2017 Hedefleri - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

2017 Hedefleri

Karahindiba   
72 yapraklı bir ağaçsa ömrüm, bunun 36 yaprağını bıraktım toprağa. Diliyorum ki her bir yaprak, düştüğü toprakta nice filizlere gebe olsun. Düştüğü yerden yeni fideler, fidanlar yeşersin. 

Der ki bir şaman öğretisi: Dünyadaki hiçbir varlık kendi için yaşamaz, insan dışında. Arı kendi yaptığı balı yemez, inek o güzelim sütünü içmez, ay kendini aydınlatmaz, güneş ısısı ile kendini ısıtmaz. Çiçeklerin kokusu kendileri için değildir. Ağaç kendi meyvesini yemez, nehir de kendi suyunu içmez. İnsan sormalı kendisine kendin için mi yaşıyorsun, yoksa alem için mi? Sen hangi kokuyu yayıp, hangi meyveyi veriyorsun ey insan!

Kokumu, ışığımı, rengimi arttırmak istediğim bir sene oldu 2016… Büyüttü beni, hem de çok.. Çok acı çektim… Yıkıldım.. Ama Mevlana der ki, “Yapılma yıkılmadadır, topluluk dağınıklıkta; düzelme kırılmadadır, murad muratsızlıkta.” Sonunda beni inşa ederken o güvendiğim El, her seferinde daha büyükçe inşa etti.. Ama dedim ya, çıkarken yola, her şeyimden vazgeçerek çıktım.. Ama feda ettiğimden daha çocuğunu buldum… En güzeli ise Can’a kavuşmak, onu bulmak oldu…

36 yıllık ömrüm, var olma çabası ile geçti. Şimdiki yolculuğum bir yokluk yolculuğu olacak. “Yokluk küheylanı, ne güzel bir buraktır. Yok olduysan seni varlık makamına götürür.” der Mevlana. Gerçek varlığa erişmek için içimizdeki benliğimizin erimesi gerek. “Kendini bir şey sanmak düşüncesi sende bulundukça rahat oturma. Çünkü sen hala puta tapmaktasın. Tutalım ki uğraştın ve sonunda putu kırdın. Putu kırdığını sanman ve kendinde bir varlık olduğuna inanman da senin için ayrıca kırılmamış bir puttur.” diyor yine Mevlana ve ekliyor “Kendini, kendi vasıflarından temizle ki, kendinin asıl saf olan pak zatını görebilesin.” Bundan sonraki yolculuğum ömrüm müsaade ettikçe, bir Can yolculuğu. Varlıktan, benlikten sıyrılıp öze giden bir yolculuk. Pak zatımı görmek istiyorum. 2017’ye bu temenni ve niyetlerle giriyorum. 2016’da neler mi yaptım? Az ama çok şeyler…

Öğrendikçe Cahilliğim Artar
Önceleri ne çok şey bildiğimi düşünürdüm, şimdi ise ne kadar az şey bildiğimi görüyorum. Çünkü yeni bilgilere yelken açtıkça bilgisizliğimi, cahilliğimi keşfetmiş oluyorum. Ustalarla karşılaştıkça ne kadar küçük bir tepe olduğumu fark ediyorum. Öğrendiğim bir sene oldu 2016.. Öğrendikçe bilgim büyüdü ama benliğim küçüldü. Buğday başakların içi doldukça, boynu eğilirmiş. Ben d öyle olmak istiyorum. 2016’da terapi eğitimlerimin hep ileri düzey eğitimlerini aldım. Theraplay 2, Deneyimsel Oyun Terapisi 2, EMDR 2, Kum Terapisi II, Kalp Merkezli Hipnoterapi ileri düzey eğitimleri derken kullandığım terapi yaklaşımlarında kendimi bir adım ileri taşıdım hep. Kabul Kararlılık Terapisi, İleri Çocuk Psikopatolojisi diğer aldığım eğitimlerdi. Doktoramla birlikte, yılın neredeyse 60 gününde sıra arkasında öğrenci oldum. ALES ve YDS gibi iki sınava girerek güzel sonuçlar aldım. Doktoramın ders dönemini de güzelce sonlandırdım. Öğrenmeyi, yol almayı seviyorum…  Ve hiçbir zaman “İşte şimdi oldum” demiyorum. Çok şükür…

Öğrettikçe Mutluluğum Artar
2016 yılı artık yeni terapistler yetiştirmek için çabaladığım bir yıldı. Oyun Terapisi Eğitimi (Giriş Düzey) açtım Van, Ankara ve İstanbul’da… Uzmanlara yönelik Çocuk psikolojisi, çocuk psikopatolojisi eğitimleri düzenledim Ahenk’te. Bana teveccüh eden arkadaşları sayesinde eğitimlere katılım oldukça memnuniyet vericiydi. Reklamını bile yapamadan dolmuştu kayıtlarımız. 

Terapistlik ve pedagogluk tecrübelerimi artık taze zihinlere aktarabiliyorum. Önceleri direk öğrencilere ulaşırdım, sonra onların anne-babalarına ulaşmaya başladım, sonra anne-babalara ulaşan öğretmenlere yönelik çalışmalar yaptım. Şimdi ise öğrenciye, anneye, babaya, öğretmene ulaşacak psikologlar yetiştiriyorum. Hedefimde Türkiye’nin her bir iline iyi bir oyun terapisti yetiştirmek var. Şimdilik 4-5 şehirle başladım bu hedefime. İnşallah zamanla tüm Türkiye’de benim eğitimlere katılmış olan iyi oyun terapistleri olacak. Ahenk’te ise 5 tane pırlanta gibi arkadaşım var, izimde yürüyen… Bundan daha büyük mutluluk olabilir mi? Mevla size yol vermiş olabilir, ama unutmamak gerekir ki, yollar yoldaşsız geçilmez.  

Gezdikçe Ufkum Artar
Yeni yerler gezmeyi severim, biliyorsunuz. Diliyorum ki, ülkemde var olan ve görmediğim bir güzellik kalmasın. Kâinat kendisinin kıymetini bilen bir insan gözü ile karşılaşınca bayram edermiş. Madem bu ülkedeyim, madem bu güzellikler benim ülkemin, öyleyse onlarla tanışmak, onların büyüsüne kapılmak hepimize farz bence. Gücümüz yettiğince… Aslında Doğu Anadolu turu düşünüyordum ama hendek olayları ve darbe girişimi nedeni ile olmadı. Nasip… Ama iki tematik turum oldu. İkisi de beni çok büyüttü. 

İlki “Dirilişin İzinde” diyebileceğim bir turdu. Ertuğrul Gazi’nin, Halime Sultan’ın, Osman Gazi’nin kabirlerini ziyaret ettik Bilecik’te... Sonra Şeyh Edabali’nin makamına uğradık. Ondan feyz aldık. Kütahya Domaniç’te Hayme Hatun ziyareti ile atalarımızın izinde yürüdük. Kendi hayatım için bir diriliş niyaz ederek yola çıkmıştım. Bu seferin bereketine 2016 yeniden dirildiğim bir yıl oldu şükür. Ama dirilmem için önce kül olmam gerekti. Eski yanlışların üzerine yeni doğrular inşa edilemezdi çünkü. Bu nedenle yola çıkarken güzel niyetle çıkın. O yol, bakarsınız sizin hayat yolunuz olur. 

İkinci turum “Mısır Seferinin İzinde” diyebileceğimiz bir turdu. Yavuz’un Mısır seferine giderken kullandığı yoldan ilerledik. Sakarya Taraklı’dan başlayarak yola çıktık. Osmanlı döneminde kullanılan İstanbul-Ankara yolunun izini takip ettik. Bolu Göynük’e, Ankara Nallıhan’a, oradan da Ankara Beypazarı’na doğru ilerledik. Dönüşte bölgedeki gölleri de ziyaret ettik. Sünnet gölü, Abant Gölü, Gölcük Gölü favori göllerimizdi. Taraklı’da ömrümün en güzel çileğini yedim, Göynük’te Akşemsettin Hazretlerinin kabrinde dua ettik. Fethe talip oldu. Nallıhan’da Taptuk Emre makamına uğradık ve söz verdik yeniden, dergâha bir tane bile eğri odun getirmemiş olmak için. Yunus gezdiği topraklarda yürüdük, aşk ile yanarak.

Dostum Ramazan ile Türkiye’nin en yaşlı ağacının izini sürerken ve onu bulamazken, kaybolduk, yeni yerler keşfettik. Antalya Gömbe’deki Yeşilgöl, Uçarsu, Çayboğazı Barajı, yüksek tepeler ve geniş ovalar yol arkadaşımız oldu. Kudretine hayran olup önünde diz çöktük Mevla’nın… 
Gezdiğim bu yerlerin fotoğraflarına instagram hesabımdan (@mteber) ulaşabilirsiniz efendim…

Oyun Terapisi İçimde Büyür, Ülkemde Büyür
Oyun terapisini ülkemde tanıtmak ve büyütmek misyonlarımdan biri, malumunuz. Hem aileye hem ruh sağlığı çalışanlarına hem de bilimsel camiaya bu yaklaşımı tanıtmak istiyorum. İstiyorum ki, benim keşfettiğim bir inciyi herkes görsün. Sahiplendiğin şey senin olmaz ey insan, ancak paylaştıkların senindir. Eğer verirsen elindeki inciyi, bir avuç inciye sahip olursun.. Ama gizlediğinde o bir inci olarak kalır. Sonra da iyilik meleği kesilme lütfen başımıza. Hem bil ki, incilerin reklamını yapmak, incilerini paylaşmak anlamına gelmez. 

Oyun terapisi alanında, üniversitelerde konuşmalar yapıyorum, uzmanlara yönelik eğitimler veriyorum. Önceki yıllarda bu alanla ilgili bir tez yazdım, kitap çalışmam devam ediyor. 2016 yılında bu alanda ülkemizin en kapsamlı sitesini hazırladık (www.oyunterapileri.org). Bu siteden oyun terapileri hakkında genel bilgiler paylaşıyoruz. Bu sene bu site daha aktif hale gelecek, belki kurumsal bir yapıya bürünecek. Oyun terapisi alanında merak edilen tüm soruları cevaplıyor olacak. 2016 yılında oyun terapisi alanında bilimsel bir makale yayınladım. “Gençlik, Oyun ve Oyun Terapileri” adını taşıyan makalem Gençlik Araştırmaları Dergisi’nde yayımlandı. 2017 için de bir makale hazırlığım devam ediyor. Ayrıca Oyun Terapileri kitabım da çıkmış olacak inşallah… İşte kötülükle mücadele tarzım bu benim, iyiliği yaymak… 

dandelion
Ahenk Çocuk
Ahenk Psikoloji olarak 2008 yılından bu yana hizmet veriyoruz. Dostlarım Muhammet ve Ramazan ile birlikte. Bu sene bir düzenleme yaptık. İşleyişi ve yönetimi daha pratik hale getirmek için, çocukla ilgili olan kısmı Ahenk Çocuk (www.ahenkcocuk.com) markası altında yeniden yapılandırdık. Daha çok çocuğa daha güzel hizmet verebilmek için. Benim dışımdaki 5 arkadaşla birlikte, çocuklarımızı şifalandırmak için çalışıyoruz şimdi. 2016’nın en güzel adımlarından biriydi benim için… Aynı dönemde Pedagoji Derneği’mizin (www.pedagojidernegi.com) de kurumsal altyapısını daha da güçlendirdik. İnsanın bilgisi kendi ile giderse mezara, kendi için yaşamış olur insan.. İnsanı vermek büyütür, almak değil. 

Ülkem, Sancılı Ülkem… 
Benim güzel ülkem... Üzerinde oynanan oyun o kadar çok ki... Dize getirmek isteyen, bu kükremiş sele diz çöktürmeye çalışanlar çok. Ayrılık tohumları ekmek niyetleri, aşikar. Kürt-Türk, Alevi-Sünni ayırımları, politik görüş ayrılıkları derken huzurumuzla hep oynandı, oynanıyor.  
2016 yılının başında şöyle yazmışım hedeflerimi yazarken; “Operasyonlarla yıkamadılar ülkemizi, şimdi iç savaş derdindeler. O da olmadı bizi bir dış savaşa sürükleyecekler.” 2016 yılında önce, doğuda hendekler kazarak sonra da bir darbe girişimi yaparak ülkemizi yıkmaya çalıştılar. Kardeşi kardeşe kırdırma girişimiydi bunlar. Bir iş savaşın eşiğinden döndük. Çok şehit verdik. Çok üzüldük... Ve hemen ardından Suriye’de bir dış savaşın içinde bulduk kendimizi şimdi. Bilmiyorlar ki en güzel tuzağı Allah kurar. Her bölme girişimi birbirimize kenetlenme ile sonuçlanır. 

Karşımızdakini ikna etmenin yolu onunla savaşmaktan geçmiyor dostlar, koşulsuz kabulden geçiyor. İnsan eleştirildikçe değil, kabul gördükçe büyüyor. Herkesi kendimize benzetme çabamız sorunlarımızın ana nedeni bence. Körü körüne bağlandığımız liderler, ideolojiler, partiler de diğer bir nedeni. İçimizdeki putları yıkmanın zamanı gelmedi mi? İnsanları değerlendirirken tek kategorimiz olmalı “İyi insanlar ve içindeki iyiliği yitirmiş insanlar”. Görevimiz herkesin içindeki iyiyi, güzeli bulmasına yardım etmek. Bunu da savaşarak yapamayız. İyiliği yayarak yapabiliriz. İnanıyorum ki başlangıcı karanlık geçse de sonu aydınlık olacak 2017’nin, çok güzel günlere uyanacağız... 

Sosyal medyada bir mesaj paylaşırken şu soruyu sorsak kendimize sorun çözülecek aslında “Paylaştığım bu mesaj ile birleştiriyor muyum, yoksa ayrıştırıyor muyum?”. Kendimi iyi ilan etmem için birilerini kötü ilan etmeme gerek yok. Herkesin içinde iyilik var, onun içindeki kötüyü döveyim derken, iyiyi de öldürüyoruz çoğu zaman. Diyorum ki gelin 2017’de iyinin ucundan tutalım, kötünün peşinden koşmayı bırakalım. 

Veda Edenler..
Ölüm hak... Hayatı gerçek anlamı ile yaşamak için, ölümü kendimize sık sık hatırlatmalıyız. Ölüm gerçeğine çarpınca planlarımız, gerçek öncelikli olanlar daha net ortaya çıkacaktır. Bugün küstüğümüz bir arkadaşımızın yarın öldüğünü öğrensek ne hissedeceğiz? O zaman küskünlük neden? Ölüm bizi ortak paydada bir araya getiriyor. 2016’da kimler ölmedi ki... Halis Toprak, Mustafa Koç, Tarık Akan, Oya Aydoğan, Kamer Genç, Kemal Unakıtan, Muhammed Ali, Yaşar Nuri Öztürk ve daha niceleri.. Toprak bizi eşitleyecekse, üstünlük sevdası gütmek neden? Çürüyüp gideceksek kalp kırmak niye? Mustafa Koç, yoğun iş gündeminin arasında gitti. Ertesi günkü randevu defteri oldukça doluydu? Plansız geldi ölüm. İşlerimizin bittiğinde gelmeyecek emin olun. Ne oldu bu ünlüler ölünde. Dünya yasa mı boğuldu.. Onlar olmadan da oluyormuş işte.. Bizsiz de yürür bu hayat, hem de gayet güzel yürür. Öyleyse kendimizi dev aynasında görmeye gerek yok değil mi? 

Ölüm yaklaştıkça, hazırlık artmalı… Bir adım attım ben de.. Bu yılla birlikte, iki yıldır vasiyetimi aldım kaleme. Zaman zaman okuyup, çıktığım raydan, geri yoluma dönmeye çalışıyorum. 

Gelelim 2016 muhasebesine :)

dandelion

2016 MUHASEBESİ
Efendim geçen sene kendime belirlediğim hedefler aşağıdaki gibiydi. Bakalım hedeflere yaklaşabilmiş miyim?

1) 50 Kitap Okumak: Bu hedefime ulaştım. Bölük pörçük de olsa, 50 kitabı okudum.   
2) 30 Seminer Vermek: Efendim 28 seminer ile seneyi kapatmış oldum. Ulaşmış sayılırım değil mi?
3) 10 Eğitim Vermek: Tam da 10 eğitim programı açtım bu sene. Tam isabet! 
4) 10 TV Radyo Programına katılmak: Canlı olarak katıldığım 6 program oldu bu sene. Görüş bildirdiğim programlarla birlikte 10’u bulmuştur sanırım. Bu da tamam!
5) 5 Kapsamlı Eğitim Almak: Kum Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi 2, Theraplay 2, Kalp Merkezli Hipnoterapi 2, EMDR 2 eğitimlerinin hepsini almış oldum. Tam da 5 tane değil mi?
6) 1 Kitap Yazmak: Üzerinde çalıştığım kitabımı maalesef bitiremedim. 2016’ya dair en büyük üzüntüm budur. 
7) 250 Çocuk-1000 Seans: 500 çocukla görüşme yaptım bu sene. Ekip arkadaşlarımla birlikte terapi yapabildiğim için seans sayım 500’de kaldı. Bunda aldığım eğitimler de etkili oldu. Bu sene çok fazla eğitime gidince ve kendim de eğitim açınca ortalama 3 aylık bir süre eğitim almakla geçti. 
8) 1 Ülke Ziyareti: Güney Afrika’ya yeniden gitmiş oldum. İran için ciddi planlamalar yapmıştım ama darbe nedeni ile o süreç aksadı maalesef. Yarım artı :)  
9) 3 Yeni Şehir Gezmek: Bitlis, Muş, Ağrı, Kars, Ardahan gibi şehirlere gitmeyi çok istedim ama yine malum 15 Temmuz olayları ve Doğu’daki hendek eylemleri planlarımı bozdu. Sakarya, Bolu ve Ankara’nın sıradışı yerlerini gezdim ama. Ve tabi ki de güzel Antalya ilçeleri.
10) Ailecek Doğa Anadolu Gezisi: Bu geziyi yine malum olaylar nedeni ile yapamadık. Bunun yerine iki tematik gezimiz oldu.  
11) Uluslararası Düzeyde Eğitimci Olmak: Bu hedefe çok az kaldı.  
12) 50 arkadaşı ziyaret etmek: Maalesef yakınına bile yaklaşamadığım bir hedefti bu. Ama vazgeçmeyeceğim. Eski ilişkilerimi dirilteceğim.
13) Çift dilli yayın: Sene başında başladım, twitter ve instagram’da. İki dilli yayın denedim ama baktım ki şu an için çok işlevsel değil. 40 yaş sonrası yeniden deneyebilirim. 

Ve şimdi de 2017 hedefleri… :)

2017 HEDEFLERİ
2017’de uçuk kaçık hedeflerim olmayacak. Bir yükselişin ardında bir dinlenme döneminde olmak istiyorum. Sakin sularda gezmek, hayatı içime çekmek istiyorum. Ama yine de hedeflerim var tabi ki.
1) 50 Kitap Okumak: Bu sene yine 50 kitap okumaya niyetliyim. Biraz roman da okumak istiyorum. Ya da edebi kitaplar…     
2) 30 Seminer Vermek: Evet evet, 30 seminer-söyleşi ideal benim için.  
3) 10 Eğitim Vermek: 10 eğitim programı da yeter bence.. Yeni terapistler yetiştiren ve aynı zamanda öğretmenlere ışık tutan eğitimlerim olacak.   
4) 20 TV-Radyo Programına katılmak: Bu hedefimi arttırıyorum. Biraz daha medya yolu ile insanlara ulaşabilirim. 
5) Eğitim-Süpervizyon Hedeflerim: Kum terapisi ve EMDR konusunda ileri eğitimler almaya devam edeceğim. Ayrıca Kalp Merkezli Hipnoterapi’nin ileri düzey eğitimlerini bu sene bitirmek istiyorum. EMDR ve Kum Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi alanında süpervizyonlar da almak istiyorum. 
6) 1 Kitap-1 Makale Yazmak: Oyun Terapilerini ele alan kitabım bu senenin yıldızı olacak.  Bilimsel anlamda da yine oyun terapisi ile ilgili bir makale yazmak istiyorum. 
7) 500 Çocuk-500 Seans: Bu sene 500 çocuk görmek, 500 seans da terapi yapmak istiyorum. Ahenkteki ekiple haftalık 100 seansla çocukları şifalandırmak niyetindeyim.  
8) 2 Ülke Ziyareti: Bu sene kutsal topraklara gitmek istiyorum. Hayatımın ikinci kısmında manevi esinti daha çok olsun diye. Ayrıca Amerika’ya gitmek gibi hedefim de var bu sene. Bir kongre olabilir mesela. 
9) 5 Yeni Şehir Gezmek: Yaz aylarında bir Doğu Anadolu turu yapmak, burada görmediğim illeri görmek istiyorum. Ardahan, Kars Ağrı, Bitlis, Iğdır, Elazığ olabilir mesela. 
10) 50 Arkadaşı Ziyaret Etmek: Geçen sene yerine getiremediğim bir hedefti. Bu sene işi sıkı tutacağım. Kaç kere misafir gelmiş, ben kaç yere gitmişim not tutacağım artık :)
11) Pedagoji Derneği’ni Büyütmek: Bu seneki bir niyetim de derneğimizi daha etkin tanıtabilmek ve duyurabilmek. Çocuklar için yaptığımız güzel çalışmaları daha çok kanaldan duyurmak. Güzel haberlerimizi çok yakında alacaksınız. 

Efendim, tüm bu gerçekleşenleri ben yapmadım O verdi. Gerçekleşecekleri de O verecek. Ben sadece samimi dille istedim, gönlümü ortaya koyarak çalıştım, çalışıyorum. Sonucu Mevla’ya bıraktım. “Hayırlısı ise nasip olsun, değilse de daha güzelleri nasibim olsun diyorum.” Şükürler olsun Rabbime. Sizler ise ne yapacağımı biliyorsunuz. Aşağıdaki duaya canı gönülden “Amin” derseniz ne mutlu bana…

“Ya Rabbi, bu hedeflerin sahibinin gönlünü genişlet, ona Can yolculuğunda ışık, aşk ver. Onun gönlünü öyle büyüt ki, o gönülde onu tanıyan tanımayan herkes şifa bulsun... Amin…”

Yeni yılınız gönlünüze huzur, hanenize sürur, yolunuza nur getirsin inşallah.
Sevgilerle…

Mehmet Teber
1 Ocak 2017 / İstanbul

2017 Hedefleri Reviewed by kozmik bilmece on 1/01/2017 Rating: 5 Karahindiba    72 yapraklı bir ağaçsa ömrüm, bunun 36 yaprağını bıraktım toprağa. Diliyorum ki her bir yaprak, düştüğü toprakta nice fi...