Çocuğunuz Geleceğiyle Oynamasın - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Çocuğunuz Geleceğiyle Oynamasın

Çocukların en büyük tatil eğlencelerinden biri bilgisayar oyunları. Anne-babalar genellikle çocuğunun bilgisayar karşısında ne kadar vakit geçirdiğine dikkat ediyor. Oysa bundan daha fazlasıyla ilgilenmek gerekiyor.
Yaz tatilinin gelişi, bilgisayar oyunlarının arama motorlarında tırmanışa geçmesiyle kendini hissettirdi. Aşırıya kaçılmadığı takdirde özellikle zekâ konusunda yararlı olan ve çocuğun teoriyi pratiğe dönüştürme yeteneğinde olumlu rol oynayan bilgisayar oyunlarının, aşırıya kaçıldığında iletişim bozukluğu, empati yoksunluğu, hiperaktivite ve epilepsi gibi rahatsızlıklara sebebiyet verdiği bilinen bir gerçek. Peki yaz tatilinde, özellikle büyük şehirlerde eve hapsolan çocukların en büyük eğlencesi olan bilgisayar oyunlarına karşı ailelerin nasıl bir tutum sergilemesi gerekiyor?

Anne-babaların şikâyetçi oldukları konuların başında çocuklarının bilgisayar karşısında uzun süre vakit geçirmeleri gelse de, uzmanların dikkat çektiği önemli konu, seçilen oyunların içeriği. Nitekim, oyun sitelerinde yer alan savaş ve kavga oyunları, manken giydirme, makyaj yapma, alışveriş gibi kız çocuklarına yönelik oyunlar ‘en çok tıklananlar’ listesinde başı çekiyor. Öte yandan, çocuğun ne yaparak puan topladığı, zihninde bazı kodların oluşmasında önemli rol oynuyor. Çocukların tercih ettikleri oyunlar konusunda aileleri dikkatli olmaya davet eden Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber, “Çocuk, oyunda yaptığı eylemle puan kazanması arasında bir denklem kuruyor. Eğer şiddet ya da cinsel içerikli oyunlar oynuyorsa, bu kavramlar toplanan puanlarla çocuğun zihninde zamanla pekişiyor ve yetişkinlikteki tutumlarını etkiliyor.” diyor. 


Oyunlar hiçbir denetimden geçmiyor 

İnternette çocuklara yönelik hazırlanan sitelerde yer alan oyunlar ne yazık ki hiçbir denetimden geçmiyor. Mesela çocuk bilgisayarda ilgisini çektiği için banka soyma oyunu oynuyor. Oyunda çete üyeleri, bankanın güvenlik görevlilerine ve polise saldırıyor. Kazanmak için karşısına çıkan herkesi öldürüyor. Yakalandıklarında da yine oyun gereği cezaevindeki görevlileri öldürüyor. Beyninde kazanmayı öldürme eylemiyle eşleştiren çocuk, saldırganlaşıyor ve kural tanımaz oluyor. “Bir çocuğun zihni savaşla muhatap oluyorsa ve adam öldürdükçe puan topluyorsa bu, şiddetin kafasında meşrulaşması anlamına gelir.” diyen Teber, mankenlere mini etek giydirilen, makyaj yaptırılan oyunların küçük bir çocuk için uygun olmadığını söylüyor. Çünkü bu ve benzeri oyunlar, çocuğun erkenden bir yetişkinmiş gibi davranmasına neden olurken, zihinde gelişen cinsellik fikrine karşın bunu destekleyen duyguya ya da fizyolojik özelliklere sahip olmayan çocuk, düzenli bir gelişme kaydedemediği için bocalamaya başlıyor.

Sayısı az olsa da, denetimden geçen oyun siteleri de yok değil. ‘Aile içeriği’ ve ‘güvenilirlik’ sertifikalarına da sahip olan ‘kral oyun’ sitesinin Türkiye temsilcisi Arif Andı, sanal ortamda bol sayıda örneği bulunan oyun sitelerinin denetlenmiyor olmasına dikkat çekiyor. Oyunları hazırlarken pedagoglardan destek aldıklarını belirten Andı, sitede bulunan 10 binin üzerindeki oyundan her birinin denetimden geçtiğini, şiddet ve cinsel içerikli oyunların sisteme yüklenmediğini, çocuk dünyasına uygun olmayan reklamlara da filtre uygulandığını söylüyor.
 

Evde vakit geçirecekse…

Yaşına göre süre belirleyin: Süresi iyi belirlenmiş olmak kaydıyla denetimden geçmiş bilgisayar oyunları çocuğun zihinsel gelişimine fayda sağlayabiliyor. Ancak oyun ne kadar masum olsa da iki yaşındaki bir çocuk için tavsiye edilen ekran muhatabiyeti günde 10 dakikayla sınırlı. Dört yaşındaki çocuk yarım saatten, yedi yaşındaki çocuk bir saatten, 12 yaşındaki çocuk ise iki saatten fazla ekran karşısında kalmamalı. Eski usul oyunları da öğretin: Bilgisayar oyunlarının tadını almış çocuğa ilk başta basit gelse de, kâğıt ve kalemle oynanan eski usul oyunlar ya da piyasada bulunan kutu oyunları evde zaman geçirmesini sağlamada etkili bir çözüm.

Hayal gücünü kısıtlamayın: Eline oynayacak vermeseniz bile çocuk zihni boş durmaz. Hayal dünyasında kendi kendine bir şeyler üretebilir. Yeter ki ilk birkaç hafta, zor da olsa, ekranla ilişkisini sınırlamada kararlı davranın ve ekran dışı ev aktivitelerinde çocuğu özgür bırakın.www.zaman.com.tr
Çocuğunuz Geleceğiyle Oynamasın Reviewed by Mehmet Teber on 6/26/2013 Rating: 5 Çocukların en büyük tatil eğlencelerinden biri bilgisayar oyunları. Anne-babalar genellikle çocuğunun bilgisayar karşısında ne kadar va...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.