2015 Hedefleri - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

2015 Hedefleri

Hayaller   

2015 Hedefleri


Yıllar ne de çabuk geçiyor. Sitemde hedeflerimi yayınlayalı 4 yıl oldu. Her sene yaptığım gibi bir seneyi hitama erdirdiğimde geçen seneye dönüp bir baktım. Hedeflerim ve hayallerime ne kadar ulaşmışım diye. İlk önce 2014 muhasebesinden sonra da 2015 hedeflerimden söz edeceğim.

2014 Muhasebesi


100 Kitap Okumak: Bu hedefe ulaştım diye düşünüyorum. Çünkü son kitap çalışmam da sadece “Anneliğe” dair 25 kitap okumuştum. Pedagoji okumalarında okuduğum kitapları ve diğer kitapları da eklersek 100’a yakın kitap rahat okudum. 

4 Eğitime Katılmak: 2014 yılı içinde Theraplay, EMDR, Kum Terapisi ve Çocuklarda Bilişsel Davranışçı terapi isminde 4 eğitime katılmayı hedefliyordum. Theraplay ve EMDR eğitimlerini aldım. Kum Terapisi eğitimine kayıt olmuştum ama iptal oldu ve ülkemizde açılmadı. Diğer eğitim ise benim için cazibesini kaybetti. Bu nedenle bu sene mesleğimle ilgili 2 eğitim aldım.

Uluslararası Derneklerce Onaylanmış Oyun Terapisti Olmak: Benim için önemli bir hedefti. 150 saat oyun terapisi eğitimi, 500 saat grup süpervizyonu, 50 saat birebir süpervizyon, 20 sayfalık ödev, seans videolarının izlenip onaylanması gibi tüm zorlu süreci bitirip uluslararası düzeyde bir oyun terapisti oldum artık. Bu işi başarmış Türkiye’deki ender kişilerden biriyim artık.

Yüksek Lisans Temizi Bitirmek: Açık söylemek gerekir. Bu hedefime ulaşamadım. Uğraşmaya devam ediyorum.

50 Seminer-Eğitim Vermek: Elliyi rahatlıkla geçmişim. Birisi yurt dışı olsun istemiştim ama olmadı. Velakin yurtdışından gelen bir ekibe İngilizce seminer verdim. Bu da benim için ilkti. 

Ahenk Psikoloji’de 200 Çocuğun Hayatına Dokunmak: Bu sene Ahenk Psikoloji’de görüştüğüm çocuk sayısı 250. Dolayısı ile bu hedef de tamam. Ortalama yılda 1000 seans terapi öngörmüştüm ki, bu sayıya da ulaştım. 

2 Kitap Yayınlamak: Uzun aradan sonra kitap yayınlama işine başladım. Mutluluk Terapileri kitabım Hayy Yayınevi’nden yayınlandı. Annenin ve Anneliğin Psikolojisi kitabını da yayınevine teslim ettim. 2015 yılında raflarda olacak inşallah.

50 Programda Yer Almak: Bu sene 15 Radyo-TV programına katıldım. Bununla beraber bir çok dergi ve gazetede röportajlarım çıktı. Bu hedefe de ulaştım çok şükür. 

Karadeniz Turu Yapmak: Bu hedefime de ulaştım. Artvin, Rize, Trabzon, Ordu, Giresun, Samsun, Sinop, Kastamonu ve Karabük illerini içine alan oldukça keyifli bir tur yaptık ailecek. 

1 Yeni Ülke Gezmek: Bu sene ya ABD ya da İran gibi bir ülkeyi gezme hedefim vardı olmadı. Velakin Gürcistan ilk defa gittiğim ülke oldu. 

Pedagoji Derneği’ni Yukarılara Taşımak: Evet derneğimiz artık daha çok biliniyor. Bu sene mahremiyet eğitimi, çocuk eğitiminde ödül gibi önemli makalelere imza attık. Soma’ya oyun terapisi için gittik. Bir firma reklamına yazdığımız bildiri sosyal medyada 1 milyon paylaşım aldı. Artık Türkiye’de derneğimiz çok daha fazla biliniyor. Ayrıca bu sene ilk defa dernek olarak ciddi sosyal projelere de giriştik.

Ahenk Psikoloji’nin Bir Okul Olmasını Sağlamak: Ahenk Psikoloji bizim şirketimiz. Bu sene Ahenk Psikoloji Sohbetleri başlattık ve değerli konukları ağırladık. Enneagram Eğitimi’ni bir çok defa açarak insana yolculuk yaptık. İyileştirici Oyun, Çocuk Psikolojisi ve Oyun Terapisi Eğitimleri yine Ahenk Psikoloji’de açıldı. Değerli hocaları ağırladığımız Ahenk Psikoloji Sohbetleri bu sene başladı. Bir çok stajyer aldık ve yetiştirdik. Yani bu hedefime de ulaştığımı düşünüyorum. 

Her hafta bir dostu ziyaret etmek: Yok yok bu hedefi yine yapamadım. İstanbul’da her hafta bir dost ziyareti yapmak yok. Ancak kendi evimde düzenlediğimiz haftalık toplantılarla evime her hafta dostlarımın gelmesini sağladım. Velakin kendim pek de ev dışına çıkamadım.Zamanın getirdiği ve hayellerdeki     

2014 Neler Getirdi?

2014 yılında yeni şehirlerle Türkiye’yi gezmeye devam ettim. Hedefim 81 ilin hepsini ömrüm boyunca gezmek. Bu sene ilk olarak gezdiğim iller Bayburt, Erzurum, Artvin, Sinop ve Edirne’ydi. Bu sene bende kırılma oluşturan bir nokta yurtdışından gelen bir ekibe İngilizce seminer vermemdi. Artık yabancı dille de seminer verebileceğime inanıyorum. 

Bu sene Filistin’e düzenlenen saldırı en üzüldüğüm günlerdi. Suriye’deki iş savaş, IŞID denen baş belası insanlığa olan ümidimi sarstı. Soma’da yaşanan maden faciası oldukça elimdi. Ama Soma’ya gidip 9 babasız kalmış çocuğun hayatına dokunduk ve terapisini gerçekleştirdik. Her elim olayda üstüme bir sorumluluk düştüğünü düşünürüm. Umarı Soma ve Filistin ile ilgili bana düşen görevi yerine getirmişimdir.

Bu sene bir kez daha dayı oldum. Bu sefer bir kız dayısı oldum. Zeynep Sultan adında bir yeğenim oldu. Dünya tatlısı. Uzaktalar ama görüntüsü bile beni mutlu etmeye devam ediyor. Her hafta evimde topladığım 5 yakın arkadaşımın 5 erkek çocuğu oldu. Bir yılda 5 yakın arkadaşımın 5 erkek çocuğa sahip olması büyük bir tevafuktu benim için. Bu sene yeni bebek yılıydı. 

Bu yıl ki Karedeniz Turu, unutulmaz bir aile deneyimi sundu bize. Tortum Şelales, ve Gölü. Artvin Hopa’da gün batımı harikaydı. Rize Ayder ve Trabzon Uzungöl Yaylası’nda kaldığımız geceler temiz havanın ve temiz suyun tadını çıkardık. Giresun’daki Kümbet Yaylası bize eşsiz güzellikler sundu. Bulutların içinde araba ile yolculuk aldık. Samsun Ladik Gölü, Amasya Boraboy Gölü gördüğüm en güzel göllerdi. Sinop’ta yaptığımız tekne turunu unutmayacağım. Kastamonu’nun yöresel lezzetlerini, Safranbolu’nun ahşap konukları unutmayacağım. Bu gezide Karadeniz’e ve ülkeme bir kez daha hayran kaldım.

Mutluluk Terapileri kitabım bu sene okuyucularla buluştu. Uzun aradan sonra yazdığım bir kitaptı. Oldukça da beğeni topladı. Güzel yorumlar beni yeni kitaplar için heveslendirdi. 2014’ün en sevindirici olaylarından biri de Mutluluk Terapileri’ydi. 

2015 HEDEFLERİM

2015 için kendime koyduğum hedeflerin bir kısmı şöyle:

100 kitap okumak
50 seminer vermek
Uzun soluklu 8 eğitim açmak
Çocuklar için oyunun önemini 
Ailecek bir Ege turu gerçekleştirmek
Bir yurtdışı ziyareti yapmak
Ahenk’te 200 çocuğa ulaşmak 1000 seans terapi yapmak
Çocuk konusunda ya da oyun terapi konusunda bir kitap yazmak
Tezimi bitirmek ve Klinik Psikolog sıfatını almak
Bol bol akraba eş-dost ziyareti yapmak

Bu hedeflerime ulaşmak için bol dua beklerim.. 
Hedefiniz istikametli, yolunuz açık olsun...

2015 Hedefleri Reviewed by kozmik bilmece on 1/28/2015 Rating: 5 Hayaller    2015 Hedefleri Yıllar ne de çabuk geçiyor. Sitemde hedeflerimi yayınlayalı 4 yıl oldu. Her sene yaptığım gibi bir...