Efendimiz’in Mucizelerini Hikâyelerle Öğrenecekler - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Efendimiz’in Mucizelerini Hikâyelerle Öğrenecekler


Peygamber Efendimiz’in (sas) mucizelerinin anlatıldığı Risale-i Nur’daki 19. Mektup’tan etkilenen İlahiyatçı İdris Özdemir, bu mucizeleri çocuklar için hikâyeleştirdi.

Mucizelerin Efendimiz’in peygamberliğini ispat eden deliller olduğunu söyleyen Özdemir, hikâyelerle çocuklara Efendimiz’in peygamberliğini anlatmak istediğini belirtiyor. Uzman Pedagog Mehmet Teber de hikaye yöntemiyle çocukların olayları daha iyi kavradığını aktarıyor.

İlahiyat Fakültesi’ne başladığı yıllarda Risale-i Nur külliyatıyla tanışan İdris Özdemir’in dikkatini,  Efendimiz’in mucizelerinin anlatıldığı 19. Mektup çekmiş. Mektuptaki mucizelerin sonunda yapılan açıklamaların kendisini düşündürdüğünü ve hayranlık uyandırdığını belirten Özdemir, ‘Mucizelerle çocuklara Efendimiz’i nasıl anlatabiliriz?’ düşüncesiyle ‘Peygamber Efendimiz’in Mucizeleri’ kitabını kaleme almış. Hikâyeyle çocukların dünyasına girmenin zor olduğunu söyleyen Özdemir, “Bu durumu İbrahim Canan hocayla paylaştım. ‘Bu alanda çok ihtiyaç var, devam etmelisin!’ dedi. Böylece bu alanda çalışmaya başladım.” diyor.

Özdemir, küçük yaştaki çocuklara dini değerleri anlatırken hikâye yönteminin önemli olduğunu söylüyor. Kur’an-ı Kerim’deki birçok surede de kıssa anlatıldığını hatırlatan Özdemir, hikâyelerin meseleleri anlatmada kalıcı olduğunu belirtiyor. Özdemir, ebeveynlere de şu önerilerde bulunuyor: “Küçük çocuklara bu konularla ilgili kitapları okutmak yerine ailece hep beraber kitaplar okunmalı ve çocuklara gerekli açıklamalar yapılmalı. Çünkü kitaplarda seviye iyi ayarlanamadığında, şüphe ve tereddütleri tetikleyebilir.”

Hikâye anlatımının özellikle çocuklarda eğitim yöntemi olduğunu kaydeden Uzman Pedagog Mehmet Teber, “Hikâye ile çocukların davranışlarını değiştirmek ve olumlu davranışlar kazandırmak mümkün.” diye konuşuyor. Çocukların bilinçaltındaki çeşitli düşüncelerin değişmesinde de hikâyelerin rolü olduğunu aktaran Teber, çocuğa nasihat vermek yerine söyleyeceklerini bir hikâye içinde belirtmenin daha etkili olacağını ifade ediyor. Çocuğa diş fırçalamayı direkt söylemek yerine, bir hikâye içinde bunu anlatmanın daha etkili olacağını aktaran Mehmet Teber, “Dişini fırçalayan bir geyiğin öyküsü, onun dişlerinin parlaklığını görüp özenen diğer hayvanlar ve onların da diş fırçalamaya başlaması gibi bir hikâye olabilir. Hikâyede önemli olan korkutucu öğelerden çok, motive edici yol gösterici öğelerin olmasıdır. Geçmişte çocuklara dede ve nineler çok öykü anlatırdı. Öykülere yeniden tutunup öyküyü bir eğitim aracı olarak görmek gerekiyor.” ifadelerini kullanıyor.


Kevser Kulaksız - İstanbul
Kaynak: www.zaman.com.tr 

 

Efendimiz’in Mucizelerini Hikâyelerle Öğrenecekler Reviewed by Mehmet Teber on 5/11/2013 Rating: 5 Peygamber Efendimiz’in (sas) mucizelerinin anlatıldığı Risale-i Nur’daki 19. Mektup’tan etkilenen İlahiyatçı İdris Özdemir, bu muciz...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.