Trabzon - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Trabzon

Trabzon adını nerede ilk duydum diye düşünürken, zihnim beni yine ilkokul yıllarına götürüyor. Sosyal dersinde şehzadelerin yetiştiği şehir olarak anımsıyorum. Yine bu şehri anınca aklıma doğru mudur bilmem Pontus Rum devleti geliyor.

Sümela Manastırı, Uzungöl yıllardır Trabzon'da olduğunu bildiğim ancak sadece fotoğraflarda gördüğüm yerlerdi.

 

İlk Ziyaret
Bu şehre ilk ziyaretim 2004 yılı yazına denk gelir. O zamanki iş arkadaşlarımdan Mehmet Hakan Alşan'ın daveti üzerine gitmiştim bu şehre. Uzungöl'ü, Sümela Manastırı'nı canlı gözlerle görmek ilk bu zamanlar nasip olmuştu. Bu ziyaretimde şirin bir karadeniz şehri beklerken  karşıma İstanbul'dan farkı olmayan bir şehir çıkınca açıkçası hayal kırıklığına uğramıştım.

Bu ziyarette yediğim Akçaabat köftesinin tadı hala damağımdadır ve her gittiğimde bu leziz köfteden yemek için can atarım. Yine bu ziyarette bizi misafir eden ve iki yıl sonra trafik kazasında kaybettiğimiz Muhammet Hocam'ın annesinin yaptığı kuyumağın tadını başka bir yerde tatmak nasip olmamıştı. Muhlama da yemiştim kuyumak da ama hala ikisi arasındaki farkı tam olarak bilmiyorum.

Bu ilk ziyarette en çok hoşuma giden ise denizle iç içe bir şehir olmasıydı Trabzon'un. Şehrin hemen hemen her noktasında deniz görünüyordu.

Bu ziyarette Kanuni'nin kaldığı konağın bahçesinde içtiğim Kanuni şerbetini ise bir daha hiç bir yerde içemedim. Sonraki gidişlerimde bu şerbeti ve şerbetçiyi aradım ama bulamadım.

Bu ziyarette bir diğer uğrak mekanımız Hıdırnebi Yaylası olmuştu. Oldum olası yüksek yerleri severim. Bu yaylaya çıkarken ve inerken, Karadeniz'de olduğumu ve yeşile doyduğumu hissettim.

İlk Seminer
Yıl 2006'yı gösterdiğimde değer verdiğim insanlardan olan Muhammed Halid ağabeyim bir seminer için çağırmıştı beni Trabzon'a. Bu sefer ailecek çıkmıştık yola. Kanuni Lisesi'nde bir hafta sonu günü öğrencilere Başarının 4 Anahtarı'nı anlatmıştık. Küçük grupta bir de iletişim eğitimi yapmıştık. Ahi Evran Dede camisini ve hemen altındaki parkı ilk o zaman görmüştüm. Ne güzel manzarası vardı.

Yollar Trabzon'a Düşer

2010 yılı Trabzon'u ziyaret ettiğim bir diğer yıldı. Bu sefer Karadeniz Bölgesi'nde bir dizi seminer ve eğitim için yola çıkmıştım ve durak yerlerim de biri de Trabzon'du. Hamamızade Kültür Merkezi'nde Aile İçi İletişim konusunu anlatmıştık misafirlere. Ensar Bey'in organize ettiği seminerin bana Trabzon'un başka kapılarını açacağını nereden bilebilirdim ki.

2011 yılında bu sefer hem Ensar Bey'in hem de Gülsüm Hanım'ın organizasyonu ile bana yine Trabzon yolu göründü. 16 kişilik katılımcı ile iki gün süren bir İletişim Eğitimi düzenledik. Günün akşamında ise yine geçen seneki kültür merkezindeydik ve bu seferki konumuz çocuk eğitimi ile ilgiliydi. Ev sahibimiz çiçeği burnunda bir dernek olan Kılavuz Eğitim ev Araştırma Derneği'ydi.

Şimdi geri dönüp bakıyorum da son iki yıl ki ziyaretlerim tamamen iş amaçlı olmuş. Sanırım bundan sonraki ziyaretlerimde Trabzon'u keşfetmeye biraz daha zaman ayırmalıyım.
Trabzon Reviewed by Mehmet Teber on 11/03/2011 Rating: 5 Trabzon adını nerede ilk duydum diye düşünürken, zihnim beni yine ilkokul yıllarına götürüyor. Sosyal dersinde şehzadelerin yetiştiği ş...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.