Çocuklarınızı Tehdit Etmeyin, Tercih Ettirin - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Çocuklarınızı Tehdit Etmeyin, Tercih Ettirin

Uzman Psikolog Mehmet Teber, ebeveynlere çocuk eğitimindeki ödül ve ceza yönteminin püf noktalarını anlattı

Küçükçekmece Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Çocuk eğitiminde övgü ve ödüllendirme nasıl olmalı?” konulu söyleşiye katılan Teber, çocuk yetiştirmede ödül ve ceza yönteminin önemini anlattı. Ders çalışmama, geç saatlerde uyuma ve dağınıklık gibi konular nedeniyle genelde ebeveynlerin çocuklarıyla sorun yaşadığının altını çizen Teber, çocuklara ödül ve ceza verirken anne ve babaların düştükleri yanlışları verdiği örneklerle anlattı.

Çocuğun hayatından olumlu bir şeyi eksilterek ya da artırarak ceza ya da ödül verilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Teber, olumsuz çizgiye asla geçilmemesi gerektiğini şu sözlerle ifade etti: “Fiziksel ya da duygusal şiddet gibi olumsuz davranışlardan kaçınıp sadece olumlu şeyleri çocuğun hayatında azaltıp çoğaltarak çocuğa ceza ya da ödül verilmeli. Mesela televizyonu izlemesini azaltmak gibi.”

Çocuğu değil, yaptığı işi övün
Ebeveynlerin ceza verirken tehdit eder gibi konuşmaktan kaçınması gerektiğini de vurgulayan Mehmet Teber, “Ödevini yapmazsan, yarın televizyon izleyemezsin demek yerine; ödevini yapmamayı tercih edersen; yarın televizyon izlememeyi de tercih etmiş olursun” denilmesi gerektiğini söyledi.

Çocuğa ödül verilirken bunun belirsiz zamanlarda ve çocuğun haberi olmadan yapılmasının çok önemli olduğuna değinen Mehmet Teber, “Çocuk sürekli ödevini yaptığında ya da uslu durduğunda ona para verirseniz, artık o çocuk için amaç o para olur ve bunu bir pazarlık olarak algılayabilir. Dikkat ödüle çekilir. Çocuk normalde kendi ödevini yaptığında içsel olarak sevinirken, ödül ile bu mutluluğu dışsal olur. Çocuk kendi içselliğinden uzaklaşır ve mutsuz olur” dedi.

Çocuğu överken de ebeveynlerin; kişiliği değil, yapılan işi övmesi gerektiğini belirten Mehmet Teber, “Çocuk çok güzel bir resim yapmışsa, ‘Bu resim harika olmuş; sen harikasın’ demek yerine; ‘Bu resimdeki renkler, şekiller ne kadar güzel’ gibi çocuğun yeteneklerini anlamasına olanak sağlayacak; ve çocukta ego şişmesine neden olmayacak resimle alakalı spesifik övgüler yapılmalı” diye konuştu. 

Çocuklarınızı Tehdit Etmeyin, Tercih Ettirin Reviewed by Mehmet Teber on 8/27/2013 Rating: 5 Uzman Psikolog Mehmet Teber, ebeveynlere çocuk eğitimindeki ödül ve ceza yönteminin püf noktalarını anlattı Küçükçekmece Sefaköy Kültür v...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.