Ankara - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Ankara

Ankara ile İlk Tanışma
Ankara ile olan tanışıklığım çoook eskilere dayanır. Çünkü Ankara Mamak'ta yaşayan amca ve halamı ziyaret etmek amacıyla çeşitli zamanlarda keyifli tren yolculukları sonrasında Ankara'ya gelirdik.

İlk banliyö trenini Ankara'da gördüm ben. Trene biner Mamak durağında inerdik. Uzun bir yokuşu çıktıktan sonra amcamlara ve halamlara ulaşırdık. Burada bir dağın yüzüne tırmanarak ziyaret ettiğimiz Hüseyin Gazi Türbesi'ni, yazın yediğimiz buzlu dondurmaları unutmam. Halamın geniç bostanında yediğimiz taze sebzelerin adı ise bir başkaydı. 

Gençlik Parkı ve Hayvanat Bahçesi
Amcalarımı ziyarete geldiğimizde gezdiğimiz klasik yerler vardı. Bunların başında Gençlik Parkı gelirdi. Şimdi çok değişmiş olan bu parkın en çok lunapark kısmı ile ilgilenirdik. Bu lunaparkta araba yarışı yaptığımızı, korku tüneline girdiğimizi hatırlıyorum. Gençlik parkı ile birlikte hayvanat bahçesi yine Ankara'yı zihnime kazıyan faktörlerden biridir.

Aslanı, fili, zürafayı, timsahı, maymunu canlı olarak ben ilk defa burada gördüm. Bu nedenlerle Ankara benim hayatımda güzel ve derin izler bırakmıştır.

Bilkent ve ODTÜ
Yıl 1998, bu sefer okulla birlikte Ankara'ya geliyoruz. Sınava gireceğimiz sene olduğu için üniversite gezisi yapıyoruz. Bu amaç önce Bilkent'e gittik. Bilkent'te unutamadığım gördüğümüz son model arabalardır. O zaman beni hayrette bırakan bir diğer şey de girdiğimiz bir sınıfta Amarikada'ki bir profesörün ders yapıyor olmasıydı. Profesör gerçekte yoktu. Sadece bir ekranda vardı. Kocaman bir ekranda görünüyordu. Yani telekonferans yöntemi ile ders işleniyordu. Profesör bizim amfiye girdiğimizi görünce bize selam verdi. Biz ona el salladık, o da bize el salladı. Onun bizi nasıl gördüğüne şaşırmıştım. Şimdi bakıyorum da bundan 13 sene önce doğru dürüst teknoloji bile yokken Amerika'dan  bir profesörün ders işlemesi inanılmaz bir durum. Şu anki alt yapı ile birlikte bile bu işi yapan kaç üniversite var acaba?

Bilkent sonrası ODTÜ'yi gezdik. ODTÜ daha yeşillik ve daha güzeldi. O zamanlar Bilkent yeni açılmıştı ve pek yeşilliği yoktu. ODTÜ'nün yemekhanesinde yediğimiz yemekleri de unutmam.

Bolu Dağı ve Köfteler
O zamanlar Bolu Dağı Tüneli yoktu. Dağın tepesine tırmanan otobüsler bir çok lokantanın yanından geçerdi. Bu lokantalarda güzel et yemekleri yapılırdı. Bu lokantalardan birinde üniversite gezisi sonrasında yediğimiz köfteleri de hala hatırlıyorum.

Ankara'nın Gezilecek Yerleri
Üniversiteyi kazandığımda aynı üniversitede okuduğumuz ev arkadaşlarımdan Memduh Ankara'lıydı. Üniversite döneminde de ziyaret ettim Ankara'yı ve bu ziyarette Memduh ile birlikte Hacı Bayram-ı Veli'yi, Ankara Kalesi'ni, Atakule'yi, Anıtkabir'i, Göktürk Parkı'nı keşfetmiştim.

Bakan Ziyaretleri
Ankara ziyaretlerimden unutamadığım biri de 2009 yılında bir proje kapsamında Milli Eğitim Bakanımız Nimet Çubukçu ile görüşmemizdi. Türkiye okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması üzerine bir proje geliştirmiş ve Nimet Çubukçu ile görüşmeyi başarmıştık. İki kişi olarak girdiğimiz odada bakanımıza projemizin detaylarını anlattık. İlgileneceğini ancak yeni bakan olduğu için sisteme hakim olduktan sonra bu projelere bakacağını belirtmişti. Aynı gün içinde yine bakanlarımızdan Selma Aliye Kavaf'ı ziyaret etmiş ve ona da ailelerin eğitimi üzerine bir başka proje sunmuştuk.

Meclisi, bakan odalarını, başbakanın makamını o zaman gördüm ilk defa. Türkiye'nin yönetildiği yerin yetersiz ve oda sayısının az olduğunu, bakan odalarının bile küçük olduğunu o zaman fark ettim. Bu ziyaretten sonra gözümde büyüttüğüm meclis, milletvekilliği gözümde biraz değerini kaybetti.

Sunduğumuz projelerden bir ses çıkmadı. Açıkçası görüşme sonrasında çıkmayacağını da tahmine etmek güç olmamıştı. Çünkü bakanların gün içinde o kadar çok ziyaretçisi vardı ki, her birisinin ayrı bir projesi ve talebi olduğuna eminim. Bakan hangisi ile ilgilenebilirdi ki...

******************************************************

Sonrasında görev aldığım bir dershanenin Sincan'da şube açması ile birlikte Ankara ziyaretlerim arttı. Sonrasında eğitimler ve seminerler geldi.

Berceste
Sinan Bey ile birlikte Sincan şubesini ziyaret etmek için Ankara yollarına çok düştük. Bu ziyaretlerin en keyifli tarafı Sinan Bey ile birlikte Berceste'de konaklayıp açık büfe kahvaltı yapmaktı. Oldukça nezih olan bu mekan insanı dinlendiriyordu. Berceste'yi ve buradaki Cranberry adındaki yemişi Sinan Çelikkol vasıtası ile tanıdım. Artık hem Berces'te hem de Cranberry İstanbul-Ankara yolunun vazgeçilmezidir benim için.

Kaya Greenpark
6 Haziran 2011. Üç arkadaşla birlikte bir gece vakti yine İstanbul-Ankara yolundayız. En keyifli yolculuklardan biriydi. Yolculukta bir arkadaş kitap okudu biz dinledik ve tartıştık. Sonrasında Berceste'de çay kahve içtik. Sonrasında ise Topkapı Sarayı'ndan aldığım Pera Lounge albümü eşliğinde yollardan kıvrıla kıvrıla gittik. Gün ışımaya başladığında biz Bolu civarındaydık. Bu sefer dedik ki Kaya Greenpark tesislerine girelim. Ortalıkta kimse yoktu. Çam ormanları arasında, bir göl kenarında bir otel Kaya. Hava berraktı, gölün üzerinde ise sis vardı. Temiz havayı içimize çektik ve muhteşem manzarada fotoğraflar çektirdik. Belgesel bile çektik :)) Yolunuz Ankara'ya düşerse Gerede'de otobanın yanındaki bu tesise uğramanızı öneririm...

Memur Kenti

Ankara'ya çok gidip geldim. Ancak bir türlü Ankara'ya ısınamadım. İstanbul'un enerjisi, dinamikliği Ankara'da yoktu çünkü. Bir insanın ruhu olduğu gibi şehirlerin de ruhu vardır bence. Bu ruhu geçmişten günümüze kadar bu şehirde yaşayanlar oluşturur. Ankara'nın ruhunda durağanlık ve resmiyet var. Sıcak bir şehir gibi gelmiyor bana göre...
Ankara Reviewed by Mehmet Teber on 6/07/2011 Rating: 5 Ankara ile İlk Tanışma Ankara ile olan tanışıklığım çoook eskilere dayanır. Çünkü Ankara Mamak'ta yaşayan amca ve halamı ziyaret et...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.