Uşak - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Uşak

Uşak   


Zihnimin Koridorlarından İzler

Bir çok il hakkında zihnimde kalmış en azından okuldan gazetelerden öğrendiğim bilgi kırıntıları vardır ama söz konusu Uşak olunca inanın aklıma hiç bir şey gelmiyor. Bu kadar mütevazı, varlığını göstermeyen, sesiz sedasız bir il var mıdır bilmiyorum. Bu durum sadece bende geçerli değil sanırım. Bir çok kişi Uşak'ın hangi bölgede olduğunu bile bilemeyebiliyor mesela. Uşak'ı bir İzmir-Kütahya yolunda içinden geçtiğim şehir olarak hatırlıyorum. Kestirme bir yoldan Kütahya'ya ulaşmak istemiş karanlık yollarda uzun saatler geçirmiştik.

İlk Ziyaret (24 Nisan 2012)
Uşak'a ilk ziyaretim İl SGK Müdürü Kenan bey'in bir dost vesilesi ile bana ulaşıp beni kurum çalışanlarına bir seminer için davet etmesi ile gerçekleşti. Konumuz iletişim, başlığımız ise İletişimde Pozitif Dil konusu idi. 2 farklı grup halinde tüm kurum çalışanlarına 1 saat boyunca iletişim kurarken pozitif dil kullanmaktan bahsedecektik.

Uşak'a Nasıl Gidilir?
Uşak'a nasıl gideceğim konusunda oldukça kararsız kaldım. Uşak'ta havalimanı vardı ama uçak seferleri yoğunluk olmadığı için kaldırılmıştı. Önceleri otobüsle giderim diye düşündüm. Sonra aklıma başka fikir geldi .İzmir'e uçakla gidip, oradan Uşak'a otobüsle geçebilirdim. İlk defa böyle bir yolculuk yapacağım için gidişte İzmir üzerinden gitmeyi, dönüşte otobüs ile dönmeyi tercih ettim.

Uçakla İzmir'e, oradan da Uşak'a otobüsle ulaşmak tam 7 saat sürdü. Evden çıkmamla Uşak'a varmam yedi saatimi almıştı. Dönüşte otobüsle Esenler'e oradan da eve ulaşmam yine yedi saat sürdü. Yani her iki yol da süre açısından aynıydı. Ancak İzmir'de havalimanında araç kiralamış olsaydım 14 saat olan gidiş dönüş süresini 10 saate indirebilirdim. Bu seçenek sonadan aklıma geldi.

Nüfus ve İnsanlar
Uşak'ın ilçeleri beraber 350.000 civarında nüfusu varmış. 3 tane organize sanayisi ile sanayisi oldukça gelişmiş bir şehir. Tekstil'de Denizli'yi biliriz ama Uşak da oldukça meşhurmuş. Mesela Türkiye'nin sargı bezi burada üretilirmiş. Uşak'ın battaniyesi de meşhurmuş. Seminer çıkışında bana battaniye de hediye ettiler. Güzel battaniyesi var gerçekten. 

Uşak insanı anlattıklarına göre sessizmiş. Sakin insanlarmış. Tepkilerini çok belli etmezlermiş. İnsanlar geçim derdi için çok çalışıyorlarmış. Fabrikalarda genelde ücret asgari ücretmiş ve çalışma saatleri yoğunmuş. Akşam saatlerinde yolları araba ile arşınlarken, dükkanların kapalı olduğunu gördüm. Hayat burada erken bitiyor. Şehrin adı gibi insanları da sessiz Uşak'ın..

Uşak Tarhanası
Seminer sonrasında bana verilen hediyelerin ikincisi Tarhana idi. Sunumu ve paketi gayet güzeldi.Tarhana Anadolu'da bir çok yerde vardır. Ancak Uşak bu konuda biraz daha isim yapmıştır. Tarhanasının tadı gerçekten lezzetlidir. Buraya yolunuz düşerse biraz tarhana alabilirsiniz. 

Nereleri Gezelim!
Açıkçası Uşak'a aynı gün gelip döndüğüm için pek gezemedim. Zaten merkezde pek gezilecek bir yeri yokmuş. Ancak bir sohbet sırasında dünyanın ikinci büyük kalyonunun burada olduğunu öğrendim. Ulubey ilçesinde. Bir dahaki sefere burayı ziyaret ederim inşallah...
Uşak Reviewed by Mehmet Teber on 4/26/2012 Rating: 5 Uşak    Zihnimin Koridorlarından İzler Bir çok il hakkında zihnimde kalmış en azından okuldan gazetelerden öğrendiğim bilgi kırıntıl...