Giresun - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Giresun

Giresun'a ilk gidişim 2011 yılının Nisan ayına denk gelir. Karadeniz bölgesindeki bir dizi eğitim programının duraklarından biri de Giresun'du. Bulancak'ta Halk Kütüphanesi'nde zor ama keyifli şartlar altında Etkili İletişim semineri gerçekleştirmiştik. Bunu düzenleyen bölgeni İrfan Mektebi temsilcisi Muhammet Halit ağabeyimdi. Peşpeşe seri eğitimler olduğu için Giresun'u o gün pek gezemedim. Akşam sadece kuş bakışı harika bir manzara sunan Giresun Kalesi'ne çıktım. Niyetleri bir sonraki ziyarete erteledim.

Gençlerle Bir Arada
Bu şirin karadeniz iline ikinci ziyaretim 19-20 Aralık 2011 tarihlerinde oldu. Bu sefer gençlerle bir araya geldik. 2 günlük bir programda iletişimin altından girip üstünden çıktık.  Keyifli ve verimli bir eğitimdi. Gençlerdeki heyecan beni ateşledi. Onlar tarafından çok iyi karşılandım ve misafir edildim. Mikail ve Muammer'i hiç unutmam mesela.

Diyanet Personeline Eğitim
Bu programın ardından diyanet personeli ile bir araya geldik. İmamlar, vaizler ve müezzinler. Konumuz yine iletişimdi. Bu eğitime en çok ihtiyacı olduğunu düşündüğüm bir kesimdir diyanet çalışanları. Çünkü sürekli halk ile iletişim halindedirler. Halk uzmanlardan önce onlara danışır. Onların güzel sözleri halkı İslam'a yakınlaştırır. Bir cümleleri bazen bir iman kurtarabilir. Eğitim sabah başladı. Maalesef hem salon yetersizliği hem de ilgisizlik nedeniyle son yıllardaki en zorlandığım eğitimlerden biri oldu. 

Karadeniz Sofrası
Eğitim programının ilkinin ardından bir Karadeniz sofrasının karşısına oturduk. Karalahana çorbası, ısırgan ezmesi ve sebzeli barbun vardı mönüde. Gerçi mönüyü ben istemiştim. Karalahana çorbasını şöyle böyle içtim ancak ısırgan ezmesine devam edemedim. Sebzeli barbun ise sanırım hayatımda yediğim en iyi balıktı. Tadı damağımda kalan diğer balığı öğrencilik yıllarımda Belgrat Ormanı’nda bir arkadaş grubu ile yemiştim. Balık çinekoptu. Ancak barbunu özellikle sebzelisini çok sevdim. Genelde balığı sevmem ancak yemem gerektiğini çok iyi biliyorum. Bu nedenle dışarıda yemek yerken balık varsa balık alırım. Genelde de çiftlik balıklarını değil daha besleyici olduğu için deniz balıklarını tercih ediyorum. Bu barbun balığa bakış açımı değiştirecek sanırım.   

Giresun Kalesi
Bir önceki geldiğimde gündüz gördüğüm Giresun Kalesi’ne bu sefer gece çıktım. Gündüz manzarası ayrı güzel olan kalenin gece manzarası bir başka güzeldi. Uçsuz bucaksız denizi görebileceğiniz, yeşile doyabileceğiniz bir manzara karşılıyor sizi kalede.

Vakkas Hazretleri
Gittiğim her ilde o ilde emeği geçen manevi zatların türbesini ziyaret ederim. Giresun'da da Seyyit Vakkas hazretleri var. Kendisi peygamberimizin soyundandır. Fatih Sultan Mehmet’in Uç Beylerindendir. Osmanlı ordularının Giresun’un Fethi kapılarını açma uğraşlarını verirken şehit olmuştur. Hakkında efsanevari bir çok rivayet vardır.  Biri şöyledir: Bir gün bu bölgedeki Ayasofya Kilisesinin bahçesine gelir. Pazar günüdür. Papazın Fatih ve ordusunun yok olması için beddua ettiğini öğrenir.  Vaaz sonrası papazla tartışmaya girer. Kendisinin Fatih’in akıncıları olduğu öğrenilince  amansız bir vuruşma başlar. Azınlıkta kaldıkları için savunmayla kazancılar yokuşundan Kapukahve’ye çıkarlar. Çemberin iyice daraldığı sırada arkadan gelen bir kılıç darbesiyle Seyit Vakasın başı kesilir. Seyit Vakkas kesik başını koltuğunun altına alır ve vuruşmaya devam eder. Gücünün bittiği yerde düşer şehit olur. Şehit olduğu bu yerde toprağa verilir. Mevla rahmet etsin. Bu ülkenin her bir toprağında bir manevi erenin izi var. Onları tanımak ve tanıtmak hepimize düşen bir vazife aslında.

Bakalım üçüncü Giresun ziyaretinde bizi ne bekleyecek?
Giresun Reviewed by Mehmet Teber on 1/26/2012 Rating: 5 Giresun'a ilk gidişim 2011 yılının Nisan ayına denk gelir. Karadeniz bölgesindeki bir dizi eğitim programının duraklarından biri de...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.