Çocuklar ve Dini Mekanlar Arasındaki Bağ - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Çocuklar ve Dini Mekanlar Arasındaki Bağ


Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber, çocukların kutsal mekânlar ile olan bağı, ibadetle olan irtibatı noktasında ailelere öneriler sunuyor. Çocukların gözünde Kâbe’nin Allah’ın evi olarak tanıtılmasında sakınca olmadığı söyleyen Teber, “Çocuklar Allah’ın burada yaşadığını bile düşünebilir, bizler bütün Müslümanların toplama yerinin orası olduğunu, müsait olan Müslümanların oralara giderek dua ettiğini anlatabiliriz” diyor. Kâbe ile hac arasındaki bağlantıyı da bu şekilde anlatabileceğimizi işaret eden Teber, “Evde Kâbe maketi bulundurmak, Kâbe etrafındaki insanların olduğu videoları çeşitli zamanlarda göstermek de önemlidir” diyor..
 
Uzman Pedagog Teber, çocukların mekânları algılamasının oyuncaklarla daha kolay hale gelebileceğini savunurken ailelere çocuklarına cami ve Kâbe unsuru olan oyuncaklar almayı tavsiye ediyor. Bu şekilde simgelerin çocukların dünyasında daha fazla yer edeceğini belirten Teber, “Çocukla yolda giderken camilere dikkat etmek, minare bulmaca oynamak gibi yöntemlerle bir duyarlılık oluşmasına neden oluyor” şeklinde konuşuyor.
 
“Çocuklar ile birlikte umre ya da hacca gidilir mi?” sorusunu olumlu yanıtlayan Teber, “Elbette gidilebilir ancak çocuk oradan sıcak, bunalma, anne-babanın onunla ilgilenmemesi, oyuncaksızlık gibi olumsuz hatıralarla ayrılırlarsa doğru olmaz” diyor. Kutsal topraklarda planlı hareket etmenin önemli olduğunu belirten Teber şunları söylüyor: “Çocukla yapılan umreler fazla uzun tutulmayabilir, çocuğun da eğleneceği, güzel vakit geçireceği zamanlar da düşünülmeli. Her 3 saatte bir çocuklara göre planlanmış bir etkinlik olmalıdır.”
 
Öte yandan çocukların dinî bilgileri öğrenmesinde ibadethaneleri tanımasının yerinin önemli olduğunu ifade eden Teber, “Çocukları küçükken camilere götürmek, cemaate tanıklık etmelerini sağlamak dini onların ruh dünyasına yerleştirmek açısından önem taşır. Haftada birkaç gün çocuğun cami içine girmesi, ibadet edenleri görmesi, orada küçük ibadetler etmesi, oyunlar oynaması çocuğun dini sevmesini sağlar ve onu ibadete alıştırır” diyor.
 
“Herşeyi öğreniyor, benim bilmediğimi biliyor” gibi cümlelerle zekâlarının karşısında zorlandığımız çocuklarımızı, genç ve körpecik zihinleri, kalpleri manevî iklimlerde soluklandırmak, anılarının içine Kâbe’nin etrafında koştuğunu, Peygamber Efendimizin yanında vakit geçirdiğini bırakmak maneviyatı için endişelendiğimiz çocuklarımız için bulunmaz fırsat. Uzmanların ortak görüşü, ziyaretler ve ibadetler esnasında çocuklarla güzel iletişim kurmak, oyuna çevirerek mekâna karşı sevgi bağı kurmak ve gerçek anlamda güzel vakit geçirmesini sağlamak olarak ortaya çıkıyor. Bizlerin yansıması olan çocuklar belki de bizim kutsal değerlerimizi gözden geçirmemize, mekân ve zaman algımızı onların heyecanına dönüştürmeye de vesile olabilir.

Mehmet Teber
Kaynak: www.moraldunyasi.com

 
Çocuklar ve Dini Mekanlar Arasındaki Bağ Reviewed by Mehmet Teber on 10/24/2013 Rating: 5 Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber, çocukların kutsal mekânlar ile olan bağı, ibadetle olan irtibatı noktasında ailelere öneriler su...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.