi de bayağı uzun sürdü. Bütün gün ordaydık. Birçok sınıfa girdik, okulun kapanışına kadar. Ama yine bitmedi. Bütün ekip çok yorgundu.

Merve: Bugün öyle yoğundu ki. Sabah başlayıp ara vermeden girebildiğimiz kadar sınıfa girdik. Sınıflardan birinde çocuklar şarkı söyleyebilir miyiz öğretmenim dedi. Ben  de tabiki dedim demesine ama tahtaya çıkan kız öğrencinin söylediği türküyle gözlerime yaşlar doldu. Bir ses bu kadar mı güzel olur, böyle içten mi söylenir. Sonra biri daha şarkı söylemek istedi, hiç bağırmadan zorlanmadan o gür ses, tonlamalar bu küçücük bedenlerden nasıl çıkıyor bilmiyorum. Ama içim paramparça oldu öğrenci bir ilahi söylemek istedi. Boğazım düğüm düğüm müsaade isteyerek çıktım sınıftan ve aşağıda Mehmet Teber’i aradım ama bulamadım. Onun da bu sesleri dinlemesi çok güzel olur diye düşündüm. Sonrasında yeryüzü doktorlarından Mustafa Bey’i çağırdım. Geldi, çocukları dinledi, gözleri dolu dolu çıkarken sınıftan “ sen ne yaptın ya darmadağın ettin beni” diyerek çıktı. Sesler öyle hüzünlü ki ve berrak.

Doğan Bey'den Alınan İntikam


Ebru: Yeryüzü Doktorlarının aracıyla şehre dönerken Yeryüzü Doktorlarından Doğan Bey’e bize yemek ısmarlaması konusunda bayağı ısrar ettik :) Ama o tedbirini almıştı, arabada bizim için alınmış lahmacun ve ayranlar vardı. Açlığımızı biraz bastırmak için atıştırdık ama Mehmet Hoca güzel bir yemek için ısrarcıydı =514; Doğan Bey de bizi kırmadı ve Van’a ilk geldiğimizde gittiğimiz Merkez Et Lokantasına götürdü bizi. Orda yemeklerimizi yedik. Yemek esnasındaki muhabbet gayet ilginç ve zevkliydi. Mehmet Hoca bize arıların yapısından, kolonilerindeki iş bölümünden, bal yapışlarından bahsetti uzun uzun. Bunlar bilim dünyasının tasdiklediği ama sebebini bir türü bilimsel olarak açıklayamadığı Yaradan’ın mucizeleriydi =514; İkinci mucizevi mahlûkatımız da karıncaydı. Mehmet Hoca karınca yuvalarındaki yaralı karıncalar için olan ilkyardım odalarından bahsetti. Muhabbetimiz bitince otele döndük.

Merve:
Sabah erken kalktık ama Doğan Bey geciktiği için birkaç sınıfa giremedik :( Mehmet Hoca akşamında bunun intikamını aldı merkez et lokantasında yemek ısmarlatarak. Tabi Mustafa Bey önceden aldığı lahmacunları arabada bize yedirttiği için tıkandık ve planları işe yaradı, Mehmet Hoca ve Ebru çok fazla bir şey yiyemedi :)

Yoğun Mesai

M. Teber: Bir saat sonra biz yine masa başındaydık. Bugün çok öğrenci görmüştük ve raporlama uzun sürecekti. Bu satırları yazdığım zaman hala biz raporlama için uğraşıyoruz. Bakalım işimiz kaçta bitecek ve yatak yüzünü kaçta göreceğiz :)

Ebru: Saat 20.00’da çalışmak üzere toplandık. Elimizde tasnif etmek, istatistik çıkartmak, incelemek ve en son dosyalanmak üzere bir sürü dosya vardı. Saatlerce çalıştık. Çaylar peş peşe gidiyordu :) En son pes ettiğimde saat 02.30’u gösteriyordu. 6,5 saattir çalışıyordum. Mehmet Hoca ve Merve’yi dosyalarıyla baş başa bırakıp odama çıktım. Ağrılar içinde yattım. Daha sonra telefonumun sesiyle uyandım. Merve gelmiş ama kapıyı duymamışım, nasıl uyuduysam :) Ona kapıyı açtım. Ter içinde kalmıştım ve titriyordum… Saate baktım 04.08 idi. Yani Merve 8 saat çalışmış… Of… Tekrar yatağıma girdim…

Merve: Akşam okuldan çıkarken elimizde bir sürü dosya vardı. Bunların raporlanması ve istatistiklerine bakılması derken çok geç vakitlere kadar çalışacağımızı tahmin ediyorduk zaten ama Ebru ve ben yarın giremediğimiz sınıflara girmek için sabah erkenden kalkacağız. Ebru gece 02:30 gibi odaya çıktı bütün istatistikleri o çıkardı ki bu zor bir iş. Ben de dosyalardaki dökümanların bulunup bir araya zımbalanması ve raporlamayla uğraştım. Mehmet Hoca zaten malum; her şey onun elinden geçiyor son bir kontrol yapıyor bilgisayar işlerinin yükü tamamen onda. Benim düşüncem sabahlamaktı çünkü zaten saat 04:00 olmuştu. Hiç uyumasam muhtemelen çok daha rahat ederdim ama uyudum maalesef. Ben zaten işlerini hep gece halleden sabahlayan biriyim ama bu kez gündüz çok yorulmuştum. 2 saat sonra uyanacaktım ama uyuyabilmek ne mümkün. Beynim bir türlü sistemi kapatmıyordu. Yarım saat boyunca uyuyamadım ve sürekli uyandım. Geldiğimden beri ilk gün hariç, maksimum 4-4:30 saat uyudum. Bazı günler de hiç uyumadım. Şunu söylemek istiyorum ki bize kuvvet veren işin manevi yönü yoksa ne benim bünyem ne de başka bir şey. Dünyada insanı bu kadar mutlu eden başka bir şey yok.

Güzel Bir Gelişme

M. Teber: Sabah 08.00 gibi Pedagog Adem Güneş aradı. Bizim pedagoji Derneğinin TRT'nin Süper Dadı ile ilgili yazdığı bildiriyi okumuş teşekkür etti. Kendileri de TRT'ye bu dizinini kaldırılması konusunda baskıda bulunuyormuş. ortak hareket edelim dedik. Sonra konu Van'a geldi. Kendisi Fatih Üniversitesi'nde. Dedi ki öğrencilerle mektup kardeşliği yapalım. PDR ve Psikoloji öğrencileri ile Van öğrencilerini mektup kardeşi yapmaya karar verdik. Biz ona gittiğimizde liste götüreceğiz. Tarama yaptığımız öğrencilerden riskli olanların listesini. Ablaları ve abileri onlara mektup yazacak. Bu şekilde mektupla da olsa bir sosyal destek sunmuş olacağız. Bu proje ile yüreğimize biraz su serpildi. En azından teşhisten sonra, tedaviye yönelik bir adım atmış olacağız..
Van Günlüğü-10 Nisan Reviewed by Mehmet Teber on 4/11/2012 Rating: 5 Van    Bugün günlük yazacak mecali bile zor buluyoruz. Çünkü saat 01.00 ve yapacak hala çok iş var ve biz çalışıyoruz.    Güveçli ...