Sofya-Bulgaristan - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Sofya-Bulgaristan

Sofia, Bulgaria   
Filibe'den 2 saatlik yolculukla Sofyaya ulaşıyoruz. Sofya Bulgaristan'ın başkenti. Avrupa'nın da en eski şehirlerinden biri. Bir çok medeniyete beşiklik etmiş. 

Filibe-Sofya yolu sık ormanlarla kaplı. Zaten Balkan kelimesi 'sık ormanlık arazi' demekmiş ki gerçekten de ormanlar oldukça var ve şu ana kadar görmediğim sıklıkta ağaçları var.
Sofya Tarihi
Sofya 5000 yıllık bir şehir. Her tarafından tarih fışkırıyor. Bir çok medeniyete dair iz var. Osmanlı'nın burayı fethi yine 1300'lü yıllar. Osmanlı 3 aylık kale kuşatması ile fethetmiş ve Rumeli Eyaletinin merkezi yapmış burayı. Buraya 25 sancak bağlanmış. O kadar önemli bir şehir haline getirmiş ki Osmanlı burayı, zamanında Siyavuşpaşa Hanı'nda 5000 atın bağlı olduğu rivayet edilirmiş.  Kısacası Osmanlı'nın Avrupa başkenti imiş burası ve Osmanlı çok imar etmiş bu şehri.  Filibe'de olduğu gibi, 93 Rus harbi ile elden çıkmış Sofya.

Sonrasında müthiş bir hınç politikası başlamış. Osmanlı eserleri yıkılmış. Osmanlı'dan kurtulmanın anısına Ruslar buraya devasa bir kilise yapmış. Müslümanların isimleri değiştirilmiş, cocuklarını sünnet etmeleri yasaklanmış ve ölülerini dinin gerektirdiği şekilde defnetmeleri yasaklanmış. 123 Osmanlı camisinden geriye sadece 4 tane kalmış.

Tüm bu yıldırmalara rağmen Bulgaristan da 1,5 milyon Müslüman var bugün. Bulgaristan'ın nüfusunun 7 milyon olduğunu düşünürsek sayının çokluğu anlaşılır sanırım.

Sofya'da bizi tarihçi yazar İsmail Bey ile bir dönem milletvekilliği yapmış Hüseyin Bey karşıladı. Müftü yardımcısı ise sonrasında bize eşlik etti. 


Kadı Seyfullah Camii
Kadı Seyfullah Camii
Önce Kadı Seyfullah Camisine gittik. Sofya'daki tek açık cami. Cuma günü dolup taşıyor. Yeni cami gerekiyor ama Bulgar Hükümeti yeni camiye yanaşmıyor. Müzeye veya kiliseye çevrilen camilerin camiye çevrilmesine de izin vermiyor. Cami kısa süre önce yaşanan depremde hasar görmüş ve TİKA işbirliği ile onarılmaya başlamış.

Mahzun Camiler
Sonraki durak kapanan ve müzeye çevrilen camilerdi. Koca Mahmut Paşa merkezde bir cami ama müze. Kiliseye çevrilen iki camiyi daha ziyaret ettik. İnsan bu manzaraları görünce üzülüyor.

Sofya Meydanı
Sofya Meydanı'nda insanın ruhunu ezen devasa yapıda binalar var. Tarihi değerleri yüksek. Her köşe başında yine haşmetli heykeller bulunuyor. Gezerken insanı tarihin içine çeken şehir Sofya. Filibe'nin aksine gelişmiş. Temiz ve düzenli. Eski yapılar çok iyi korunmuş ve yeşil de. Eski yapıların yanında çirkin duran modern mimari görmedim hiç. Sofya Meydanı tarihi niteliği ve yapıları ile keyifle gezilecek bir yer.

Göze Takılanlar
Şimdi de kısa kısa gözüme çarpanlardan bahsedeyim. Sofya ve Filibe'de hiç bez afiş görmedim. Sanırım henüz keşfetmediler. Sokakta gezen insan çok az. Krizden sonra içe kapanmışlar. Tabi sıcak hava da bunda etkili. Koca Bulgaristan'da bir park ve sadece bir tane küçük çocuk gördüm.

Trafikte saygı var. Biz yola adım atar atmaz araçlar duruyor. Kimse dibinize kadar girmiyor. Korna sesi yok şehirde. Asfalt çok az kullanılmış tarihi mekanlarda, yollar hep taş. Elektrikle giden lastik tekerlekli otobüsleri ilk burada gördüm.

Lüks araba pek yok ama sahip olunan arabalar iyi marka. Son model değil ama. Kiler, Uyum gibi büyük market çok az. Büyük bilboardlarda sigara reklamı ülkemizin aksine yapılıyor. Turkiye'de bildiğimiz hiç bir gıda markasına küçük marketlerde rastlamadım. Kola haric. Büyük markalarda pek yok burada. Mc Donalds Pratiker ve Carrefour dışında.

Vitoşha Dağı
Sofya sırtını bir dağa yaslamış. Kalacağımız yer bu dağın tepesindeki bir dağ eviydi. 1,5 saatte tırmandık bu dağa. Tam 1800 metreye çıktık. Ciğerlerimiz oksijene ve gözümüz yeşile doydu. Dağdan gelen buz gibi su susuzluğumuzu giderdi ve yorgunluğumuzu aldı. Sık ormanlar arasında bir dağ evinde gecen gece; kalabalık odalar ve bayan-erkek karışık tuvaletler dışında iyiydi. Sabah erken temiz havayı dostum Ramazanla içimize çekeceğiz. Zaten bu yolculugu en keyifli kılan nokta onunla olmak.

Özetle Sofya tarihi yapısı, heykelleri ve taş yapısı ile gezmekten keyif aldığım bir şehirdi.

Fotoğraflara Facebook, twitter ve instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz. 

Sofya-Bulgaristan Reviewed by Mehmet Teber on 7/07/2012 Rating: 5 Sofia, Bulgaria    Filibe'den 2 saatlik yolculukla Sofyaya ulaşıyoruz. Sofya Bulgaristan'ın başkenti. Avrupa'nın da en eski ...