Gün 4: Terapiye İlk Adım - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Gün 4: Terapiye İlk Adım

Soma Cocuklarına Terapi
Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra hemen okula geçtik. Saat 09.00 gibi görüşmelerimiz başlıyordu çünkü. Önce kısaca ailelerle görüştük. Sonrasında çocuklarımıza oyun terapisinin ne olduğunu anlatan hikayemizi okuduk. Onları neden terapiye alacağımızı söyledik ve terapilerimize başladık. Bu terapiler akşam saat 19.00’a kadar devam etti.

Gelen ailelerden önce terapi için izin formunu doldurmalarını istedik. Sonra da çocukları terapide iken Çocuk Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği’ni (CBCL) doldurmalarını arzu ettik. Çocuklarımızın bir kısmı oyun terapi odasına severek geldiler, bir kısmı ise direnç gösterdiler.

Ölüm Aynı ama Tepkiler Farklı

Babanın ölümü aynı neden gibi görülse de her çocuk bu olaya farklı tepkiler vermişti. Özellikle küçük yaştaki 3-4 çocuk babanın ölümünden sonra annesine yapışmıştı. Anneden bir dakika olsun ayrılmıyordu. Muhtemelen bilinçaltında “Babam bir gün gitti ve gelmedi, ya annem de giderse ben ne yaparım” kaygısı vardı. Bu nedenle annelerini bir an olsun gözlerinden uzak tutmak istemiyorlardı.

Bir kısım çocuk babasının ölümünden sonra içine kapanmıştı, daha büyük bir kısmı ise daha hırçınlaşmış ve agresifleşmişti. Muhtemelen babanın onları ansızın terk etmesine öfkelenmişler ve bu öfkesini çevresine yansıtıyorlardı. Babasının ölümünden sonra tırnak yemeye başlayan, gündüz altına kaka kaçırmaya başlayan çocuklarımız da vardı. Çocuklarımızın çoğunda iştah kesilmişti ama bir iki çocuğumuzda aşırı yeme davranışı başlamıştı. Çoğu çocuğumuz tek başına yatamamaya ve annesi ile uyumaya başlamıştı. Kalabalıktan korkma tepkisi geliştiren çocuğumuz da vardı. Hedefimiz 6 seanslık süre zarfında bu sorunları oldukça minimize etmekti.

Ciddi Yorgunluk
Saatler 19.00’u gösterdiğinde artık oldukça yorulmuştuk. Ailelerin form işlemleri, çocuklara giriş öyküsünü anlatmak, üstüne terapi yapmak derken her bir saat diliminde bugün bize dinlenecek zaman kalmamıştı. Bu nedenle gün sonu geldiğinde hepimiz ağırlaşmıştık.

Gün biterken asistanımız Hatice’nin ailesi geldi onlarla tanıştık. Bizleri Soma’nın tarihi bir köyünü ziyaret etmeye davet ettiler. Ayarlayabilirsek ilerleyen günlerde terapi sonrasında onların davetine icabet edeceğiz.

Kurtuluş İlkokulu’ndan çıktıktan sonra, önce akşam yemeği için bir yere geçtik. Tabi ben meyve ile devam ettim. Sonrasında ise bizi birkaç gündür çay bahçesine davet eden sosyal hizmetlerde görevli Cemil Bey’in davetine icabet ettik. Turgutalp’te, doğal havuzu olan, içinde balıkları olan bir çay bahçesinde kahvemizi yudumladık ve bize huzur veren evimizin yolunu tuttuk. Oldukça yorgun olduğumuz için gün sonu değerlendirme toplantımızı sabaha aldık ve odalarımıza çekildik.

Gün içinde unutamadığım iki sahne var. ilki ilk terapi seansımdaki 5 yaşındaki kız çocuğunun oyun terapisi sırasında söylediği şu cümle: Bugün benim için çok güzel bir gün. Diğeri ise içindeki acıyı yüzüne derin şekilde yanıtmış, gözlerinde ise umutlu bir bakış olan bir diğer çocuğun hali. 


1. Gün | 2. Gün | 3. Gün | 4. Gün | 5. Gün
Gün 4: Terapiye İlk Adım Reviewed by kozmik bilmece on 6/20/2014 Rating: 5 Soma Cocuklarına Terapi Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra hemen okula geçtik. Saat 09.00 gibi görüşmelerimiz başlıyordu çünkü. Önce kı...