Aile Olmak Birlikte Sofraya Oturmaktır - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Aile Olmak Birlikte Sofraya Oturmaktır

Çalışma temposu ya da okul hayatı içinde tüm aile bireylerinin aynı sofrada buluşması mümkün olmuyor. Sofraya birlikte oturmak, aile olmanın hissedildiği en güzel ortamdır.

Özellikle Ramazan sofraları, törensel bir şekilde herkesi bir araya getiriyor. Yalnızca aile fertleri değil, bu ayda konu komşu, eş-dost, akraba aynı sofrada hem midesini hem gönlünü doyuruyor. Bu ortamlardan en çok etkilenense şüphesiz çocuklar. Uzman Pedagog Mehmet Teber, “Çocuklar aile olduklarını, bir yuvada yaşadıklarını, bir çemberin halkası gibi olduklarını sofrada hissederler. Bu nedenle çocuğun zihnine aile olmanın zihinsel tohumlarının ekildiği yerler sofralardır. Sofranın düzeni, tutulan oruç, manevi iklim Ramazan sofrasının çeşnisi olur ve bu sofranın ruhu çocukların ruhuna sirayet eder.” ifadelerini kullanıyor.

Gün içinde yaşanan olumlu ya da olumsuz duyguların sofralardaki neşeyle rahatlama vesilesi olacağını dile getiren Teber, “Sofrada ebeveyn ve çocuk tartışmış olsa bile, bir sorun ele alınmış, o sorunla ilgili negatif duygular iç dünyadan atılmış olduğu için güzeldir. Ancak bu tartışma esnasında hakaret, şiddet, örseleme varsa o zaman sofra amacına hizmet etmemiş olur.” uyarısında bulunuyor. Aile fertlerinin yanı sıra akraba, eş-dost katılımı ile gerçekleşen yemekler içinse, “Günümüz çocukları köksüz bir şekilde büyüyor. Ramazan ve bayram çocuğa kendi köklerinin farkına vardırıyor. İnsanlarla yaşanan güzel birliktelik çocukları mutlu eder ve sosyalleşmesini de artırır.” şeklinde konuşuyor.

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Kadir Paksoy da bir hadis-i şerifi hatırlatıyor: “Efendimiz’e (sas) yöneltilen ‘Ey Allah’ın Resulü! Biz yiyoruz, ancak bir türlü doymuyoruz, ne yapalım?’ sorusu üzerine, Resulullah, ‘Ayrı ayrı yemekte olmayasınız?’ dedi. ‘Evet’ deyince Resulullah, ‘Öyleyse yemeğinizde toplanın, bir sofra kurarak hep beraber yiyin, yemeğe Allah’ın ismini zikrederek (Besmele ile) başlayın. Böyle yaparsanız yemeğiniz, hakkınızda mübarek kılınır.’ ifadelerini kullanıyor. Efendimiz (sas) hem yaşantısı hem de söz ve beyanları ile birlikteliği tavsiye etmiştir. Peygamber Efendimiz’in sofrasında çoğu zaman misafir vardı.”

Haber:
www.zaman.com.tr 
Aile Olmak Birlikte Sofraya Oturmaktır Reviewed by Mehmet Teber on 7/14/2013 Rating: 5 Çalışma temposu ya da okul hayatı içinde tüm aile bireylerinin aynı sofrada buluşması mümkün olmuyor. Sofraya birlikte oturmak, aile ol...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.