Erken Okula Başlama / Aksiyon - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Erken Okula Başlama / Aksiyon

Okul   

Pedagoji Derneği Başkanı Uzman Pedagog Mehmet Teber’e bu yıl birinci sınıfa başlayan küçük çocuklarla ilgili gözlemlerini sorduk. Teber, ne kadar hafifletilse de müfredatın 60-66 aylık çocuklara uygun olmadığını vurguluyor. Çocukların büyük gruplarla kendini kıyasladığında eziklik, geri kalmışlık hissi içerisinde olduklarına dikkat çekiyor.

60-66 aylık çocukların diğer birinci sınıflardan ayrılması gerekir mi?
- Ayrı sınıflarda okumaları gerekir. Çünkü 60-66 aylık çocukların özellikle anaokulu eğitimi yoksa diğer çocuklara yetişmesi çok zor. Diğer çocuklar daha hızlı gidebiliyor, daha çabuk anlayabiliyorlar. Bu da onlarda eziklik, geri kalmışlık duygusuna yol açıyor. Küçük yaş grupları için, gelişmiş olanlarla aynı yarışa başlamak dezavantaj. İyi yönetilemezse bu sefer okula karşı isteksizlik, soğukluk olarak karşımıza çıkıyor.

Baskı ve eziklik hissinin sonucu ne olur?
- Daha çabuk idrak edenlere bakarak kendini kötü hissedecek. Olumsuz duygularla okula gidecek. Böyle başlamak eğitim hayatı adına iyi değil. “Ben geride kaldım, sınıfın sonuncusuyum.” düşüncesi okul algısıyla bütünleşecek. Şimdi yavaş yavaş boyama, oyalanma dönemi bittiği için bana gelen ailelerin sayısı artıyor örneğin.

Büyük ve küçük gruplar aynı programa tâbi.  Peki öğretmenler nasıl davranmalı?

- Burada öğretmenin rolü çok önemli. Süreci iyi yönetebilirlerse zarar minimize edilebilir. Küçükleri baz alırsanız ve büyüklerle ayrıca ilgilenirseniz bu iş yürür. Yıl sonunda aynı yerde olmaları gerekiyor.

Sınıfların mevcudu 30’un üzerinde, öğretmenlerden bunu beklemek zor değil mi?

- Öğretmenler de çok gergin, bana gelen bir veli anlatıyor. “Şu an hiçbir soruyu kaldıracak durumda değilim, soru sormayın!” demiş bir öğretmen. Kısırdöngüde her şey. Altyapı yeterince hazırlanıp, ona göre yaş sınırı alt limite çekilmeliydi.

Anasınıfı eğitimi alanlarla diğer öğrenciler arasında ciddi farklar oluyor mu?

- Anaokulunda bir kültür kazanıyor çocuklar. Sıra beklemesini öğrenmek, söz alarak konuşmak, etkinlikler yapmak, oyunlarda arkadaşlarına saygı göstermek gibi. Ama sıfırdan gelen çocuklar, bütün davranış biçimlerini birinci sınıfta öğrenmek zorunda. Bunları öğrenmek zaten iki üç ayı alır. Bu sırada müfredatın kendisinden de kopabilir. Birinci sınıf, sürekli oturmaya dayalı bir sistem. Çocuğun ayağa kalkıp hareket edebileceği, oyun oynayabileceği alan yok. Başına buyruk hareket etmesi disiplinsizlik. Bütün bunlar çocuk için zorlayıcı oluyor. Anaokulu daha esnek ve geri kalmışlık duygusu yok. Çocuğa ilgi gösteriliyor, sınıf mevcudu az.

Aradaki fark kapatılamayacak kadar büyük mü gerçekten? 
- Birinci sınıfta öğretmen anaokulu kültürünü kazandırma gayretinde değil. Uygulaması gereken bir program var; işi okuma yazma öğretmek. Davranış şekillerini öğrenmiş olarak varsaymak durumunda. Çocuğun gelişimiyle ilgilenemez. Fakat bu çocuklar oyun çağında. Makas kullanarak, el işi yaparak, resim çizerek vakit geçirmesi gerekiyor. Okulda bunları getiren var, getirmeyen var. Bu sefer öğretmen geçiştirmek zorunda kalıyor; çünkü sınıfın yarısında yok materyal. Sınıf ortamı ve müfredatı henüz hazır değildi.

Öğretmenler açısından da durum epey zor o zaman...
- Öğretmen yıllardır eski müfredatı uygulamış; yıllardır bu işi yapan birinin birden değişmesini beklemek doğru değil. Bu yıl öğretmenlerimiz de çok zorlanıyor. Farkında olmadan çocukları da çok zorluyorlar. Henüz hiçbir kültürü oturmamış çocuk sınıfta azarlanır, küçük düşürülürse kendini okuldan çeker.

Aksiyon
Erken Okula Başlama / Aksiyon Reviewed by Mehmet Teber on 12/18/2012 Rating: 5 Okul    Pedagoji Derneği Başkanı Uzman Pedagog Mehmet Teber’e bu yıl birinci sınıfa başlayan küçük çocuklarla ilgili gözlemlerini sor...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.