Isparta - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Isparta

Isparta'yı ilk ne zaman ve nasıl duydum hatırlamıyorum. İllere dair yazdığım bu gözlemler, sanki bilinçaltımda ya da hafıza koridorlarımda bir yolculuk gibi. Geriye doğru gidip, bir ile dair ilk bilgi ne zaman zihnime kazınmış bulmaya çalışıyorum...

Isparta denildiğinde Süleymen Demirel geliyor aklıma. Sanırım ilk onunla duydum. Isparta İslamköy'lü  Süleyman Demirel. O zamanlar kulağıma çalınan "Elinde Kur'an kalbinde iman  geliyor Nurlu Süleyman" sözünü yine o dönemden aklımda kalan sözler.

1998 yılında Üniversite hazırlanırken, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'ni de sıkça duymuştum. Sonrasında Üniversiteyi kazandığımda Bediüzzaman Said Nursi'yi tanımış ve onun Isparta'ya sürgüne gönderildiğini öğrenmiştim. Yine Üniversite yıllarında okuduğum Gül Yetiştiren Adam Isparta'yı gülleri ile tanıtmıştı bana.

İlk Isparta Yolculuğu
İlk Isparta yolculuğum Ispartalı bir doktorlar grubunun beni oraya daveti ile başladı. Aylardan Temmuz'du. Yaklaşık 40 kadar doktorla birlikte bir günlük İletişim Eğitimi yaptık. Doktorlara eğitim vermenin zorluğunu ilk orada gördüm. Toplum tarafından oldukça ciddi bilinen, saygın bir yere sahip doktorların iç dünyalarına ulaşmak kolay olmadı :)  Kelli felli doktorların, o zaman yirmili yaşlarda olan genç birinden ders alması zihnen kolay olmasa gerek.

Eşim ve Ahsenle Birlikte Yolculuk
Bahsettiğim ilk yolculukta Isparta'yı pek gezme imkanım olmadı. Sonrasında eğitimler yine yolumuzu Isparta'ya düşürdüğünde bu sefer ailecek gittik. Bu gittiğimizde Gölcük gölünü, Milas mesire yerini ve Gökçay'ı gezdik. Eğirdir Gölü, Barla Gölü ve Barla yine bu gezide uğradığımız mekanlar arasındaydı.

Gül ve Gül Ürünleri

Isparta'ya gidip de gülden elde edilen ürünlerden almayan yoktur sanırım. Öyle burnumuzu sızlatacak kadar bir gül tarlası görmedim. Görmeyi de çok isterdim. Ancak Gül ürünleri bol. Lokumu, suyu, parfümü, sabunu, kokulu tespihi ile başlı başına bir sektör olmuş. Gül Reçelini ise oldum olası çok severim. Derince'de bahçemizde yetişen güllerden annemin yaptığı reçelin tadını hala anımsıyorum mesela.

Maneviyat İklimi
Isparta'da her ile olmayan bir maneviyat iklimi sezinledim. Sorduğumda geçmişte bu bölgede bir çok evliyanın yaşadığından bahsettiler. Zaten son dönem alimlerinden Said Nursi'nin orada bulunmuş olması, takipçilerinin Isparta'ya yerleşmesini sağlamış. Bediüzzaman'ın kaldığı mekanlara ziyaretler var sürekli. Hayrat Vakfı çok büyük bir Kur'an matbaasını orada kurmuş. Hal böyle olunca şehirde bir manevi hava seziliyor.

Asker ve Öğrenci Memkeleti
Samsun Sıhhiye Okulu'nda acemiliği yaparken, bazı arkadaşlarımızın tayini Isparta'ya çıkmıştı. Orada komanda okulu var. Isparta'ya gidince Isprata'nın asker memleketi olduğunu gördüm. Askeri araziler Isparta'yı gezerken sürekli karşınıza çıkıyor. Aynı şekilde köklü üniversite olan Süleyman Demirel ile o kadar çok öğrenci şehire gelmiş ki, tam bir öğrenci şehri olmuş... 

Antalya-Isparta Yolu
31 Kasım 2011’de yollar yine Isparta’ya düştü. Bir eğitimci grubuyla iki gün boyunca etkili öğretmenlik, iletişim gibi konularda eğitim verecektim bu sefer. Isparta’ya direk uçak maalesef yoktu. 30 Kasım 2007’de Atlasjet’in o meşhur kazasından sonra uçak seferleri iptal edilmişti. Bu nedenle uçakla Antalya’ya oradan da Isparta’ya geçme kararı aldım. Bir gece yarısı vardığım Antalya’dan Isprta’ya araç bulamayınca bir arkadaşımın misafiri oldum ve sabah erkenden Isparta arabası ile yola koyuldum. İyi ki gece arba bulamamışım Isparta’ya çünkü bu yolculuk hayatımdaki en keyifli yolculuklardan birisiydi.

Antalya-Isparta yolunda yüksek dağların arasından geçerken, küçüklüğümü yeniden hissettim uzun aradan sonra. Büyük şehirlerde Yaratıcı’nın kudretinden uzak yaşıyoruz. Her tarafımız betonlarla ve insan yapıtları ile çevrilmiş durumda. Koca bir dağın eteğinde minnacık kaldığımı görünce, aslında ne kadar da küçük olduğumu hissettim ve acizliğimi gördüm. Doğru büyükşehirlerde gökdelenler var. Ancak onlar insanoğluna hayranlığımızı arttırıyor Mevla’ya değil.

Yine bu yolculukta ilk defa bir duygu tattım. Dağların arasından geçerken “Vatanım ne kadar da güzel” diye geçti içimden. Bu vatanın her bir taş parçası o kadar gözüme değerli göründü ki tarif edemem. Bir avuç toprağı bile o an hiçbir yabancıya vermezdim.

Narenciye tarlaları bu yolculuğun diğer keyifli yanıydı. Yeşilin turuncu ile müthiş uyumunu gösteren bu tarlalar adeta insanı mest ediyordu. Bunun yanında yolun sağında size eşlik eden göl ise bir başka güzeldi. Yolun soluna kurulmuş arı kovanları ise benim yıllar öncesine götürdü. Hacı Mehmet dedem arı yetiştirirdi ve arılardan bal almak için giydiği o zamanlar astronot kıyafetine benzettiğim bir kıyafeti vardı.

Antalya-Isparta yolu o kadar güzeldi ki, bu yol hiç bitmesin istedim. Türkülerle birlikte dağların, göllerin, narenciye tarlalarının arasından geçerek geldim Isparta’ya. Ve kendime söz verdim. Bu yolu özel arabamla ve ailemle yeniden keşfedecektim.

Isparta’da Hava Durumu
Isparta’da eğitimi gün içinde bitirip de gece dışarı çıkınca yoğun bir is kokusu karşıladı bizi. Şehre sinen soba gazları şehri adeta nefes alınamaz hale getirmişti. İstanbul’da Başakşehir’de yaz kış esen rüzgârlarla temiz nefese ve havaya alışmış olan ben o havada oldukça zorlandım. Doğalgazın bir şehir için ne kadar büyük nimet olduğunu bir kez daha anladım. Ispartalılar bu duruma alışmışlar ancak, temiz havada yaşayan birisi bu şehirde kışın fazla kalamaz. Şehre doğalgaz gelmiş ancak henüz yaygınlaşmamış. Umarım yaygınlaşır çünkü Isparta hafızalarda gül kokusu ile kalmalı bence.

Barla, Yalvaç Isparta'nın seyahat ettiğim diğer ilçeleri, onlar hakkında ise ayrı ayrı yazmayı düşünüyorum...
Isparta Reviewed by Mehmet Teber on 7/19/2011 Rating: 5 Isparta'yı ilk ne zaman ve nasıl duydum hatırlamıyorum. İllere dair yazdığım bu gözlemler, sanki bilinçaltımda ya da hafıza koridor...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.