Bayramda Çocuklara Güzel Anılar Bırakın - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Bayramda Çocuklara Güzel Anılar Bırakın

Bayram Çocuklar
Bir aylık ramazan ayı yarın itibariyle sona eriyor. Heyecanla beklenen Ramazan aynının yaşattığı duygu şimdi yerini bayram sevincine dönüştürüyor. Bayram denilince akla öncelikle çocuklar geliyor. Onların bir avuç şeker, bir yeni elbise için yaşadıkları mutluluk tarifsizdir. Bayram ve çocuk bu kadar birbirine yakın olunca Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber’e bayramda çocuklar için neler yapmalı ve ne nasıl davranmalıyız sorusunu sorduk.

‘Yetişkinlerin bayramları anarken hep ‘nerede o eski bayramlar’ dediklerini hatırlatan Teber, ‘bu cümleyi kurmanın nedenini unutulmaz hatıralar olduğunu’ söyledi. ‘Bir komşunun hediye vermesi, alınan yüklü bir harçlık çocukken hatıralara kazınıyor’ diyen Teber, ‘geçmiş bayramları unutamayan yetişkinlerin şimdi çocuklar için görev başında olması’ gerektiğini vurguladı.

Bayram özellikle çocukların değer gördüğü ve mutlu edildiği zamanlardır’ diye konuşan Teber, ‘çocuklarımıza güzel bayramlar hediye etmeliyiz’ dedi. Bayramda sadece kendi çocuklarımızı mutlu etmek hedefli olmamak gerektiğini belirten Teber, çevremizdeki çocukları, tüm çocukları da düşünmenin önemini ifade etti.

Bayramda yapılabilecekleri sıralayan Teber, ‘çocukların odalarını bayrama özel süslemek, daha önce görmedikleri yerlere götürmek gibi farklılıklar yapılmasını’ tavsiye etti. Çocuklara özel planlamalar yapılmasının altını çizen Teber, şöyle konuştu:

“Ramazan Bayramı’nın güzelliği, biz bu güzelliği çocuklarımıza aktardığımız sürece devam edecek. Bayramlar TV karşısında, ya da tablet karşısında geçen zamanlara dönüştükçe Ramazan Bayram’ı bir bayram olmaktan çıkıp sıradan bir tatil olacak. Bunu değiştirmenin yolu, çocuklarımıza bayram ruhunu yaşatmaktan geçiyor. Bayramlara bu denli ciddi bir sorumlulukla yaklaşmak gerekiyor”.
 
Mehmet Teber ile röportaj
Nurşen Şentürk
Kadıncakararınca.com

Bayramda Çocuklara Güzel Anılar Bırakın Reviewed by kozmik bilmece on 7/26/2014 Rating: 5 Bayram Çocuklar Bir aylık ramazan ayı yarın itibariyle sona eriyor. Heyecanla beklenen Ramazan aynının yaşattığı duygu şimdi yerini bay...