Okullarda Kıyafet Serbest! - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Okullarda Kıyafet Serbest!

Öğrenciler mutlu, veliler kara kara düşünüyor

Milli Eğitim Bakanlığı sürpriz bir kararla okullarda tek tip kıyafet uygulamasına son verdi. Çocuklar bu karara çok sevindi, ancak veliler marka yarışı olabileceği, zengin-fakir ayrımını derinleştirebileceği gerekçeleriyle endişeli...

MEB’e bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmeliğin yürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, dün Resmi Gazete’de yayımlandı.Yönetmelikle, öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair usul ve esaslar düzenlendi. Yönetmelikte belirlenen sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbest olacak. İmam Hatipler’deki ve Kuran derslerindeki türban serbestisi hemen başlayacak, diğer uygulamalar ise 2013-2014 öğretim yılında yürürlüğe girecek.

Gerekçe: Mali yük

MEB, uygulama için gerekçe olarak “tek tip kıyafetlerin velilere ek mali yük getirmesi”ni gösterdi. Dünyadan örneklerin verildiği yönetmeliğin genel gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Okul aile birlikleri ve okul yönetimlerinin kararıyla okullarda sık sık kıyafet değişikliğine gidilmesi, belirlenen renk ve desenlerdeki tek tip kıyafetin rahatlıkla her yerde bulunmaması, sadece bir veya birkaç mağazada bulunabilmesi, velilere ek mali yük getirmesi nedeniyle şikayetlere neden olmaktadır.”

‘Markaya para yetişmez’

Bakanlık gerekçede ‘Mali yük kalkacak’ dedi ancak aileler aynı görüşte değil. Oğlu ilkokula giden Ayşe Sarılar, serbest kıyafetin daha çok mali yük getireceğinden endişeli: “Herkes bir kıyafet giyecek kimisi marka giyecek kimi giyemeyecek her sabah sıkıntı olacak. Maddi yönden sıkıntı olur. Üniformalı okula girmek başkadır. Dışarıdan kimse giremez ama üniforma yoksa okula önüne gelen de girebilir. Çocuk bir kıyafete özenir ve velisi bunu alamazsa o zaman problem olur. Çocuk okuldan soğur.”

'Zengin-fakir ayrışır’

5 yaşındaki kızı Eylül Derin’i önümüzdeki yıl okula yazdıracak olan Mehmet Koca da aynı endişelere sahip: “Kızım anaokuluna gidiyor. Bugün bile ne kıyafet giydireceğiz diye sıkıntı çekiyoruz. Bu okulda bir yarış haline gelecektir. Biz okula giderken üniformaya karşıydık. Ama anladım ki o forma bir disiplin işi. Öğrencileri disipline sokuyor, herkesi eşit konumda gösteriyor.”

‘Motivasyonumuz artar’

MEB’in bu kararı öğrencilerde ise sevinç yarattı. Lise 1’inci sınıf öğrencileri Muhammed Başa, İbrahim Ethem Kaya ve Bilal Mandıralı haberi bizden duydu ve çok sevindi. Bilal, “Kot pantolon giymek istiyorum. Bazen takımımın formasını giymek istiyorum” dedi. Muhammed ise “Öğretmenlerimiz zaten bize kızıyor, kılık kıyafete dikkat edin diye. Artık rahat rahat okula gidebiliriz. Motivasyonumuz da artar” sözleriyle yeni uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BUNLAR SERBEST
TÜRBAN: Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, diğer ortaokul ve liselerde ise sadece seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek. Bunların dışında öğrenciler okulda başı açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunmak zorunda olacak. Bu düzenleme hemen yürürlüğe girecek.

UZUN SAÇ: Saçlar “temiz olmak” kaydıyla uzatılabilecek. Öğrencilerin ızdırabı haline gelen “favori kontrolüne” de son verilecek.

TAKIM ÜNİFORMASI: Öğrenciler derste tuttukları takımların formasını giyebilecek.

ENGELLİLERE ÖZEL İZİN: Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilecek.

BUNLAR YASAK
SEMBOL-ROZET: Öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takıları takamayacak.

YIRTIK KOT: “İnsan sağlığını olumsuz etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler”, “yırtık veya delikli kıyafetler” ile “şeffaf kıyafetler” giyilmeyecek.

TAYT VE DAR ETEK: Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyilmeyecek.

SİYASİ SEMBOL: Öğrenciler, siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamayacak ve giysileri giyemeyecek. (Bakanlık yetkilileri, “Sarı-kırmızı-yeşil renklerini siyasi simge olarak yorumlayan okul yöneticileri çıkabilir mi?” sorumuza “Yorumlanacağını sanmıyoruz” karşılığını verdi.)

MAKYAJ: Öğrenciler makyaj yapmayacak. (Mevcut yönetmelikteki, “Makyaj yapılmaz, kaşlar alınmaz, tırnak uzatılmaz ve cilalanmaz” ifadesi, “makyaj yapamaz” olarak düzenlendi).

BIYIK-SAKAL: Bıyık ve sakal da yasaklar listesinde.
TEPKİ DE GELDİ ÖVGÜ DE...

Akmerkez-Mahmutpaşa çatışması başlar!
TÜRK EĞİTİM-SEN: Türkiye’de gelir dağılımı adaletsizliği söz konusu. Okullarda Akmerkez- Mahmutpaşa tartışmasını yaşayacağız. Mahmutpaşa’dan giyinen öğrenciler, Akmerkez’den giyinen öğrenciler şeklinde birtakım sözler duyacağız. Okullarımız podyuma döndüğünde, fukaranın çocuğu nasıl yarışacak?

‘Atatürk çıkarıldı’
EĞİTİM - İŞ: Yeni yönetmeliğin amaçlar maddesinde, yürürlükten kaldırılan eski yönetmeliğin amaçlar maddesinde yer alan “Atatürk İnkılap ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılıklara kaçmayan ve sade bir kılık kıyafet” hedefi yer almamaktadır. Yönetmelik bu haliyle AKP’nin okullardan sistematik olarak Atatürk’ü silme politikalarının devamı niteliğindedir. Buradaki asıl amaç, türbanı okullara sokmaktır.

‘Okul tesettürünün başlangıcı’
CHP’Lİ NUR SERTER: Düzenlemeyle, varlıklı aile çocuklarının lüks-marka tüketim alışkanlığına karşılık yoksul aile çocukları eziklik duygusu yaşayacak... Bir kıyafetin ‘vücut hatlarını belli etmemesi’, ‘taşıdığı nişan, arma, rozetlerin siyasi sembol içerip içermediği’ okul yönetiminin takdirine bırakılmaktadır. Diz üstü etek, yırtmaçlı etek, kolsuz tişört ve gömlek gibi yasaklı kıyafetler ise, yeni bir ‘okul tesettürünün’ başlangıcıdır.

Tek tip antidemokratikti olumlu buluyoruz
DEMOKRAT EĞİTİMCİLER SENDİKASI: MEB’in kıyafet devrimini destekliyoruz. Tek tip kıyafet uygulaması eğitimde monolitik bir kültürel kimlik yaratma ve antidemokratik öykünmeler oluşturma gibi sakıncalı sonuçları vardır. 12 Eylül darbe mirası kıyafet yönetmeliğini kaldırarak önemli bir reform gerçekleştiren MEB’in eğitim sistemini demokratikleştirme, sivilleştirme ve pedagojik formlar kazandırma adına hayata geçirdiği değişiklikleri çok önemli buluyoruz.

Türban her derste serbest olsun
EĞİTİM BİR-SEN: Değişiklikler genel anlamda olumlu olmakla birlikte kız öğrenciler tüm derslere türbanla girmeli. Bu nedenle, söz konusu sınırlamanın tamamen kaldırılması gerekmektedir.

Statü farkı kalem silgide de var
PEDAGOJİ DERNEĞİ BAŞKANI MEHMET TEBER: Statü farkı birçok şeyde var. Ayakkabıda da statü farkı var. Ailesinin çocuğun cebine koyduğu harçlık, çocuğun kantinle olan ilişkisi, statüyü ortaya çıkarıyor. Beslenme çantası, silgisi, kalemi, kalem kutusu, cep telefonu olması ya da olmaması, olduğunda markası statü farkını ortaya çıkarıyor. Bu, kıyafetle kurtarılacak mesele değil. Bırakalım çocuklar kıyafetinde de farkı görsün. Kıyafetleri tektip yaparak, marka takıntısını yok etmek mümkün değil.

Azınlık okullarının ‘ayrımcılık’ kaygısı
Yönetmelik, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ndaki milletlerarası özel öğretim kurumları, yabancı okullar ve azınlık okulları öğrencileri hakkında uygulanmayacak. Özel okullarda velilerin yüzde 60’ı kıyafet serbestisi isterse yönetmelik uygulanabilecek. Ancak azınlık okullarıyla ilgili özel bir şart belirtilmedi. Bu durum da ‘azınlıklara ayrımcılık’ yapılacak kaygısını beraberinde getirdi. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, “Şimdi azınlık okullarını formayla fişlemiş mi olacağız? Diğer özel okullardan farkı ne bu okulların?” diye tepki gösterdi. Ermeni Okulları Yöneticisi Garo Paylan da: “Bizim öğrencilerimiz damgalı bir şekilde üniforma giyecek. İleride bu madde bize acı bir şekilde uygulatılabilir. Almanya’daki faşizm görüntüleri yarın ülkemizde de olabilir” dedi.


Okullarda Kıyafet Serbest! Reviewed by Mehmet Teber on 8/27/2013 Rating: 5 Öğrenciler mutlu, veliler kara kara düşünüyor Milli Eğitim Bakanlığı sürpriz bir kararla okullarda tek tip kıyafet uygulamasına son verdi...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.