Bam Teline Giriş - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Bam Teline Giriş

Yaprak

“Bam Teli”
fikri aklıma aslında yıllar önce geldi. Bu fikri tetikleyen bir kaç gelişme var. ilki Twitter’da gördüğüm bir mesajdı. Uzmanların işinin sadece doğruları yaymak değil, yanlışları da ayıklamak olduğunu söylüyordu mesaj kısaca. Bu fikir zihnimde demlendi, en az 4 yıl. 

İkinci olarak, önceleri doğru bulmadığım fikirlere karşı çıkmazdım. Çünkü sürtüşmeyi sevmeyen, ondan korkan bir tarafım vardı. Reddedilme kaygılarım nedeni ile pek fikir ayrılıklarını gündemime almadım. İnsanlara neyi duymaları hoşuna gidiyorsa onları söyledim. Ama geçen dört yılda, korkularımla çalıştım. Artık insanlarla aynı fikirde olmasam da onlara bunu ifade edebilecek ve ilişkimi de devam ettirebilecek güce ve beceriye sahip olduğumu düşünüyorum. 

Üçüncüsü, geçen yıl bir hocanın “Psikologlar olarak kendi mesleğinize siz sahip çıkmıyorsunuz, bu alandaki yanlışlara ses çıkarmıyorsunuz” sözü de zihnime çakıldı. Evet her insanın görevi ekmek kazandığı mesleğinin saygınlığını korumaktır. Diğer türlü, meslekler zaman içinde yıpranır ve değersizleşir. O zaman bunun zararını herkes çeker. 

İşte tüm bu gelişmeler bir araya geldi ve Bam Teli ortaya çıktı, 2018 yılında. Belki de tam bu zamanda ortaya çıkması gerekiyordu. 2018 Hedeflerim’de belirttiğim üzere bu sene enerjimin bir kısmını psikoloji alanında görülen yanlış fikir akımları ile mücadeleye, bu alanda sıklıkla yapılan hilelere ayıracağım. Katılmadığım ve yanlış bulduğum fikirleri açıklıkla kaleme alacağım. Psikoloji alanında sıklıkla kullanılan etik dışı davranışları yazacağım. Neden mi?

Bizler yanlışa ‘Yanlış!’ demedikçe, haklılar da haksızlar kadar sesini yükseltmedikçe eğri cetvelimizi düzeltemeyiz. Eğri cetvelle de doğru çizgi çizemeyiz maalesef. Dünyanın iyi bir yer olması için ışığı yaymak kadar karanlıkla da savaşmak gerekiyor. Ayrıca, en nihayetinde hepimiz sessiz kaldığımız yanlışlardan da hesaba çekileceğiz. Artık gözümüzü açabiliriz, kafamızı gömdüğümüz kumdan çıkarabiliriz ve birbirimizi pohpohlama sevdamızdan vazgeçebiliriz bence. Yanlışlarımıza dikkatle bakarsak onlar bizi doğrulara götürür. Ve böylece he biz hem de toplum daha da büyümüş olur. 

Aslında bizim tarihimizde çok güzel bir gelenek vardır. Bu gelenek “Reddiye” geleneği. Birçok alim, katılmadığı fikirleri ele almak için reddiye adı verilen eserler yazmışlardır. Psikoloji’de ise Freud kısa süre sonra kendi veliaht öğrencisi olan Jung ve kızı olan Anne Freud ile fikir ayrılığına düşmüşler ve fikirlerini çatıştırmışlardır. Bunun sonucunda hakikat ortaya çıkmıştır. Farklı kişilere atfedilse de sevdiğim bir söz vardır: Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar. Yani hakikat güneşi, fikirlerin çarpışmasından ortaya çıkar. Artık hakikat güneşini aramaya başlamanın zamanı geldi de geçiyor. 

Yazılarıma başlamadan önce üç temel ilkemden bahsetmek istiyorum:
  • Öncelikle, gerçekten hiç kimse ile bir derdim yok. Şahısları değil fikirleri ele alacağım. İnsanların kişilikleri ayrı, fikirleri ayrıdır. Her insana ve onun kişiliğine saygı duyarım. Dolayısı ile birilerini kötülemek gibi bir derdim yok, buna hakkım da yok. 
  • Yazılarımda hiçbir isim ve kurumdan bahsetmeyeceğim. Sadece yaygın olarak ortada dolanan bilgilerden ve yanışlardan bahsedeceğim. Dolayısı ile yazdıklarımı iki kişinin çatışmasına çevirmek isteyenlere fırsat vermeyeceğim. 
  • Olabildiğince kibar bir dille inandıklarımı aktaracağım. Ancak yeri geldiğince keskin konuşmalar da yapabilirim. Bu süreçte nezaket en büyük yol arkadaşım olacak. 
Bu süre zarfında psikoloji, pedagoji ve ruh sağlığı alanında karşılaştığınız haksızlık ve yanlışlıkları benimle paylaşmak isteyen olursa onları da araştırıp paylaşmayı da yine bir görev olarak görüyorum. En doğru olan da eleştiriye kendimden başlamak değil mi? İğneyi kendimize batırmak. Ben de öyle yapacağım. 


Mehmet Teber
10 Ocak 2018


Bam Teline Giriş Reviewed by kozmik bilmece on 1/11/2018 Rating: 5 Yaprak “Bam Teli” fikri aklıma aslında yıllar önce geldi. Bu fikri tetikleyen bir kaç gelişme var. ilki Twitter’da gördüğüm bir mesajd...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.