Sosyal Medyada Aileler Neden Çocuklarının Fotoğrafını Paylaşır? - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Sosyal Medyada Aileler Neden Çocuklarının Fotoğrafını Paylaşır?

Sosyal Medyada Çocuk
Sosyal medyada her dakika ne yediğini, ne içtiğini, ne giydiğini paylaşan binlerce insan var. Günden güne kişinin mahremiyet anlayışını değiştiren bu popüler kültüre anneler de eklendi. Çocuklarıyla verimli bir saat geçirmeyen bazı anneler, boy boy çocuklarının fotoğraflarını neşrediyor.

Son birkaç yılda pek çok kişinin hayatına hızla yerleşen sosyal medya kişilere kendilerini ifade edecekleri geniş bir mecra sundu. Sosyal medyada her an nerede olduğunu, ne yediğini, ne içtiğini, ne giydiğini paylaşan birçok insana rastlamak mümkün. Tabii bu durum özel hayat algısını rafa kaldırmaya başladı. Her şey aleni bir şekilde ortaya serilirken kişinin mahremiyeti deliniyor, gizlilik perdesi de ortadan kalkıyor.

Şahsi paylaşımların ötesinde kimi anneler, ailesini ve çocuklarını da bu popüler kültüre kurban ediyor. ‘Ben çocuğumla ilgili bir anneyim, bakın onunla neler yapıyorum’ imajını vermek için çeşit çeşit kıyafetlerle fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyor. Uzman pedagog Mehmet Teber, ailelerin bu paylaşımlarla kendilerini tatmin etse de yapılanların birçoğunun kandırmaca bir ilgilenme olarak algılandığını söylüyor. Çocuğuyla günde bir saat bile oyun oynamayan ailelerin büyük partiler organize ettiğini vurgulayan Teber’e göre günümüzde çocukların isteklerinin çoğu karşılanıyor fakat çocukların gerçek ihtiyaçları çok farklı.

Sosyal medyanın herkesin hayatını her yerde teşhir etme imkânı verdiğini belirten Teber, mahremiyet algısının günden güne tahribe uğradığına dikkat çekiyor. Teber, ailelerin çocukları için organize ettikleri büyük şatafatlı doğum günlerinin çocukları çok fazla etkilemeyeceğini, sadece buna alışkanlık kazandıracağını ifade ediyor. Bu durumu ailelerin kendini tatmin etmek için çocuk üzerinden var olma çabasına bağlayan pedagog, “Çocukla ilgilenmek, sadece onunla oyun oynamak değildir. Ailelerin sosyal medya akımına kapılarak çocuğunu en çok beğeni toplayanlar arasına sokma çabası artık kaçınılmaz bir durum oluyor. Çocuklarda, sevgi ve güven ihtiyacı ile birlikte oyun ihtiyacı da yeteri kadar karşılanmıyor. Bu da toplumda ihtiyaçları karşılanmadan yetişen bir neslin gelmesine neden oluyor.” diyor.

Haber: Sümeyra Çiçek, Eda Nur Üçer
Sosyal Medyada Aileler Neden Çocuklarının Fotoğrafını Paylaşır? Reviewed by Mehmet Teber on 2/12/2014 Rating: 5 Sosyal Medyada Çocuk Sosyal medyada her dakika ne yediğini, ne içtiğini, ne giydiğini paylaşan binlerce insan var. Günden güne kişinin ...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.