Kahramanmaraş - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş

Zihnimin Koridorlarında

Kahramanmaraş adını seslendirdiğimde aklıma ilk dondurma geliyor. Maraş dondurması. Sonrasında ise kurtuluş savaşındaki mücadelesi nedeni ile aldığı Kahraman unvanı. Bu unvanı almak başka şehre nasip olmamıştır hani. Biraz daha zihnimin koridorlarında gezdiğimde Sütçü İmam Üniversitesi aklıma geliyor ve Nene Hatun. Ancak sonradan öğrendiğim kadarıyla Nene Hatun'un Maraş ile alakası yokmuş. Erzurumlu imiş kendisi.


İlk Ziyaret (13 Aralık 2009)
Bu kahraman şehre ilk ziyaretim Aralık 2009'a denk gelir. Aile İçi İletişim adlı bir seminer vesilesi ile gelmiştim buraya. Bu ziyaretten aklımda kalan güzel dostluklar, sıcak karşılama ve mert insanlar. Bir gece kaldığım şehri pek gezme imkanım olmamıştı açıkçası. Şehir merkezini biraz gezmiştim.

Maraş Dondurması
Adını ilinden almış bir dondurma Maraş dondurması dışında yoktur. Büyük dondurma üreticilerinin Maraş dondurması vardır ama bir Bursa dondurması yoktur mesela. Dondurması ile marka olmuş bir şehirdir. Bu dondurma keçi sütünden yapılır. İçine Ahır dağından alınmış salepler katılır. İlk bulan kişinin Maraş'lı Osman Ağa olduğu bilinir. Dondurmanın özelliği sert olmasıdır. Çektikçe süner. Bir kafeye gidip dondurma sipariş ettiğinizde eğer tatlı kaşığı ile sipariş ediliyorsa dondurmanız o maraş dondurması değildir. Çünkü bu dondurma çatal ve bıçak ile sipariş edilir. İçinde keçi sütü yoksa, Ahır dağının salebi yoksa da o Maraş dondurması olmaz.

Sütçü İmam
Fransızların "Burnunu göstermekten bile utanan" annelerimize sarkıntılık etmesi üzerine ilk kurşunu sıkarak mücadeleyi başlatan  kahramandır Sütçü İmam. Basit bir sütçüdür ama tarihe geçmiş adına üniversite kurulmuştur. Cesaretin bir insanı nasıl tarihe mal ettiğini göstergesidir Sütçü İmam. Ne var ki, sonrasında Sütçü İmam üniversitesinin adında sırf imam kelimesi geçtiği için üniversite kötülenmiş ve dalga geçilir bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.

İkinci Ziyaret (22-23 Nisan 2012)
İkinci ziyaretim aslında Maraş merkeze değil de Afşin'e. Afşin'in Maraş'a uzak olduğunu anlamam, Maraş için aldığım gidiş biletini Malatya havalimanına çevirmemle başladı. Maraş'a iki saat mesafede Afşin. Buraya bir ateş yakmak için sevdiğim arkadaşların derneği tarafından davet edildim. iyi ki de gitmişim...

Sütçü İmam
Eshab-ı Kehf'in Afşin'de olduğunu oraya vardıktan sonra öğrendim. Önceleri pek inanasım gelmedi. Ne zaman ki mağaraya gittim. Bölgedeki Bizans eserlerini, Selçuklu ve Osmanlı yapıtlarını gördüm o zaman kanaat getirdim. Her gelen devlet burayı kutsamıştı ve rast gele olamazdı bu. Mağara Kur'andaki tarife birebir uyuyordu. Mahkeme 200 günlük bilirkişi incelemesinin ardından Eshab-ı Kehf'in burada olduğuna hükmetmişti. Halk arasında 7 uyur olarak bilinen mübarek zatların adını taşıyan o kadar çok kişi vardı ki bu da delillerden bir tanesi idi. Yemliha ismini bölgede sıkça duymak mümkün mesela. Mağaranın içinde bulunan ve her daim varlığı sürdüren berrak su ise bana göre bir başka delildi. Afşin'a hakim bir tepede çok da güzel manevi bir atmosfer vardı. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden bence.

Güzel İnsanlar
Afşin insanları ne kadar da sıcaklar. Semineri beraber yaptık, Eshab-ı Kehfi beraber ziyaret ettik. Sonrasında Elbistan'a beraber gittik. Bir hürmet, bir ihtimam bir değer verme... Saf, temiz ruhlar.. Yapmacıksız davranışlar..."Gözün insanlık görsün" derler ya, gördü gerçekten...  Ruhum arındı. Onlardan bana güzel insanlık bulaştı. Hepsini saygı ile tebrik ediyorum.

Ceyhan'ın Gözü

Burası Ceyhan Nehri'nin çıkış noktası. Elbistan'da. Afşin'e 25 km. Çok da güzel. Su kayadan akmıyor da yerden kaynıyor. Koca bir gölet ve alttan sürekli kaynaya  su. Üzerinde kayıklar, etrafında çay bahçeleri, mesire yerleri. Mest oldum açıkçası.

Devam edecek...
Kahramanmaraş Reviewed by Mehmet Teber on 4/24/2012 Rating: 5 Kahramanmaraş Zihnimin Koridorlarında Kahramanmaraş adını seslendirdiğimde aklıma ilk dondurma geliyor. Maraş dondurması. Sonrasınd...