Çocuklar Çocuk Kalsın (Koton Reklamı ve Çocuklar) - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Çocuklar Çocuk Kalsın (Koton Reklamı ve Çocuklar)

 
Koton çocuk reklamı  

Haber: Sümeyra Tansel
Yayın:  www.taraf.com.tr

Koton markasının çocuk kıyafeti reklamı sakıncalı bulundu. Çocukların reklamlarda ağır makyajla, yetişkin kıyafetleri içerisinde gösterildiğini belirten Pedagoji Derneği, bu tutumun çocuk bedeninin yetişkin gibi algılanmasına yol açacağını ve pedofiliye zemin hazırlayacağını ifade ederek RTÜK’e ve Reklam Özdenetim Kurumu’na söz konusu reklam hakkında şikâyette bulundu.

Taraf’a konuşan Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber “Koton reklamı masum çocukları bir yetişkin gibi lanse ediyor. Çocukları birer yetişkin kıyafeti içerisinde sunarak, yetişkin edalarını onlara takarak kötü örnek oluşturuyor” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Çocukların çocuk kalmaya ihtiyacı var. Özellikle kız çocuklarına yapılan yoğun makyaj, kadınsı kıyafetler çocuk bedeninin bir yetişkin gibi algılanmasına yol açar. Bu durum da pedofiliye zemin hazırlar. Çocukların çocuksuluğunu korumak hepimizin görevi.”

Gündem Çocuk Derneği’nden Ezgi Koman da Koton reklamına tepki göstererek “Bu tür görsellerin, reklamların yapılması ve bunların yaygınlaşması çocukları nesneleştirmek ve cinsel sömürü açısından da çok tehlikeli. Çocuk pornografisinin, çocuğa karşı cinsel suçların yoğun olduğu bir ülkede çocukları, cinsel olarak sömürüye daha da açık hale getiriyor. Firmanın kendisi de reklamlarında çocukları bu şekilde oynattığı için onları ticari olarak sömürüyor. Eğer gerçekten bir giyim tarzı oluşturulacaksa çocukların kendilerinin oluşturduğu biçimleri ifade etmeleri için ortamlar yaratılmalı” şeklinde konuştu.

Slogan İsrafa Yöneltiyor

Öte yandan aynı reklamdaki “Bir beden büyük almayın. Seneye de giymem. Moda neyse onu giyerim” sloganı çocukları israfa yönlendirdiği gerekçesiyle sosyal medyada tepki çekti. Bunun üzerine reklamın bilboardlardan kaldırdığı duyuruldu.

Hıncal Uluç'a Kıkta Tepkisi

Hıncal Uluç’un, Sabah gazetesindeki köşesinde pedofiliyle ilgili paylaştığı fıkra tepkiye neden oldu.
 
Çocuklar Çocuk Kalsın (Koton Reklamı ve Çocuklar) Reviewed by Mehmet Teber on 9/19/2014 Rating: 5   Koton çocuk reklamı   Haber: Sümeyra Tansel Yayın:   www.taraf.com.tr Koton markasının çocuk kıyafeti reklamı sakıncalı bu...