Filibe-Bulgaristan - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Filibe-Bulgaristan

Filibe   
Filibe adını Makedonya kralı Flipten alan bir Bulgar şehri. İGEDER ile düzenlenen 100. yılda Tuna'ya dönüş gezisinin ilk durağı Filibe'ydi. 1300'lü yıllarda fethetmiş Osmanlı. Sonrasında ise yerleşim artmış buralarda. Filibe Anadoludaki bir Türk kasabası gibi. Küçük. Belediyecilik çok yok. Savaştan çıkmış gibi. Dökülen binalar kirli yollar. Soğuk insanlar. Pek sevmedim  açıkçası. Şehrin tek beğendiğim yanı tarihten oldukça fazla iz taşıması ve modern mimariye kurban gitmemesi idi. 

Sınırı Gecmek 
Yurt dışına çıkmak kolay bir işlem değil aslında. Öncesinde pasaport başvurusu. Pasaport için özel foto, randevu. Vize için de özel foto ve randevu gibi keyifsiz süreçler var.

Yunan konsolosluğundan vize aldik. Bir Shengen vizesi. Tüm Avrupa ülkelerine girişi sağlıyor. Konsolosluk ince eleyip sık dokuyor. Bankada hesapta para göstermek, maaş bordrolarını ibraz etmek, sigorta girişini  gösteren belgeleri istemek ve kaba davranmak gibi zorlukları var. Allah'tan süreci aracı şirket takip ediyor.

Bu resmi işlemin ardından geliyorsunuz sınır kapısına. Önce yurt dışı çıkış pulu, sonra Türk polislerinin çıkışı onaylaması gerekiyor. Kalabalık kafile gittiğimiz için 2 saatimiz burada gitti.

Sonrasında Bulgaristan kapısına geldik. Bu kapıda işlem daha da uzun sürdü. Çünkü memurlar isteksiz ve ilgisiz. Her bir pasaportu iyice inceliyorlar. 2 saat de burada bekledikten sonra artık Bulgaristan içindeydik. Sadece sınır giriş kapılarına ve uygulanan sisteme bakıp Türkiye'nin güçlü bir devlet olduğunu söylemek mümkün. Bulgaristan kapıları oldukça amatör ve kirli. Bizim kapılar, yönlendirmeler ise çok profesyonel. Güya Avrupa birliğinde olanlar onlar.

Sınırı Geçmenin Bilinçaltı Etkileri
Bu benim ilk yurt dışı çıkışımdı. Fiziksel olarak daha önce aşamadığın bir sınırı aşmak metaforik anlamda zihni de etkiliyor. Fiziksel sınırı aşmak beynimizin kendine koyduğu kimi sınırların kırılmasında tetikleyici etki oluşturuyor diye düşünüyorum.

Taşköprü Camii
Gelelim Filibe'ye. Burada bizi karşılayan müftü Osman Hidayet. Kahvaltının ardından Filibe'deki Osmanlı eserlerini onunla geziyoruz. İlk durağımız Taşköprü Camii. İsmi Cami ama şu an açık ve müftülüğe bağlı değil. Osmanlı'nın çekilmesinin sonrasında bir şahıs cami arazisini satın almış ve camiyi lokantalara işletmeye vermiş. Krizde onlar da kapanmış.  Müftülük belgeleri sunup camiyi geri almak istemiş velakin Cami olduğu anlaşılmıyor deyip reddetmişler. Sonraki başvuruda belgeler kaybolmuş. Şimdi daha güçlü şekilde yeni başvuru yapılmaya çalışılıyor. Olmazsa satın alınacakmış. Bu gibi konularda Türkiye'deki Diyanet Vakfı ve TİKA sınırsız destek sunuyor.

Şehabettinpaşa Camii
Filibe'de kullanılmayan ve imaret olarak da anılan bir başka cami. Öncesinde çevresinde külliye varken şimdi sadece cami kalmış. O da bakımsız. Yakında restore edilip kullanıma açılacakmış. Önceden camide namaz kılanları dövermiş Bulgarlar. Ancak zamanla dava açılıp dövenler ceza aldıkça dinlerini yaşama konusunda daha rahat olmuş Müslümanlar. Filibe'de 80 bin
civarında Müslüman varmış.

Cuma Camii
Diğer adı Hudavendigar Camii. Restore edilmiş ve içinde namaz kılınan tek Cami. İBB sponsor olmuş ve 2005 yılında restore edilmiş. Böylece yıkılmaktan son anda kurtarılmış. Restore talimatını ise Dış İşleri Bakanı olduğu dönemde Abdullah Gül vermiş. Ali Babacan Bulgar dışişleri bakanı ile görüşmesini bu Camide yaparak ve burada güvenle namaz kılınacak stratejik adımı atmış. Yine atılan adımlarla cami kültür eserleri listesine ve UNESCO korumasına alınmış. Cuma Meydanı'ndaki güzel bir mirasımıza sahip çıkılmış böylece.

Kimler Var Filibede
Amak-ı Hayal'in yazarı Ahmet Hilmi Bey Filibeli imiş. Hacı Arif Bey de burada doğmuş büyümüş.

Duygular
Filibe'nin oluşturduğu temel duygu burukluk. Ecdad imar etmiş ama biz sahip çıkamamışız. Müslüman kardeşlerimizi destekleyememişiz. Sahip çıkamamışız. Çok ezilmişler. Ancak son yıllarda bir uyanış başlamış. Mescitler ve camiler aktif hale gelmiş. Türkiye'nin maaşlarını karşıladığı imamlar atanmış. Eserlerimizin pesine düşülmüş. Ama kayıp çok. Osmanlı dönemindeki 50 yapıdan 4'u ayakta şimdi. Restorana çevrilen bir Mevlevihane ise içimizi en çok burkan yerdi açıkçası.

Zorluklar
Filibe'de ve Bulgaristan'da en çok zorlandığımız konu kadın ve erkek tuvaletlerinin aynı olmasıydı. Nasıl rahat ediyor bu Bulgarlar bilmiyorum ama çok nahoş bir durum. Yine tuvaletlerde suyun bulunmaması zor noktalardan diğeri. Onların İngilizce bilmemesi diğer bir zorluktu çünkü bir türlü anlaşamadık.

Filibe ile ilgili resimleri facebook, twitter ve instagram hesabımdan inceleyebilirsiniz.
Filibe-Bulgaristan Reviewed by Mehmet Teber on 7/10/2012 Rating: 5 Filibe    Filibe adını Makedonya kralı Flipten alan bir Bulgar şehri. İGEDER ile düzenlenen 100. yılda Tuna'ya dönüş gezisinin ilk ...