Gökçeada/Çanakkale - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Gökçeada/Çanakkale

Gökçeada/Çanakkale   
Yolum bu ay içinde Çanakkale Gökçeada'ya düştü. Hem iş hem de ziyaret amaçlı bir geziydi. Gökçeada'ya varmadan internetten oldukça araştırma yaptım bölge hakkında. Oldukça güzel bir yer olduğunu bu araştırmada keşfettim.

Gökçeada'ya Gidiş
Gökçeada'ya Gelibolu'yu geçtikten sonra Kabatepe adında bir limandan gittik. Bu limandan araçla Gökçeada'ya gitmem mümkün. Çanakkale merkezden ise sadece yolcu taşıyan feribotlar var. Yolculuk bir buçuk saat civarı sürüyor. Yolculuk boyunca Ege Denizi'ni seyretmek oldukça keyifli.
Bir gün Gökçeada'ya gideceğim derseniz denize ve yeşile çokça doyabilirsiniz.

Yaz aylarında Sabiha Gökçen Havalima'nından haftada iki gün buraya uçak seferi var. Yani içinde havalimanı barındıran Türkiye'nin en büyük adası Gökçeada...

Rum Köyleri
Gökçeada'nın en güzel yerleri Rum Köyleri. Eski yapısını muhafaza ediyor köyler. Oldukça temiz ve yeşil köylerde, yollar taş döşeli. Köy evleri ise taştan yapılmış. Bazı evler pansiyon olarak kiralanabiliyor. Nezih bir köyde dinlenmek, yeşile ve denize de doymak isterseniz bu Rum köyleri tam size göre. Köyde yaşayanların çoğu yaşlı Rumlar. Çok misafirperverler. Türkçe'yi akıcı bir şekilde konuşabiliyorlar. Köyler de küçük manastırları da var.

Gökçeada'nın Lezzetleri
Dibek Kahvesi: Rum köylerinde köylülerin ev bahçelerinde açtıkları küçük kafelerde Dibek Kahvesi ikram ediliyor. Aslında kahve bildiğimiz kahve. Kahve değirmende değil de çukur bir kabın içinde tokmaklarla dövülerek öğütülüyor ve bu köylerde ikram ediliyor. Kıvamı biraz koyu.  Yanında yaban incirinden elde edilen bir lokma reçelle ikram ediliyor.

Vişinada: Bu köylerde ikram edilen diğer bir içecek ise Vişinada denilen bir çeşit vişne suyu. İçtiğinizde vişne tadını normal meyve suyundan daha fazla hissediyorsunuz ancak şeker oranı biraz yüksek gibi.

Sakızlı Muhallebi: Yine bölgede el usulü ile yapılan Sakızlı Muhallebi meşhur. Bu muhallebiyi Barba Hristo'nun yerinde yemek güzel olabilir. Rum şarkıları eşliğinde oldukça nezih bir mekan. Zeytinli köyünde. Aslında sakızlı muhallebiyi İstanbul'da bir kaç defa denemiş ama beğenmemiştim. Buranın muhallebisi ile kıvamıyla damakta tad bırakıyordu.

Cicirya: Bizim gözlememize benzeyen, hamurun üzerine keçi peyniri, nane, kekik ve süt sürülerek pişirilen bir hamur yemeği. Açıkçası midemizi buranın lezzetleri ile epey karıştırdığımız için denemedim ama bir dahaki sefere kesin denemek istiyorum.

Kuzu Eti: Bölgeni eti de meşhur. Çünkü bol kekikli dağlarda beslenen kuzulardan elde edilen et gayet leziz. Bir çok türünü ekip olarak denedik, en çok sevdiğim kuzu pirzola idi.

Efibadem Kurabiyesi: Bir çeşit un kurabiyesi. Yağı özel üretiliyor. İçindeki badem ise en iyi bademlerden seçiliyor. Ağızda dağılan bir kurabiye ve güzel bir tadı var. Bölgeden alınabilecek güzel hediyelikler arasında yer alıyor.

Organik Ürünler
Gökçeada organik tarım konusunda oldukça gelişmiş. Türkiye'nin tek organik süt üretim merkezi burada. Bu sütten elde edilen organik peynir ve yoğurt da satılıyor. Organik kaşar peyniri aldım ve evde tattığımda tadı gayet hoşuma gitmişti.

Yine organik zeytinyağı ve bundan elde edilen sabunları bölgede bir kaç dükkanda bulmak mümkün.
 
Organik gıda düşkünleri için güzel bir yer Gökçeada
 
Adanın Özellikleri
Ada Türkiye'nin en büyük adası. Kendi suyunu kendi üretiyor. İçinde 3 det gölü var. Türkiye'nin en batısı ve Güneşin en geç battığı yer. Biz geri dönerken saatler 21.00'i gösteriyordu ve güneş yeni batıyordu. Bize nasip olmadı ama adanın en batısında güneşin batışını izlemek harikaymış...

Adanın nüfusu 10.000 civarında. Merkezi yürüyerek gezilecek kadar küçük. Bir ilçe olduğu için her türlü imkanı var. Hastane, okul, cami, banka gibi... Daha çok yabancı turistleri ve araçları gördüğümüz bir yerdi burası. Öyle ahım şahım restoranlar ve oteller yok. Merkezden ziyade adanın köyleri güzel..

Bölge rüzgar sörf tutkunlarının mekanı. Aynı zamanda Türkiye'nin ilk su altı parkı sanırım burada. Denizi oldukça temiz ve canlı çeşitliliği çok fazla. Bu iki özelliği bizzat test etmedik ama okuduk :)

Kısacası Gökçeada en az bir haftayı hak eden, dinlenmek ve farklı kültürlerle tanışmak isteyenler için ideal bir tatil mekanı... Bakalım yolumuz yeniden düşecek mi buraya...
Gökçeada/Çanakkale Reviewed by Mehmet Teber on 6/19/2012 Rating: 5 Gökçeada/Çanakkale    Yolum bu ay içinde Çanakkale Gökçeada'ya düştü. Hem iş hem de ziyaret amaçlı bir geziydi. Gökçeada'ya v...