Gün 3: Maraton Başlıyor - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Gün 3: Maraton Başlıyor

Soma'ya Psikolojik Destek

 Bugün  (19 Haziran) saat 08.00’de arkadaşlarla kahvaltı salonunda buluştuk ve kahvaltıdan sonra harekete geçtik. Öğleden önce yarım kalan protokol ziyaretlerinin tamamlayıp, öğleden sonra ise çalışma yapacağımız çocukların tespiti için ailelere ulaşacaktık.

İlk olarak ilçe milli eğitim müdürümüzü ziyaret ettik. Çünkü çalışmayı onların bize tahsis ettiği okulda yapıyorduk ve terapötik setini de yine okullarda düzenlenen yaz okullarında dağıtacaktık. Sonrasında Rehberlik Araştırma Merkezi’ni ziyaret ettik, çünkü bölgedeki ruh sağlığı çalışmalarının yürütüldüğü merkezlerden biri de orasıydı. Sonrasında kaymakam Bey müsait oldu ve ona bir selam verdik. Çok gidip gelen olduğu için ziyaretlerimiz kısa süreliydi. Bu ziyaretler sonrasında okula geçtik. Tam biz aramalara başlayacaktık ki Manisa AFAD müdürü okula bizleri görmeye geldi. Böylece yaptığımız işi ilgilendiren tüm birimlerle görüşmüş oluyorduk. Bu ziyaretleri çok önemsiyorum. Çünkü yüzyüze görüştüklerinde ilgili birimlerin bize olan güveni artıyor ve bu aşamadan sonra tüm kapılar daha rahat açılıyor.

Bugün bir misafirimiz vardı. Ege Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünde okuyan Hatice Soma projemizi internetten duymuş. Hemen Yeryüzü Doktorları’na posta göndermiş “Ben de bu projede gönüllü olmak istiyorum” diye. Kendisini bugün için okula davet etmiştik. Geldi görüştük, hanımefendi ve becerikli bir kız. Bizim de terapiler yürürken işlerimizi asiste edecek bir arkadaşa ihtiyacımız vardı zaten. Böylece kendisini de ekibimize dahil ettik.

Terapi İçin İkna
Okulumuz Kurtuluş İlkokulu’ydu. İlk hedef grubumuz bu okula gelen babası vefat etmiş çocuklardı. Sonrasında ise buraya yakın mahalleler vardı. Akşama kadar 60 kişilik bir listeyi aradık. Kimine ulaştık kimine ise ulaşamadık. Ulaştığımız ailelere kendimizi, niyetimizi, yapacağımız işi kısaca  tanıttık ve okula çağırdık, gelemeyenleri ise akşam ziyaret edebileceğimizi söyledik. Projemize burun kıvıranlar, ilgili ile dinleyenler oldu. İnsanlar bu ve benzeri konularda çok arandıkları için genelde isteksiz davranıyorlardı. Biz de onları ikna etmeye çalışıyorduk.

Bilindiği üzere ben İstanbul’da ücretli görüşmeler alıyorum, arayan kişilere ancak 1 ay süre sonraya randevu verebiliyorum programım dolu olduğu için. Soma’da ise aileleri ücretsiz olan terapiye ikna etmeye çalışmak bana oldukça ilginç ve zor geldi. Ama kendimi zorlayan şeyleri severim. Bu zorluklar bir ayağımı hep yerde tutar, halkın içinde kalmamı sağlar. Bu nedenle çok dert etmedim açıkçası. Akşam 17.00’yi gösterdiğinde 60 aramanın sonucunda 12 çocuğun terapiye ihtiyacı olduğunu saptamış ve ailelerine de randevu vermiştik. 17.00’den sonra gelemeyen ve bizi evine davet edenlerin evini ziyaret ettik. 16 kişilik listemiz bu ziyaretlerle tamamlandı. Sabah 09.00’dan akşam 19.00’a kadar saat başı bir çocuk alacaktık.

Yüzdeki Hüzün
Gerek okula gelen gerekse ziyaret ettiğimiz ailelerde ortak bir şey gördüm. Yüzlerde bir sis gibi hüzün bulutu vardı. Bu hüzün bulutunu hem annelerde hem de çocuklarda gördüm. Hatta diyebilirim ki, annelerin çocuklardan daha çok yardıma muhtaç olduğunu hissettim. Çocuklar oyun içinde olsalar da baba gibi ruhun direği olan birisini kaybetmenin hüzünlerini yüzlerinde gösteriyorlardı. Soma’dan unutamayacağım manzaralardan biri çocukların ve annelerin yüzündeki bu hüzün bulutu olacak sanırım. 

Akşam Yemeklerine Veda
Ziyaretler sonrasında yine huzur bulduğumuz eve döndük. Bu evin bahçesinden bahsetmiştim. Buradaki leziz meyveleri tatmak için akşam yemeklerine veda etmeye ve akşam öğünü olarak meyve yemeye karar vermiştim. Daldaki bir şeftali, birkaç erik, bal gibi tadı olan dutlar insanı doyurmaya yetiyordu bile. Bu nedenle tüm Soma programı boyunca akşam öğününü doğal dalından meyvelerle yapmaya karar verdim.  Bu nedenle akşamları huzurevine dönüştü ilk uğrak mekanım şeftali ağacı, sonra erik ve dut ağacı oldu.

Geceye doğru bir toplantı yaptık. Yarın için gerekli belgeleri hazırladık ve saat gece yarısını gösterirken odalarımıza çekildik. 


1. Gün | 2. Gün | 3. Gün | 4. Gün   
  
Gün 3: Maraton Başlıyor Reviewed by kozmik bilmece on 6/20/2014 Rating: 5 Soma'ya Psikolojik Destek  Bugün  (19 Haziran) saat 08.00’de arkadaşlarla kahvaltı salonunda buluştuk ve kahvaltıdan sonra hareke...