Kayıt Ücreti Şart - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Kayıt Ücreti Şart

Okul Kayıt Parası   

Her eğitim sezonu açıldığında bir kayıt ücreti polemiği başlar. Dönemin Milli Eğitim Bakanı ekrana çıkar ve der ki: Bu sene hiçbir velimizden kayıt ücreti alınmayacak. Aksi durum olursa bize şikâyet edin. Haber siteleri de istisnasız bu haberi her zamanki gibi yayınlarlar.

Gelin görün ki veli kayıt için okula gider ve bakanın açıklamalarının geçersiz olduğunu görür. 1000 TL’yi bulan kayıt ücretleri, fotokopi kağıtları, aidatlar derken kendini farklı bir senaryo içinde bulur. Bir yanda “Kayıt ücreti alınmayacak.” diyen bakan, diğer yanda ise kayıt ücreti talep eden okul idaresi vardır. Bakan, konum olarak daha yüksektir ancak okulda sözü geçense idarecilerdir. Bu nedenle kayıt ücreti paşa paşa ödenir. Bu sıkıntı ve ikilem her sene yaşanır. İşin arka planı ise çok farklıdır.    

Okulun Giderlerini Kim Karşılayacak?

Aslında kayıt ücreti talep edilmesindeki asıl sebep okulda bir sene boyunca oluşan masrafları kimin karşılayacağıdır. Çok iyi biliyoruz ki, devlet okullarda öğretmen maaşları ve faturalar dışında hiç bir gidere karışmıyor. Okullara herhangi bir nakdi yardım yapılmıyor. Peki, o zaman okulun ihtiyaçlarını kim karşılayacak?

Önce bu ihtiyaçları tespit edelim. İstanbul’da varoş bölgedeki bir okulun gerçek rakamlarını veriyorum size. Elimizdeki okulun 3500 öğrencisi, 100 öğretmeni, 2 binası, 50 dersliği, 2 anaokulu sınıfı var. Bu okulun bir yıllık giderleri sadece öğretmen maaşı mıdır? Tabi ki değil. İşte giderler:

3500 kişinin okuduğu bir okulda en önemli sorunlardan biri temizliktir. Düşünün evimizdeki 3-4 çocuğun dağıttığını toparlamak ne kadar zor. 3500 çocuğun dağıttıklarını toparlamak, tuvaletlerini temizlemek, çöplerini atmak, sınıflarını temizlemek, masalarını silmek başlı başına bir temizlik hizmetidir. Çocuklarımızın sağlığı ve kaliteli eğitimi için temizliğin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ölçekteki bir okulun temizliği için 11 hizmetli gündüz başlayarak akşam 22.00’ye kadar temizlik yapıyorlar.

11 Hizmetlinin yanına 1 güvenlik ve bir de 1 gece bekçisi eklersek bu 13 personelin yıllık maaş, sigortaları ile birlikte 130.000 lirayı buluyor. Temizlik için kullanılan sabundur, peçetedir, deterjandır bunların yıllık tutarı ise 20.000 lira. Bu okulda yılda 1.200.000 fotokopi çekiliyor. Kırtasiye giderleri de hayli fazla okulun ve bu da yıllık 20.000 liraya mal oluyor.  Yeni dönem için demirbaşlar (masa, sandalye, bilgisayar, projektör, pano, kamera vs.) için de yıllık 12.000 lira harcanıyor. Buna, yıllık tamirat, bakım, boyama, yeşillendirme masraflarını da ekleyelim ki bu tutar da 60.000 lira. Yani kaba hesapla bir okulun işletme gideri, öğretmen maaşları hariç 250.000 lira. Bunlar gerçek rakamlar sayın okuyucular. Bu ücreti devletin ödemediği kesin. O zaman okul idaresi bu ücreti kimden alacak?

Okulun elindeki gelir kanalları ise şunlar:

- Kayıtta alına ücretler

- Öğrenci aidatları

- Ayni yardımlar

- Maddi yardımlar

- Kantin Kira Gelirleri (%3 damga vergisi, % 10 gelirler idaresi, % 10 milli eğitim müdürlüğü payı düşüldükten sonra)

- Eğitim Kursları (%3 damga vergisi, % 10 gelirler idaresi, % 10 milli eğitim müdürlüğü payı düşüldükten sonra)

Evet, 250.000 lirayı toplamanın yolu bu şekilde. Hiçbirimiz çocuklarımızın pis ve sağlıksız tuvaletlerde, kirli sınıflarda, eski malzemeler kullanılan, kapıları kırık, camları kapanmayan, bahçesi çamur içinde bir okulda okumasını istemeyiz. O zaman okul idarecilerine başka yol kalmıyor.

Eğitimcilikten İstifa Etmiş Müdürler
Böyle bir tabloda en çok zorlananlar ise okul müdürleri. Eğitimle uğraşmaları gerekirken para-pul işleri ile o kadar yoğun uğraşıyorlar ki, kendilerini de, çevresindekileri de yıpratabiliyorlar. Üstüne bir de sayın bakanın “Kayıt ücreti almayın.” talimatı eklenince sinirler iyice geriliyor. 

Kayıt Ücreti Şart  
Milli eğitim bakanımız ya okulun bu işletme giderleri karşılamanın bir yolunu bulacak. Ya da televizyon karşısına geçip: “Değerli velilerimiz maalesef biz okullarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Bu nedenle sizden destek bekliyoruz. Kayıt ücreti almak zorundayız.” şeklinde açıklama yapacak. Aksi takdirde her sene müdürlerinin sözünü dinlemediği, halkının sözüne inanmadığı bir bakan durumuna düşecek.

Yeni Bakan ve Yenilikler
Yani bakanımız geçen hafta yayınladığı bir kararname ile eğitim sorunlarını çözme konusundaki kararlılığını göstermiş oldu aslında. Yılların birikmiş sorunları el attı ve arı kovanına çomak soktu. Eminim bu kayıt ücreti sorunu da er geç çözülecektir. Çözülene kadar olan süreçte halkımız düşen görev ise sağduyulu olup okul idarecilerimize destek olmak, bir yandan da bu sorunu dilekçelerle ilgili yerlere bildirmektir.     

Mağdur Edilmiş Öğretmenler
Acil çözülmesi gereken önemli bir sorun da özür grubu atamalarının sene sonuna alınmasıdır. Bakanımızın düşüncesi doğru, öğrencilerin sene içinde öğretmeninin değişmemesi gerekiyor. Bu eğitime çok sekte vuruyor. Ancak tablonun diğer yanında da bölünmüş aileler, babasını görmek isteyen çocuklar ve hamile eşler var. Onların kazanılmış hakları ve beklentileri var. Moralsiz bir öğretmen, sürekli değişen öğretmen kadar eğitime zarar verir. Bakanımız bu öğretmenlerin gönüllerini almak adına birkaç adım atılmalı ve ortak bir nokta bu sene için en azından bulunmalıdır. Hepimiz çocuklarımızın iyi bir eğitim almasını istiyoruz, hepimiz ailecek bir arada ve mutlu olmak da istiyoruz. Bu iki fikri bir araya getirecek formüller istendikten sonra bulunur.        

Mehmet Teber

Kayıt Ücreti Şart Reviewed by Mehmet Teber on 9/21/2011 Rating: 5 Okul Kayıt Parası    Her eğitim sezonu açıldığında bir kayıt ücreti polemiği başlar. Dönemin Milli Eğitim Bakanı ekrana çıkar ve der...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.