Sizi Leylek Getirmiş Olabilir Ama - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Sizi Leylek Getirmiş Olabilir Ama

Çocuklar da cinselliğin farkında! Panik yapmaya gerek yok...
Çocuklar da cinselliğin farkında! Panik yapmaya gerek yok. Öyle ki daha küçücük yaşlarda internete girmesini öğrenen çocuklar artık “Seni leylekler getirdi” yalanına inanmayacak kadar bilinçli. Hâl böyleyken anne-babaları da zorlu bir süreç bekliyor. Ünlü annelere çocuklarına cinselliği nasıl anlattıklarını sorduk. Uzman Pedagog Teber’in bu konudaki önerilerini dinledik 


Dört kişiye birden âşık
» Işın Eliçin- Gazeteci Oğlum 6 yaşında. İki yıl önce bedenini tanımaya başladığı zamanlar kadın-erkek farkını merak edip sormaya başladı. Çocuklar için anatomi bilgisi gibi konuları çizgilerle anlatan bir çocuk kitabı aldık ve ona bakarak konuştuk. Şu sıralar ise aşk ve evlilik diyor... Geçenlerde “Ne zaman evleneceğim?” diye sordu. Şaşırdım, “Daha çok var okullarını bitir, sen de benim gibi çalışmaya başla” diye yuvarlamaya çalıştım ve “Neden sordun” dedim. “Aşık oldum,” dedi ve devam etti: “Aslında dört kişiye aşığım. Hürrem, müzik öğretmenim, servisteki hostes abla ve Yasemin.” Oğlum çizgi film ve belgesel dışında televizyon izlemiyor. Ama anneannesi geldiğinde bir kez Muhteşem Yüzyıl’ı izlediler. O akşamdan beri Hürrem’e aşık. :) Yasemin ise geçen yıldan yuva arkadaşı. Görüşmemelerine rağmen onun için de kartlar yazdırıyor bana. Müzik öğretmenini de çok seviyor. Yeni aşkı da servisteki hostes ablasıydı. Ona benim de sevdiğim farklı birçok insan olduğunu, onun da daha çok sevdiği olacağını ama evlenmek için büyüdüğünde, içlerinden biriyle diğer herkesten daha çok zaman geçirmek isteyeceğini anlatıyordum ki, araya girdi: Dünyada en çok anneannesini sevdiğini, ikinci sırada babasıyla benim olduğunu, sevgiden değil aşktan bahsettiğini söyledi. Ve sonra “Hadi oynayalım” diye konuyu kapattı.

İslami sınırlara riayet
» Hidayet Şefkatli Tuksal - İlahiyatçı Yazar Ben büyürken birçok şeyi tesadüfen öğrenmiştim ama koşa koşa gidip anneme anlatma ihtiyacı duymuştum. Annem bu konularda oldukça sıkı ağızlı ve neredeyse püriten bir kadındır. Ben de bir şekilde ona benzediğimi söyleyebilirim. Ancak oğullarımı büyütürken onlara bu konuda rehberlik etmem gerektiğini de biliyordum. Bu yüzden, öncelikle onları bu konuda benimle konuşmaya alıştırdım. Hiçbir sorularını ya da meraklarını ayıplamadım. Doğal ve sakin bir şekilde, sorularına belirli ölçüde açıklayıcı cevaplar verdim. Ancak yaşları büyüdükçe detaylı sorularına muhatap oldum. O zaman da daha geniş ölçüde cevaplar vermeye çalıştım. Tabii kitap okuyarak, bu rehberliği nasıl yapabileceğim konusunda da bilgilenmeye çaba sarf ettim. Onlara cinselliğin rastgele yaşanacak sadece fiziksel tatminden ibaret olmadığını, denetlenebilir ve kontrol edilebilir bir durum olduğunu, İslami sınırlara riayet etmeleri gerektiğini anlatmaya çalıştım.

Vajinaya ad takmaya gerek yok
» Bennu Gerede- Fotoğraf sanatçısı Nispeten genç yaşta anne olduğum için bir şekilde hem anne, hem abla, hem de arkadaş rolündeyim ve çocuklarımla bunun keyfini çıkarıyorum. Benim için aşk, sevgi ve cinsellik en doğal şeylerden biri. Dolayısıyla kasmadan ve fazla kural koymadan çocuklarımı yetiştiriyorum. Ama saygı çok önemli. O ince çizgiyi tutturabilmek. Çocuklarım bana her zaman her şeyi sorabilirler ve soruyorlar. Ben de yalan söylemeden cevap veriyorum. Sevgi ve aşkı yaşayıp göstermek benim için çok önemli... Dokunmak. O yüzden çocuklarım benimle uyumak isterse itiraz etmiyorum. Beş yaşındaki zaten dünden razı da öbürleri 12 yaşında ve son çocukluk anlarını yaşıyorlar. O yüzden sevgi ve şefkat yaşamak şart. Çocukluktaki cinsel keşifleriyle ergenlikteki çok farklı. Eğer ki enteresan bir durumla karşılaştıysam çocuğuma kendisini kötü hissettirmem. Bu arada tahammül edemediğim şeylerden biri kız çocukların vajinalarına kuku denmesi. Onun adi vajina ne anlamı var takma ad koymanın?

Çocuklar birbirine bedenini gösterebilir. Kızmayın
» Pedagoji Derneği Başkanı Uzman Pedagog Mehmet Teber İki-dört yaş çocuklar için cinsel kimliğinin şekillendiği ilk yıllardır. Bu yıllarda çocuk kendi cinsel organını keşfeder ve cinselliğe dair ilk sorular gelir. Kızerkek ayrımını bu dönemde yapar, kendisinin/arkadaşının pipisi olupolmadığını, nasıl dünyaya geldiğini merak eder. Bu dönemde çocuklar birbirine birkaç defa bedenlerini gösterip aradaki farkları anlamaya çalışabilir ve bunu bir oyun olarak algılarlar. Aile böyle bir durumla karşılaştığında kızmak yerine, bu olayı çocuğunun merakını gidermek için fırsat olarak görmelidir.

Yaşa uygun cevap verilmeli
Çocuklara cinsellikle ilgili verilen bilgi, sorduğunda, merak ettiğini hissettirdiğinde, yaşına uygun verilmelidir. Çocuğun sorularını “ayıp” ve “günah” olarak yorumlamak hatadır. Dört yaşındaki çocuk dünyaya nasıl geldiğini sorarsa, çocuğun anne-babanın sevmesi, birbirine sarılması, istemesi ile geldiğini anlatabiliriz. Daha ileri yaşlarda “Biz çocuk istedik, sonrasında sen karnımızda büyümeye başladın, iyice büyüyünce hastaneye gittik ve doktorlar da seni karnımızdan çıkardılar” diyebiliriz. Ergenlik dönemine girişle birlikte daha detaylı bilgi vermek yerinde olacaktır. Bilgi verirken “Seni leylekler getirdi, doktorlar bize hediye etti, çok istedim bir gün yatağımda buldum” gibi anlatımlar yanlıştır. “Birbirimiz sevdik, çocuğumuz olsun istedik ve son oldun” diyebiliriz. Yaş ilerledikçe “Ben hamile oldum, sen karnımda büyüdün, sonrada hastanede doktorlar karnımızdan çıkarıp seni bize verdiler” denilebilir.


Melis Gönenç
http://www.taraf.com.tr/haber/sizi-leylek-getirmis-olabilir-ama.htm


Sizi Leylek Getirmiş Olabilir Ama Reviewed by Mehmet Teber on 8/27/2013 Rating: 5 Çocuklar da cinselliğin farkında! Panik yapmaya gerek yok... Çocuklar da cinselliğin farkında! Panik yapmaya gerek yok. Öyle ki daha kü...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.