2018 Yılı Hedefleri - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

2018 Yılı HedefleriKelebek


Huu… Yıllar ne çabuk geçiyor değil mi? Nefes gibi.. Bir sesin başlayıp sönmesi gibi.. Bir yaprağın gökten yere düşmesi gibi Aslında ömür çabuk geçiyor dostlar, yıllar değil. “Yıllar geçiyor” diyerek kendimizi kandırmaya gerek yok. Geçen yıllar değil ki, kısıtlı ömrümüzün ta kendisi. Akan saatler değil, biricik hayatımız? Ölüm bir sonsa, sona doğru bir adım daha yaklaşmadık mı hepimiz? Yeni yılın sevinci mi yoksa elimizden giden bir yılın hüznü mü yaşadığımız? 


Hayat yolunda, sona doğru yaklaşıyorsak eğer, önümüzde üç seçenek var: Ya sona yaklaşmanın kaygısı ile yolun geri kalan kısmını heder edeceğiz kendimize, ya da bir son yokmuş gibi davranıp yaşamaya devam edeceğiz, çoğu zaman yaptığımız gibi. Son olarak da ölümü görüp geri kalan yolumuzu daha sade, duru, güzel yaşamak için çalışacağız. Son yol en çetrefilli olanı. Çünkü bu uğurda Aziz Mahmut Hüdayi’nin dediği gibi varlığımızı zail etmek gerekiyor. Ummana ulaşmak için tenden, bedenden geçmek gerekiyor. Şöyle buyurmuş mübarek: Varlığın eyle zail, olagör Hakk’a vasıl. Geç katreden ey gafil. Bahr ile umman gelsin. 

Ben ahir ömrümde son seçeneği tercih etmek istiyorum. Artık kafamı kuma gömemem. Çünkü bunu yaparak 37 yılı geride bıraktım. Bu beni daha iyi ve mutlu birisi yapmadı açıkçası. 37 yıl boyunca çantama doldurduğum taşları taşımak zorunda değilim artık. Bir daha bu hayata gelme şansım olmayacağıma göre, bir insanın çıkabileceği en yüksek mertebelere sevdalıyım ben. Ölümün gözlerine bakmaya razıyım, yeter ki Mevla’nın bir insanı yaratmaktan muradı neyse, o murada layık olayım. Gazali hazretlerinin şu sözü rehberim, “Kalbini yeniden aramaya, dünya meşgalelerinden kurtulmaya ve onu kendi yüksek makamına ulaştırmaya gayret et.” Bu uğurda varlığımı eritmek gerektiğini biliyorum. 

İnsan neden mi varlığını eritmeli? Hakk’ın ışığı kendi üzerinden aleme yansısın diye. Bedeni, arzuları ve istekleri bu ışığa perde olmasın diye. Sema ayininde, semazen sağ elini yukarı kaldırır, Hak’tan aldığı ışığı, dönerek sol eli ile halka yayar. Kafasının üstündeki kahverengi sikke mezar taşını simgeler. Ölümü başının üstünde taşıyarak döner. Beyaz elbisesi tennuredir ve bu kefene işaret eder. Yani Hak’tan geleni alıp verirken ölümle de dost olmuştur. Ben de tam da bu duygularla ışığı yaymaya devam etmek istiyorum 2018’te. Ama artık karanlıkla da mücadele vakti geldi bence. Gördüğüm karanlığa gözümü kapatamam. Hele ki Allah tüm karanlıklarla mücadele edebilecek gücü bana vermişken. Ahh, karanlıklardan korkarak yaşamıyor muyuz çoğumuz? Göz yumduğumuz yaralarımız var içimizde. İçeri ışık girmemiş gizli dolaplarımız var. Gözümüzün önünde cereyan eden zorbalıklar var. Yanlışa ‘yanlış’ deme zamanı gelmedi mi? İnsanları kırmamak adına, zarar görmemek adına göz kapadığım karanlıkları tek tek ameliyat sandalyesine taşıma zamanı şimdi.     

Şems-i Tebrzi’nin bir sözü var. Diyor ki: “Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.” 2017 şüphesiz psikolojik hayatımın alt üst olduğu bir yıldı. Şüphesiz ömrümün en acılı, en zor, en çetrefilli yılıydı. Evet 37 yıllık ömrümün, en zor senesiydi. Psikolojik anlamda, sahip olduğum hemen her şeyi kaybettiğim bir yıldı. Eski sahte ilişkilerimi bitirdiğim, tüm maskeli davranışlarımı bir kenara koyduğum, işlevsiz kimlikleri öldürdüğüm bir yıldı. İçimdeki karanlığın minimal ve aynı zamanda en büyük parçaları ile yüzleştim. İçimdeki işlevsiz, yapmacık Mehmet’i öldürdüm açıkçası. Uzun bir yas dönemi yaşadım. Önce kendimin, sonra sevdiklerimin cenaze namazını kıldım. 

Her ölüm, daha güzel bir doğumu içinde barındırır. Tohum toprağa girip çürüdüğünde bir ağaç olarak yeniden var olur. Benim için de tam olarak böyle bir yıldı 2017. Mevlâna hazretleri dediği gibi, “Başkalarının savaşı ile ne meşgul olup durursun? Kendindeki şu müthiş savaşa bak.” Benim de derdim kendimleydi. Mücadelem içimdeki karanlıklaydı. Dindirmek istediğim fırtınalar kendi fırtınalarımdı. İçimin en derinlerine dönüp baktım. Başkasını değiştirmeye çalışmak kolay, kendini değiştirmek zordur be dostlar. Ötekini tahlil etmek kolay, kendini tahlil etmek zordur. İçimizdeki yargıç herkesi eleştirirken nedense dönüp kendine bakmaz. İşte ben, tüm dikkatimi içime çevirmeye çalıştım. Sade, şeffaf bir cam gibi olana kadar her türlü çizik ve karanlıkla uğraşmak istedim. Çok acılı oldu, ama çok. Velakin gerçek anlamda özgür olduğum bir yıl oldu 2017. Bu acı ve savaş bana tam özgürlüğün, duruluğun kapılarını açtı. Bu yol bitti mi, tabi ki bitmedi. Daha gidilecek yol var ama bu yolu yürüyen artık eski kişi değil. Yaşadığım bir değişim değildi, bir dönüşümdü. Tırtılın kelebeğe dönüşmesi gibi. Buzun buhara dönüşmesi gibi. Bir var oluş boyutundan diğerine geçiş gibi. İçimde bir yer tüm bu olan bitenleri sahiplenip kendine pay çıkarmak istiyor. Hayır hayır.. Bu benim başarım değil O’nun inayetiydi. Şefkatli eli tutmasaydı beni, bu acı lime lime etmiş olacaktı tenimi.       

2017 tabi ki sadece acılardan ibaret değildi. Başka neler mi vardı?

İlim Sonsuz Bir Denizdir
İlim denizi sonsuz.. Tam da bir ucuna geldim diyorsun ama bakıyorsun ki, orada bir boğaz var. O boğaz bir diğer denize bağlıyor seni. Ve böyle devam ediyor öğrenme yolculuğu. Bu sene ruhsal rahatsızlıklarla çok daha derinlemesine çalışmayı öğrendiğim, enerji, spirütüellik, transpersonal yaklaşımlar ilgi alanım oldu. Çocuk EMDR ve Çocuk BDT alanında çok değerli bilgiler edindim. 30 günüm sıranın arkasında öğrenci olarak geçti. İlim denizinde yüzüp bulduğum incileri ülkemin güzel insanlarının hizmetine sunmaya çalıştım ve çalışmaya da devam edeceğim. Elindekini paylaşan büyür, tutan ise küçülür. Hele başkasının elindekine göz diken, zail olup gitmeye mahkumdur. 

Işığı Yaymak Fenerin Görevidir
2017’de onun üzerinde eğitim açtım. 30 üzerinde seminer düzenledim. Birçok öğretmene ulaştım. Yeni yeni psikologlara çocuğu anlattım. Türkiye’nin her iline iyi bir terapist yetiştirme hedefime ulaşmak için oldukça değerli çalışmalar yaptım. Akademisyen kimliğimle Hasan Kalyoncu Üniversite’sinde bulundum ve yüzlerce öğrenciye çocuğu ve oyun terapisini anlattım. NTV’de yayına çıkarak yüzbinlere ulaştım. Boğaziçi, Çağ, Haliç, Uludağ, Hasan Kalyoncu ve Sebahattin Zaim üniversitesinde öğrencilerle bir araya geldim. Onlara yeni ufuklar açmaya çalıştım.  Artık devletimizle de çalışmalar yapıyorum. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Çocuk Dostu Şehirler Çalıştayı grupları ile ortak fikir çalışmaları yürüttüm. Işık yaymak adına 60 gün boyunca sahnedeydim.    

İlkler ve Ödüller O’na Aittir
2017 bana en güzel ödülleri de getirdi.  İnsanı imtihana sokan Allah, imtihanın bir yerinde göz kırpar insana. "Korkma yanındayım demektir bu." Şubat 2017’de Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde ülkemizde lisans düzeyinde ilk oyun terapisi dersini açmak bana nasip oldu. Mayıs 2017’de Dumlupınar Üniversitesi “Yılın Pedagogu” ödülüne beni layık gördü. Temmuz 2017’de oyun terapistlerinin iş doyumunu araştıran bilimsel makalem yayınlandı. Bu araştırma dünyada bir ilkti. Kasım 2017’de dünyanın en büyük oyun terapisi organizasyonu (APT) açtığım oyun terapisi eğitimine uluslararası onay verdi. Aralık 2017’de doktora yeterlilik sınavı başarı ile tamamlayarak doktor unvanı almaya bir adım daha yaklaştım. Tüm bunlar için Rabbime şükrediyorum. Niyet bana, muvaffakiyet O’na aittir.  

Oyun Terapisi Aşktan Ötedir
Oyun terapisi artık ülkemizde popüler. Tonlarca paralarla bu eğitimi açıp kaymağını yiyenler, uzaktan eğitimle sertifika verenler, bir eğitim verip 3 sertifika dağıtanlar, bir kere eğitime gidip sonrasında kendini eğitimci ilan edenler var. Ama benim derdim başka. Ben bu alanı ülkemizde yerleştirmek, kökleştirmek ve belli bir standarda ulaştırmak için çalışıyorum. Bu sene oyun terapisini bir üniversitemizde lisans düzeyinde ders olarak vermeye başladım. Oyun terapisi ile ilgili bir bilimsel araştırma yürüttüm. 6 üniversiteye gönüllü olarak gidip oyun terapisini anlattım. Oyun terapisi enstitüsü kurmak için önemli adımlar attım. Oyun terapisi giriş düzey eğitimi ile bu alanı birçok psikoloğa tanıttım. Aşkla yapılan işler kök salar, hırsla yapılanlar ise duvara çarpar.    

Ülkem, Gezilesi bir Cennettir
Ülkemi, bu ülkenin her bir toprak parçasını çok seviyorum. Diliyorum ki, bu ülkede yaşayan birisi olarak bu güzel ülkemde görmediğim bir güzellik kalmasın. Uzun zamandır Doğu Turu için niyetlenmiştim. Bu sene nasip oldu. Van’da Van Gölü, Akdamar adası, Muradiye Şelalesi; Ağrı’da İshakpaşa Sarayı, Ağrı Dağı; Muş’ta Malazgirt Meydanı; Iğdır’da Çıldır Gölü; Kars’ta Ani Harabeleri; Bitlis’te Murat Nehri, Nemrut Krater Gölü; Erzurum’da Tortum Şelalesi; Elazığ’da Harput; Bingöl’de Yüzen Adalar; Diyarbakır’da Peygamberler diyarı ve Artvin’de Şavşat, Karagöl bu sene gezdiğim yerlerdi. Her birisi beni ayrı ayrı mest etti. Fotoğrafları instagram hesabımdan (mteber) görebilirsiniz. Ayrıca bu sene kutsal topraklara gitmek de nasip oldu ve benim için hayatımdaki en feyizli zamanlardı. İnsan gelir gelmez, yeniden nasıl gideceğinin hesabını yapıyor. Herkese nasip olsun, dilerim.

Dünya Yeni Doğuma Gebedir
Dünyadaki kaos ve umutsuzluk her geçen gün artıyor. Ülkeler arası gerilim sürekli tırmanıyor. İnsanlık büyük bir sancı çekiyor. Önümüzdeki bir iki yıl büyük zorluklara gebe olacak gibi. Tüm dengelerin bozulacağı dilimdeyiz. Hak ile batıl, doğru ile yanlış daha çok karşı karşıya gelecek. Dua edelim ki bu gerilim ve sancı güzel bir doğumla son bulsun. İnsanlık, varoluşunun bir üst mertebesine çıksın da hırslarını bir kenara bıraksın. Bu gece beraberinde hayırlı sabahları getirsin. 

Gelelim işin en çetrefilli kısmına, 2017 muhasebesine :) 

2017 MUHASEBESİ
2017 kırılma yaşadığım bir yıldı. Bu nedenle önceki senelerde genelde hedeflerinin % 90’ına ulaşan ben bu sene o kadar başarılı olamadım. Ama oldukça geçerli mazeretlerim var. Bu nedenle kendime müsamaha gösteriyorum :)

 1. 50 Kitap Okumak: Evet elli kitap rahat okumuşumdur. Edebi kitaplar okuyacaktım bol bol öyle de oldu. Spirütüel kitaplar da cabasıydı. Bu hedef tamamdır.     
 2. 30 Seminer Vermek: Tam 31 seminerle seneyi kapattım. Hedef tamam.  
 3. 10 Eğitim Vermek: 11 eğitim programı gerçekleştirdim 2017’de. Hedef tamam.
 4. 20 TV-Radyo Programına katılmak: Bu hedef tamam değil. Bu sayı en fazla 5’te kaldı. Sanırım kalpten istemedim, ya da bir yerlerde tıkandım. 
 5. Eğitim-Süpervizyon Hedeflerim: Kalp Merkezli ileri düzey eğitimlerim bitti. EMDR’da oldukça süpervizyon aldım. Ancak kum terapisi ve deneyimsel oyun terapisi süpervizyonlarım istediğim gibi yürümedi. Eğitim hedeflerim tamam ama süpervizyon hedefim tamam değil. 
 6. Kitap-1 Makale Yazmak: Bilimsel makalem tamam ama kitabımı yetiştiremedim yine. Yani bu hedef de eksik.  
 7. 500 Çocuk-500 Seans: Bu hedef de tamamdır. Fazla fazla çocuk görmüşümdür.   
 8. Ülke Ziyareti: Kutsal toprakları ziyaret hedefim vardı onu gerçekleştirdim ama Amerika hedefim olmadı maalesef.  
 9. 5 Yeni Şehir Gezmek: Hedeflediğim Doğu Anadolu turunu gerçekleştirdim, beşten fazla da şehir gezdim.  
 10. 50 Arkadaşı Ziyaret Etmek: Yok yok bu olmuyor. İşe odaklanmaktan ilişkiye odaklanamıyorum. Bu konu dikkat etmem gereken bir konu.  
 11. Pedagoji Derneği’ni Büyütmek: Derneğimiz çok büyüdü. Florya’da güzel bir yere taşındı. Turkcell, Yeşilay gibi iki büyük kurumla protokol imzaladı. İtalyan bir firma ile birlikte bir proje yürüttü. Bu hedef fazlası ile tamam.  Ve şimdi de 2018 hedefleri… Bir hedefi ulaşılabilir kılmanın yanı onu ölçülebilir yapmaktır. “Kitap okuyacağım” cümlesi bir hedef olmaz. Kaç kitap olduğunu yazıp, ölçmeyi kolaylaştırmak gerekir. Bu seneki hedeflerimi daha numerik ifade edeceğim ki, ulaşmak için motivasyonum çok olsun. 

2018 HEDEFLERİ
 1. 1 Kitap: Oyun terapisi alanındaki kitabım bu sene bitecek. O kitap bu sene bitecek. 
 2. 2 Bilimsel Makale: Bilimsel alandaki çalışmalara devam. Bu sene 2 bilimsel makale hedefliyorum. 
 3. 3 Ülke: Bir Afrika, bir Ortadoğu, bir Avrupa fena olmaz değil mi? Hem gideceğim kongreler de var.  
 4. 5 Şehir: Şimdiki hedef Güneydoğu. Hakkari, Şırnak, Siirt, Batman ve Mardin gezmeyi düşündüğüm şehirler.    
 5. 7 Eğitim Almak: Evet 2018’de hikaye anlatıcılığı, öğrenme güçlüğü, ileri düzey EMDR, kum terapisi, hipnoterapi alanında eğitimler almayı hedefliyorum. 
 6. 10 Eğitim Vermek: 10 eğitim ideal duruyor. Farklı şehirlerde eğitim vermek istiyorum bu sene. 
 7. 20 Arkadaş Ziyareti: İlişkiye odaklanmak bu sene en yoğun çaba göstereceğim alan. 50 arkadaş ziyaret edeceğim demiştim ama bu hedefe ulaşamadım. En iyisi biraz daha gerçekçi hedefler belirlemek. Her ay 2 ideal gibi.  
 8. 30 Seminer: Evet 30 ideal sayı benim için. 30 seminer verebilirim bu sene. 
 9. 40 Saat Süpervizyon: Bu sene oyun terapisi, EMDR ve Kum terapisi alanında süpervizyonlar alacağım. Net sayı hedefi belirledim ki, hedefimi ölçmek daha kolay olsun.   
 10. 50 Kitap Okumak: Bu sayı benim için ideal. Bu yıl biraz daha spirütüel içerikli ve beyin gelişimi içerikli kitaplar okuyacağım. Bağlanma alanı yine özel ilgi alanım olacak.      
 11. 300 Seans: 300 seanslık bir terapi performansı benim için ideal bu sene.  
 12. 500 Çocuk: 500 çocuk görüp şifalanmasına vesile olmak yine hedeflerim arasında
 13. Sabit Radyo-TV Programı: Bu sene herhangi bir programda sabit bir konuk olmak, ya da sabit bir program yürütmek gibi bir hedefim var. Amacım daha çok insana ulaşmak. Bakalım nasıl olacak? 
 14. Oyun Terapileri Enstitüsü: Türkiye’de oyun terapisini yaymak, doğru bilgi kanalı oluşturmak, bilimsel çalışmaları desteklemek ve bir kaynak havuzu oluşturmak amacıyla bu enstitüyü inşa etmiş olacağız 2018’de. 
 15. Ahenk Çocuk: Ahenk Çocuk kurucusu olduğumuz terapi merkezi. Bu yıl kuruluşunun onuncu yılı. 2018’de inşallah Türkiye’nin en büyük çocuk ve oyun terapileri merkezi olacak. 5 oyun terapi odası ve 10 terapisti ile çocuğa dair her türlü terapiyi en iyi şekilde vermiş olacağız. 
 16. Pedagoji Derneği: Derneğimiz bizim çocuğumuz. Bu sene herkese ulaşan çok güzel çalışmalara imza atmış olacağız. Çok güzel atölyelerle Türkiye’de çocuk eğitimi alanında özgün bir yere iyice sahip olacağız. 
 17. Mücadele: Bu sene mücadele yılım olacak. İyilerin hakkını sadece iyileri destekleyerek değil kötülerle mücadele ederek de vermeliyiz. Bu amaçla bu yıl insanları söğüşleyen psikologlarla, sahte uzmanlarla, gayri resmi şekilde merdiven altı psikologluk yürütenlerle, başka kitaplardan aşırarak kendine kitap yazanlarla, uzman olmadığı halde kendini uzman lanse edenlerle, uzman olup yanlış bilgilerle ebeveynlerin aklını karıştıranlarla mücadele edeceğim. Bu amaçla sitemde ayda 1-2 makale yazacağım. 2017 duam şöyleydi. Sizler âmin dediniz, Hak yolumu açtı: 
“Ya Rabbi, bu hedeflerin sahibinin gönlünü genişlet, ona Can yolculuğunda ışık, aşk ver. Onun gönlünü öyle büyüt ki, o gönülde onu tanıyan tanımayan herkes şifa bulsun. (Amin)”

2018 duam ise şöyle: 
“Ey benim ve tüm varlığın sahibi olan yüce Allah! Sen Kadîr’sin. Işığı yayma yolculuğunda bu sözlerin sahibine güç ver. Sen Rahman’sın, onun attığı bir adıma sen bin bereket kat. Sen Fettah’sın, batıl ile olan savaşında onun sözünün keskinliğini arttır ve ona cesaret sun. Bu yolda yürürken sinsice ona nüfuz etmek isteyen düşmanlardan, yolunun önündeki engellerden, benliğinin kibir ve gururundan onu koru.  (Amin)”

Yeni yılınız, kalbinizin bereket yıl olsun…
Huuu…

Özel teşekkür: Benim internete yansıyan yüzüm, Tam 8 yıldır hedeflerimin size ulaştığı sitemin mimarı, 20 yıllık arkadaşım Mustafa Sönmez’e teşekkür borçluyum. Arka plan kahramanı o. 

MEHMET TEBER
31 Aralık 2017 / İstanbul
2018 Yılı Hedefleri Reviewed by SNMZ on 12/31/2017 Rating: 5 Kelebek Huu… Yıllar ne çabuk geçiyor değil mi? Nefes gibi.. Bir sesin başlayıp sönmesi gibi.. Bir yaprağın gökten yere düşmesi g...

5 yorum:

 1. Samet Makas01 Ocak, 2018

  Her yılbaşında bu hedeflerinizi zevkle okuyorum. Kendime de hedefler koymam gerektiğini anlıyorum. Benim için iyi bir rehbersiniz. İyi ki varsınız.

  YanıtlayınSil
 2. Kendi içinizde yaptığınız yolculukta hangi kaynaklardan, kitaplardan yararladıgınızı paylaşabilir misiniz lütfen hocam...

  YanıtlayınSil
 3. Rabbim muvaffak kılsın.
  Naçizane ufak tavsiyem (kabul buyurursaniz): Hedeflerinizin arasına IHH ile Afrika'daki yahut sınırlarımızdaki muhacir çocuklarla vakit geçirmek maddesini eklemelisiniz. Saygılarımla.

  YanıtlayınSil
 4. Her yılın sizde uyandırdığı halleri ve sizin çözüm yollarınızı biz de merakla takip ediyoruz. ve dualarınıza amin diyoruz. 2017 senesi ruh halinizin sizde ilerleyen vakitlerde gelişmelere gebe olacağını ümit ediyorum. Rabbim hayırlı muvaffakıyetler vewrsin

  YanıtlayınSil
 5. Rabbim hedeflerinize ulaşmayı nasip etsin size �� sizinle bu yıl tanıştım paylaşımlarınızı zevkle takip ediyorum. Bu yıl Pdr bölümünden mezun oluyorum. Bilgi birikimi yolunda hangi kaynakları tavsiye edersiniz? Lütfen bizlerle de paylaşın �� şimdiden teşekkürler

  YanıtlayınSil

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.