Sevgiye Dair / Gönül Dergisi - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Sevgiye Dair / Gönül Dergisi


Mutlu olmak isteyen bir sürü insan var. Mutlu­luğun kaynağı nedir, insan neyle ve nasıl mutlu olur? “Psikologların gö­revi insanın bozulan ahengini düzene koymaktır.” diyorsunuz. İnsanın mutluluk arayışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında sorduğunuz soru zor bir soru; insan nasıl mutlu olur? Birincisi, ihtiyaçlarının karşılan­masıyla mutlu olur insan, insanın temel ihtiyaçları vardır. Burada bir yerde ruh, diğer bir yerde ise beden vardır. Ben bunu şöyle yorumluyorum: Hz. Âdem’in topraktan yaratılan bir tarafı bir de Allah’ın kendi ruhundan üflediği, ruhî derin bir yapısı var. Yani bizim, beden ve ruh dediğimiz iki yapımız var. Bedenimizin ayrı ihtiyaçları var, ruhumuzun ayrı ihtiyaçları var. Bedenimizin ihtiyacı yemek, içmek, uyumak… Bu ihtiyaçlar karşılandığında bir haz, bir mut­luluk hissediyoruz. Şu zamandaki toplumun ıskaladığı şeyin “ruh” olduğunu düşünüyorum ben.

Her zaman yedim, su içmeyi ihmal etmedim, uyumaktan da vazgeçmedim… Bedenî ih­tiyaçlarımı çok
iyi karşıladım, kirlendiğinde temizledim, soğuk olduğunda korudum bedenimi. Ama bir de bedenimin hemen yanı başında bir ruhum var benim. Bedenimin her gün yemek yemeye, su iç­meye, temizlenmeye, korunmaya ihtiyacı olduğu gibi, ruhumun da temizliğe, arınmaya vs. ihtiyacı var. Ama insan bu tarafını hep ıskalamış. Bedenine çok iyi bakmış bakmış ama ruhunu ıskalamış.. Ruhu kirlenmiş, pörsümüş, zarar görmüş, aç bırakılmış, susuz bırakılmış ve bunun neticesinde ruhlar sıkıntılı bir hale girmiş. Örneğin iki tane çocuğum var benim; birisi Ali diğeri Veli, ikiz bunlar. Ben birisine çok iyi bakıyorum, diğerine hiç bakmıyorum. Doğduğundan beri öyle bırakmışım, varlığının bile farkında değilim yani? Asıl sorun bence burada. Yani insanın modern zamanda mutlu­luğu kaybetmesinin nedeni ruhsal ihtiyaçlarını karşılayamaması ve orada bir boşluk hisset­mesidir. Ama insan mutluluğu yanlış yerde arıyor, yine bedenî hazlara ulaşarak mutlu olacağını zannediyor. Araba sahibi oluyor ama yine tam mutlu olmuyor, ev sahibi oluyor mutlu olmuyor, para kazanıyor mutlu olmuyor, bir yere kadar geliyor yine mutlu olmuyor. Çünkü tek taraflı gidiyor. Boş gördüğü farklı bir taraf var. Ben bu zamanda mutluluğun, ruhun ihtiyaçlarının farkında olunmakla ve bu ihtiyaçların karşılanmasıyla mümkün olacağını düşünüyorum. Bedenî ihtiyaçlar konusunda insanlar artık pek fazla sıkıntı çekmiyor, Bir şekilde onlar karşılanıyor. Ama ruhî ihtiyaçlar karşılanmıyor. Psikoloji biliminin söylediği temel ihtiyaçlar ise şunlar: Birincisi sevgi ihtiyacı. Muhabbet kâinatta çok önemli bir kavram… Bizim yaratılış gayemiz muhabbet… Ta çocukluktan itibaren bir insanın en çok aradığı şey sevgi…
Aslında daha çok birlikte olduğumuz kişiler bizi seven kişiler, yani bize değer veren kişi­ler. Bir başkasını sevdiğimizde -psikoloji öyle der- mesela bir bayan bir erkeği sevdiğinde ya da bir erkek bir bayanı sevdiğinde, aslında sevdiği şey onun kendisini sevmesidir, kendi­sine bakan tarafıdır, biri tarafından seviliyor olmaktır. Seviliyor olduğun için sen diğer tarafı sevmeye başlarsın. O zaman birinci ihtiyaç bu diye görüyorum ve burada bir boşluk olduğunu, bir sevgi boşluğu olduğunu hissediyorum. Çocuklar küçüklükten itibaren çok sevgiyle yetiştirilmiyorlar. Anne-babalar çocuklarını seviyorlar, burada şüphe yok ama bence sevginin gösterilmesinde ciddi bir sıkıntı var. ‘Derinden severim’ gibi kültürümüzün getirdiği şeyler var. Babam anlatırdı, “Benim babam beni bir kere kucağına almadı.” İşte dedelerimizin bir küçük çocuğu kucağına alması hoş karşılanmaz… Bu şekildeki kültürel yapımız da buna engel olmuş.

O yüzden burada bir boşluk olduğunu hissediyorum. İnsanlar sevgiyi arıyor, ilgi arıyor, şefkat arıyor ve bu şefkati diğer insanlarda arıyor. Ama bulabileceği yerlerden birisi de Cenabı Hakk. İslami bilimlerin, tasavvufun, cemaatin yapmaya çalıştığı da biraz budur. Sen insanlardan sevgi bekliyorsun ama onlar senin kalbindeki sevgiyi, bu aşkı, bu arayışı hiçbir zaman tatmin edemezler. Çünkü sende sonsuz bir sevgi ihtiyacı var, sonlu nesneler senin sonsuz ihtiyacını karşılayamaz.

Somutlaştırmak da gerekiyor değil mi? Somut birisi beni sevecek, ben de somut birisini seveceğim. Bir şekilde somutlaştır­mak gerekiyor…

Kesinlikle… Gary Chapman diye bir adam var. O’nun psikoloji ilmine kazandırdığı önemli bir kavram var; “beş sevgi dili”. Bir İn­giliz ile bir Fransız yan yana geldiğinde pek anlaşamaz değil mi, aynı dili konuşmuyorlar. Ya da ben size Fransızca, ‘sizi seviyorum’ desem bunun sizin için hiçbir anlamı olmaz. Gary Chapman, insanların beş çeşit sevgi dili vardır diyor.

Devamı Gönül Dergisi 1.Sayıda
Sevgiye Dair / Gönül Dergisi Reviewed by Mehmet Teber on 9/15/2011 Rating: 5 Mutlu olmak isteyen bir sürü insan var. Mutlu­luğun kaynağı nedir, insan neyle ve nasıl mutlu olur? “Psikologların gö­revi insanın bozu...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.