Gün 6: Hayrımız Var - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Gün 6: Hayrımız Var

İzmir - Bergama
Bugün günlerden Pazar. Her yer tatil. Dükkanlar kapalı. Soma’da büyük bir eylem var. Bizler okulumuzda terapiye alacağımız çocuklarla bilikteyiz. Bugünkü görüşmelerimizde 2-3 eksiklik var. Bazı aileler bugün müsait değiller. Nedenini sorduğumuzda aldığımız cevap aynı “Hayrımız var”.

Bizim kültürümüzde ölenlerin ardından yedinci, kırkıncı ve elli ikinci günde özel programlar yapılır. Mevlit okutulur, yemek ikram edilir. Ailelerin “Hayrımız var.” cümlesinden kastı, “Kırkımız var.” demek. Geldiğimiz günün ertesi gün arama yaparken bu gerçeği fark ettik. Çünkü birkaç aile kırkları olduğu için şehir dışında olduklarını söylemişti. Biz planlama aşamasında bu faktörü hiç aklımıza getirememiştik ama bu durum bize tecrübe oldu. Bergama
Görüşmelerin sayısı azalınca aradaki boşlukta Soma’nın güzel çay bahçelerinden birine gittik. Akşam da yolumuz Bergama’ya düşürdük. Bergama İzmir’e bağlı ama Soma’ya 30 km. mesafede. Antik bir şehir olduğu için ziyaret edelim istedik. Yol üstünde gölet kenarında bir mekanda akşam yemeklerimizi yedik. Bu mekandaki uzun göle uzanan salıncağı ve pembe hamağı sanırım unutamayacağım. Fotoğrafları için instagram hesabıma uğrayabilirsiniz.

Bergama 60.000 nüfuslu bir ilçe. Soma’dan küçük. Ancak tarihi geçmişi milattan önceye dayanıyor. İçinde antik kent var. Tarihi Bergama Evleri’de. Ancak saat 17.00’de birçok yer kapanmış olduğu için ziyaret edemedik.  Sadece uzaktan seyrettik. Bergama’da antik eşyalar satan bir dükkana uğradık ve minyatür koleksiyonum için bol bol minyatür aldım.

Mutluluk
Bugün mutluydum ve mutluyum. Çünkü çocuklarla 3. Oyun terapisi seansını geride bıraktık ve tüm çocuklarımda olumlu değişim işaretlerini görmeye başladım. Zaten 3 seans demek terapilerimizin yarısı demek. Özellikle depresyonda olan bir çocuğumuzun yüzünün renginin açılması içime büyük bir haz verdi. Bu nedenle bugün daha kolay geçti.

Oyuncakla Oynama Yavrum, Baban Öldü!
Oyun çocuğun en ciddi işidir. En büyük ihtiyaçlarından biridir. Engellendiğinde çocukta sorunlar ortaya çıkar. Zaten büyük şehir çocuklarının dertli olmasının sebebi sokakların bulunmamasıdır. Sokak yoksa, iyileştirici oyun da olmaz genelde. Çocuklar her türlü durum karşısında oynar. Savaşın sürdüğü Suriye’ye, açlığın kol gezdiği Somali’ye gitsek sokaklarda oynayan çocuklar görürüz. Çocuk oynadıkça rahatlar ve stres atar. Soma’da birkaç annenin oyun oynadıklarını için çocuklarına kızdıklarını öğrendiğimde çok üzüldüm. Anneler bekliyor ki, çocuklar da kendileri gibi yasa bürünsün. Ancak bir çocuğa ölüm haberi verildikten bir dakika sonra çocuk gidip oyun oynayabilir. Bu onun duyarsız olduğunu göstermez. Kısaca şunu der çocuk: “O kadar acı bir gerçek öğrendim ki, bu gerçekle baş edebilmek için acilen oyun oynamalıyım.”

Buradaki çocuklar o kadar çok ölümle ilgili gündeme, sohbete olaya tanıklık etmişler ki, artık ruhları bu ölüm konusundan yorulmuş. 5 yaşındaki küçük kız ile terapideyken belediyeden bir anons yapıldı, bu bir vefat anonsuydu. Küçük kız umursamaz bir tavırla dedi ki: “Üff! Yine mi birisi ölmüş”. Benim bile dikkatimi çekmeyen bu anonsu oyun esnasında fark edip, ölümle ilgili olduğunu anlayıp tepki vermesi beni çok şaşırtmıştı.

Makaleler
Biz terapi yaparken genelde anneler çocuklarını bekliyorlar ve bu bekleme anları boş geçiyor. Bu anları da bir eğitime çevirmek için ailelere Pedagoji Derneği’nin makalelerinden basıp vermeye karar verdik. Bugünün makalesi “Çocuk ve Ölüm” makalesi idi ki, bu makale ailelere çocuğa ölümü nasıl açıklayacakları hakkında bilgi veriyor. Çocukta Mahremiyet Eğitimi, Çocuk Eğitiminde ödül gibi konularla devam edeceğiz. Tüm bu makalelere derneğimizin internet sayfasından ulaşmak mümkün. 

Yarına Hazırlık
Artık birçok çocuk ile terapilerimizi yarıladık. Hem terapötik öykülere başlayacağız, hem de ailelere temel bazı konularda bilgi vereceğiz. Üstelik İstanbul’dan genel bir ekiple birlikte 100 terapötik oyuncağı şehit çocuklarına ulaştıracağız. Yine yarın saha koordinatörümüz Safa Bey bize veda edecek. Tüm bu işleri netleştirmek amacıyla bir toplantı yaptık bugün. Ailelere temel dört şey söylemeye karar verdik. Öncelikle dövmeyin onları. İkincisi: ölümleri, davayı, tazminatı gelişigüzel konuşmayın. Üçüncüsü: bırakın oynasınlar, bol bol sokağa gönderin. Dördüncüsü ise onlarla babalarının güzel hatıraları hakkında konuşun.


Gün 6: Hayrımız Var Reviewed by SNMZ on 6/23/2014 Rating: 5 İzmir - Bergama Bugün günlerden Pazar. Her yer tatil. Dükkanlar kapalı. Soma’da büyük bir eylem var. Bizler okulumuzda terapiye alacağı...