Malatya - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Malatya

Malatya   
Malatya demek benim için güzel hatıralarla dolu bir şehir demek. Annem babam Sivas'ta doğmuşlar. Kangal ilçesinde. Köyümüz Sivas'tan çok Malatya'ya yakındır bizim. Hatta 3-4 kuşak önceki dedelerimiz Malatya'dan göçüp Sivas'a gelmişlerdir. Yani bir kısmımız hep Malatyalıdır bizim.

Annemin kardeşlerinin üçü, yani teyzelerim evlenip hep Malatya'ya gelin olarak gitmişlerdir. Bu nedenle her memleket ziyaretinin ardından Malatya ziyareti rutinlerimiz arasındadır. Çocukluğumda Malatya hatırları önemi yer tutar.

Özellikle Teyze oğlum ve yaşıtım Muammer ile birlikte Malatya sokaklarını arşınlamışızdır. Bu döneme ait unutamadığım bisiklet kazalarımdan biri burada gerçekleşmiştir. 2-3 tırnağımın çıkmasına, bindiğim emanet bisikletin kırılmasına yol açan kaza zihnimden hiç bir zaman çıkmamıştır. Bir köşeyi dönerken, motosikletle çarpışmış ve ciddi travma yaşamışımdır. Hala da keskin dönüşlerde dikkatli olmamın bu olaydan kaynaklandığını söyleyebilirim.

Derviş Amca'nın oğlulları Ramazan Abi ve Kaan ile geçirdiğimiz vakitler hep Malatya ziyaretlerine renk katmıştır. Derviş amcaların bahçelerinde bulunan kayısı ağacından yediğimiz kayısıların tadı ise unutulmazdı benim için. Malatyanın pidesi, evde hazırlanan içle fırında pişirilen ekmek Malatya'nın unutamadığım tatlarındandır. Kanal boyunda yürüyüş yapmak, dondurma-meybuz yemek yine o zaman ki eğlencelerimiz arasındaydı.

Yıllar yılları kovalerken, anneannem de dedemle birlikte Malatya'ya taşınınca artık Malatya bizim için iyice bir uğrak noktası olmuştu. Ve yıllar yılı kovalayıp dedem rahmetli olduktan sonra Malatya'ya yolum bu sefer seminer için düştü.

Malatya Semineri
Malatya'ya uzun süredir, yaklaşık 5 yıldır gitmemiştim. İçimde yazın gitmek arzusu vardı, ancak Balkan gezisi çıkınca nasip olmadı. Tam da nasıl giderim diye düşünürken, Malatya'daki Tarih Medeniyet ve İrfan Derneği'nden arkadaşlar aradılar ve 4 Kasım 2012 günü seminere davet ettiler...

Devam edecek...

Malatya Reviewed by Mehmet Teber on 11/14/2012 Rating: 5 Malatya    Malatya demek benim için güzel hatıralarla dolu bir şehir demek. Annem babam Sivas'ta doğmuşlar. Kangal ilçesinde. Köyümü...