2014 Hedefleri - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

2014 Hedefleri

Her yıla girdiğimde bir önceki yılın bir muhasebesini yapar ve yeni gelen yıl için hedefler belirlerim. Bunu da sitemde genelde ilan ederim. Gün geçtikçe benim sitemden bu uygulamayı görüp kendinde uygulayanların sayısı artıyor. Neden bu uygulamayı yaptığımı kısaca açıklayayım: 
Öncelikle hedef belirlemenin bana yol gösterdiğini düşünüyorum. Her hedef belirlediğimde düşünüyorum “Acaba bu hayatta ben nereye gitmek istiyorum” diye. Gittiğim yolun doğru olup olmadığını, nerede eksikliklerim olduğunu hep hedef belirlerken tespit ederim. Hedeflerime ayda bir bakar, yavaş koşuyorsam hızlanır, hızlı koşuyorsam yavaşlarım. Her sene sonu geldiğinde bakarım ki, hedeflerimi üç aşağı beş yukarı tutturmuşum. 
2013’E BU HEDEFLERLE BAŞLAMIŞTIM

Geçen sene belirlediğim hedeflere bakalım ulaştım mı? Sırasıyla ele alalım.. 

2013 yılında ikinci yüksek lisansımı tamamlamak

Yüksek lisansım henüz devam ediyor. Teknik olarak 2013’te bitmesi mümkün değildi. Tez aşamasına yeni geldim. Burada yanlış bir hedef belirlemesi yapmışım. Erken bitirmem hiçbir koşulda mümkün değildi çünkü. 

100 yeni çocukla birlikte terapi yolculuğuna çıkmak 

Bu sene şirketimize 220 çocuk yardım için müracaat etmiş. Kimisi ile tek seans görüştüm kimisi ile 24 seans. Belirlediğim 100 hedefinin çok üstüne çıkmışım ki, terapi-yoğun bir sene geçirdiğim söylenebilir. 

Makale, görüş ve röportaj başlıkları altında basında 50 yazıda yer almak. 
Rahatlıkla 50 hedefine ulaştığımı söyleyebilirim. Bu makale, röportaj ve görüşlere sitemden ulaşmak mümkün. 

30 TV/Radyo programına katılmak. 
Katıldığım radyo ve TV programları bu sene sanırım 15’lerde kaldı. 30’a çıkabilirim belki ama bu sene tez çalışmalarım nedeni ile katılmadığım birçok programım oldu ayrıca düzenli radyo programlarıma (Doğru Eğitim ve Pedagojik Bakış) da son vermiştim. Kendime hak tanıyıp bu hedefe ulaştığımı da varsayıyorum J 

50 seminer/atölye/eğitim de öğretici olarak bulunmak.
Sitemde kayıtlı 35’e yakın eğitim ve seminere katılmışım, bir de siteme yazmadıklarım var ki bu sayı 50’yi rahat bulmuştur. 


En az 3 yeni şehir görmek. 1 ülke ziyareti yapmak.
Bu sene eşimle birlikte yeni bir balkan ülkeleri ziyareti yaptık. Makedonya’daki Ohrid ve Gostivar benim için yeni şehirlerdi. Yine Kosava’daki Priştine yeni gittiğim şehirler arasındaydı. Kıbrıs’taki Güzelyurt ve Mağusa’yı da ilk defa ziyaret ettim. Türkiye’de Mardin, Diyarbakır, Adıyaman, Kayseri ve Aksaray yine ilk olarak gittiğim şehirler oldu. Beni en çok etkileyen şehirler Ohrid ve Mardin’di. 


Haftada 1 arkadaşımı, aile dostumu, akrabamı ziyaret etmek yine hedeflerim arasında.
İşte bu hedefe ulaşamadım. Yeniden 2014 listeme yazıyorum. Her hafta bir günün arkadaş ve akrabalarımın olacak. 


Bu yılda yayına girmesini düşündüğüm 2 kitabım var.
Bu kitap hedefini 2 yıldır yazıp ulaşamıyorum. Kendime de kızıyorum, aslında Türkiye’deki yayıncılığa kızıyorum. Kendime göre bir yayınevi bulamadım bir türlü. Ama sonunda bir yayınevi ile anlaştım, ama bu hedef yine 2014’e kaldı. 


100 yeni kitap okumak yine hedeflerim arasında
100 yeni kitap okumadım sanırım ama yaklamışımdır. Bu sene daha çok ders kitabı okudum. En etkilendiğim kitaplar Çocuk Yetiştirme Rehberi, Küçük Prens, Çocuğunuza Kulak verin, Çocuğunuzla Birlikte Büyümek oldu. Elif Şafak, Ahmet Ümit, İskender Pala her yıl kitaplarından birini okuduğum yazarlar arasındaydı.
 


Tüm bu çalışmaların neticesinde en az 1000 çocuğun hayatında küçük de olsa iyileştirmeler yapmak.

İnşallah dolaylı ve direk olarak 1000 çocuğun ruhunda, iç dünyasında yeni çiçekler açmasına vesile olmuşumdur. 

2013’ÜN ÖZETİ

2013 ülkem için de şahsım için de zorlu geçti. Gezi olayları ve son cemaat meselesi yine güzelim ülke halkımızı kutuplaştırdı. Gönüller kırıldı, kimi dostlarımızla aramızı açtılar. Keşke bu olaylar yaşanmasaydı dediğim bir yıldı.

2013 yılında çocukluğumun birçok meşhur ismi de vefat etti: Nejat Uygur, Müslüm Gürses, Mehmet Ali Birand, Mete Işıkara, Nuri Kantar. Beni en çok etkileyen vefat ise, alt üstlü oturduğumuz, çocukluğumda her gün gördüğüm baba yarısı amcamın vefatı oldu.  

2013 yılında bana en ok katkı sağlayan yüksek lisansımdaki değerli hocalarım oldu. Artık mesleğimi yaparken kendime güvenim daha çok ve ne yaptığımı daha iyi biliyorum. 2013’ün benim açımdan en değerli ismi Reyhana Seaadat oldu. Kendisinden Oyun Terapisi’nin birçok formunu öğrendim. Kişiliği ile beni büyüttü, terapi uygulamaları ile çocukluğumda yeni kapılar açtı. Bugün Türkiye’deki sayılı oyun terapistlerinden biriysem onun sayesinde oldu. En az 250 saat onun dizinin dibinde ondan eğitim aldım ve hala ondan öğrenmeye devam ediyorum. Artık çok güçlü bir oyun terapistiyim. Klinik yüksek lisans ve oyun terapi bilgim birleşince alanımda en iyiler arasında yer aldığıma inanmaya başladım.   

2013’ün unutulmaz olayları arasında ailecek yaptığımız çocuklarımın Dünya Turu adını verdiği, doğu ve güneydoğu gezisi vardı. Bir sabah tam da nerelere gideceğimizi ve nerede kalacağımızı bilmeden yola çıktık. İstanbul’dan başlayan yolculuk Ankara Göksu ve Mogan Parkı, Kayseri, Nevşehir Peri Bacaları, Sivas Balıklı Çermik, Malatya Darende, Adıyaman Nemrut, Diyarbakır, Mardin Midyat, Urfa Balıklı Göl, Antep Hayvanat Bahçesi, Adana Ceyhan, Aksaray Tuz Gölü’nden geçerek Bolu Abant’ta son buldu. 12 günde 12 şehir ziyaret ettik. Harika bir deneyimdi hepimiz için. 4 gün 4 ülkeden oluşan, eşimle birlikte yaptığımız Balkan seyahati yine unutulmazlar arasındaydı. Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosava ziyareti bize çok iyi gelmişti.

Pedagoji Derneği benim hayatımda çok özel yere sahip, sanki çocuğum gibi. Oradaki ekibi çok seviyorum. Onlarla birlikte Türkiye’nin çocukları için güzel adımlar attık bu sene de. Hayatıma anlam katan en güzel şeylerden biri Pedagoji Derneği’ydi benim için.

Kısaca 2013 benim için bol öğrenme, az konuşma ve çok gezme yılı oldu diyebilirim. 

2014’TE NELERE GEBE?

2014 hedeflerim ise kısaca şöyle;

Her sene olduğu gibi 100 kitap okumak
Kendimi geliştirmek için en az 4 eğitime katılmak (Bunlar Theraplay, EMDR,
Çocuklarda Bilişsel Terapi ve Kum Terapisi eğitimleri olacak)
Oyun Terapisi yolculuğuna devam edip Türkiye’nin Uluslararası Oyun Terapisi
Derneği tarafından tanınmış ilk oyun terapisti olmak
Yüksek lisans tezimi oyun terapisi alanında yaparak bitirmek
50 seminer/eğitim vermek (Bir tanesi ülke dışında olsun istiyorum)
Ahenk Psikolojide en az 200 çocuğun hayatına dokunmak
Bir yeni ülke ziyareti yapmak (muhtemelen ABD ya da İran olacak)
Karadeniz turu yapıp en az 7 Karadeniz ili ziyaret etmek
2 kitap yayınlamak (Biri mutlulukla diğer annelerle alakalı olacak inşallah)
Toplamda 50 makale, görüş, röportaj veya program içinde yer alıp ülkemiz halkına basın yoluyla ulaşmak.
Her hafta bir dostumu, arkadaşımı ya da akrabamı ziyaret etmek.
Daha çok dua alacak, daha çok dua edecek eylemlerde bulunmak.
Özgün çalışmalarla başkanı olup Pedagoji Derneği’ni daha yukarılara taşımak.
Ortağı ve kurucu olduğum Ahenk Psikoloji’nin bir psikoloji okuluna dönüşmesi için çalışmalar yapmak.
Tüm bu hedeflerim için sizlerden bol dua bekliyorum… Hoş-ça kalın…

2013 yılına ait hedeflerim:


2012 yılının muhasebesi:2014 Hedefleri Reviewed by Mehmet Teber on 1/09/2014 Rating: 5 Her yıla girdiğimde bir önceki yılın bir muhasebesini yapar ve yeni gelen yıl için hedefler belirlerim. Bunu da sitemde genelde ilan eder...