Eğitim Sisteminden İlk Beklentimiz - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Eğitim Sisteminden İlk Beklentimiz


Bir insanın sahip olduğu ve hayatına yön veren en önemli özelliği kişiliğidir. Öyle ki kişiliğimiz bizim mesleğimizi, eşimizi, işimizi, çocuklarımızı nasıl yetiştireceğimizi, hobilerimizi, iletişim şeklimizi önemli oranda belirler. Bu derece önemli olan kişiliğimizin oluşumda genlerimiz ve aynı oranda hayatımızın ilk altı yılı çok önemlidir. Bu dönemden sonra ise kişilik pek değişmez. “Can çıkar huy çıkmaz”, “Yedisinde neyse yetmişinde odur.” sözleri kişiliğin kolay kolay değişmediğini ifade eden atasözlerimizdir. 

Bu yazıyı okuyanlar olarak hepimizin parmak izimiz gibi kendimize has bir kişiliğimiz var. Ancak kişiliklerin bazı ortak özelliklerini fark edip çeşitli kişilik tipleri de belirlemek mümkün. Örneğin kimimiz içedönüğüz, kimimiz ise dışadönük; bazılarımız mantıklıyız, bazılarımız ise duygusal; bir kısmımız esnek diğer kısmımız ise kararlı; birçok kişi sezgileri ile karar verirken, birçok kişi de beş duyu organından elde ettiği verilere göre karar veriyor.  Bizler bu kişilik özelliklerimiz ile toplumda tanınıyor ve biliniyoruz. “Sakin, öfkeli, tezcanlı, merhametsiz, vurdumduymaz, çıkarcı, cimri” ibareleri aslında hep kişiliğimizin özelliklerini tarif ediyor.

Yunus “İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir” derken, kişinin kendini tanımasına vurgu yapıyor aslında. Kendini tanımak, kişiliğini tanımakla eşdeğer sayılabilir. Kişiliğini tanıyan ve onun farkında olan insan ilişkilerinde ve seçimlerinde daha dikkatli olabilecektir.  

Şimdi de eğitim sistemimizin bizim kişiliklerimizi ne kadar dikkate aldığına sorularla bir göz atalım isterseniz. Çünkü bize kişiliğimizi yansıtacak, kişiliğimize göre bizi yönlendirecek kurumların başında okullar gelmektedir. 

Okullardan ve eğitim sisteminden ilk beklentimiz bize kendi kişiliğimizi fark etmek konusunda ışık tutması ve yol göstermesidir. Hayatımızın 16-17 yılını okullarda geçirip kişiliğimiz hakkında bilgi sahibi olmuyorsak eğitim sistemi önemli bir noktayı göz ardı etmiş demektir. 

Okullardan ikinci beklentimiz ise eğitim ve öğretim faaliyetlerini bizim kişilik özelliklerimizi göz önüne alarak planlamasıdır. Müfredatlar, ders işlenişleri ve ödevler kişiliklere göre farklılık gösterebilmelidir. Hareketli, tez canlı, yerinde duramayan bir çocuğa tarih anlatmakla, sessiz, dinlemeyi seven bir çocuğa tarih anlatmak farklı olmalıdır. Bu iki çocuğa verilen ev ödevleri, onların bilgilerini ölçecek sınavlar yine farklı olmalı değil midir? Her öğrenciye özel bir program ödev geliştirmeyiz belki ama en azından birkaç gruplama yapıp daha fazla kişiliği kapsayabiliriz.  

Okullardan üçüncü beklentimiz bizleri liselere yönlendirirken bizim kişiliklerimize göre yönlendirme yapmasıdır. Rehberlik birimlerinde güvenilirliği ve geçerliliği kanıtlanmış kişilik testleri neden kullanmayalım ki? Mühendis olabilecek bir kişiliğe sahipken, öğretmen liselerine gitmem ne kadar doğru olacaktır?
Lisede alan seçimi yaparken bizler kişiliklerimize ve yeteneklerimize göre yönlendirilseydik daha güzel olurdu. Okullar alan seçimi konusunda neden öğrenciye yol göstermiyor?

Lise bitip de sınav sonrası üniversite ve bölüm tercihimizi yaparken okuduğumuz okullar nedense bize kişiliğimize göre bir yönlendirme yapmadı. Neden tercih robotlarının eline kaldık? Koca bakanlığımız bize hayatımızın en kritik noktasında yardım etmeyecekse ne zaman yardım edecek?

Evet, Türkiye’de insanların % 70’inden fazlası bitirdiği okulun ve bölümün dışında bir iş ile uğraşıyor. Ne kadar acı değil mi? Öğretmenliği bitirip polis olanlar, fen edebiyat bitirip, ticarete atılanlar, mühendislik okuyup sporla uğraşanlar ne kadar çok. Bir kişiye 16 yıl boyunca eğitim verip artık sen öğretmen olabilirsin diyoruz ama o kişi gidip sporcu oluyor. Devletin o kişi sarf ettiği bunca eğitim ve yatırım boşa gitmiş oluyor. Kaynak ve insan isafı ülke kaynaklarını tüketiyor. Sevmediği işi yapan, mutsuz ve düşük verimle çalışan her bir kişi ülke ekonomisine, toplumsal yapısına ve ailesine zarar veriyor.

Kısacası eğitim sistemimizde ciddi bir kişilik sorunu var. Kişilikli bir nesil ve insanlık için, kişiliği dikkate alan bir eğitim sistemi istiyoruz.

 Mehmet Teber - Haber 7
Eğitim Sisteminden İlk Beklentimiz Reviewed by Mehmet Teber on 12/28/2011 Rating: 5 Bir insanın sahip olduğu ve hayatına yön veren en önemli özelliği kişiliğidir. Öyle ki kişiliğimiz bizim mesleğimizi, eşimizi, işimizi, ...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.