İğneyi Kendine Batırmak - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

İğneyi Kendine Batırmak

Yüz Yüze

Başkalarını eleştirmek kolaydır ama insan kendini eleştirmek istemez. Karşısındakinin kusurlarını görür de kendi kusuruna pek bakmaz. Dünyayı temizlemeye niyetlenir de kendi evini temizlemez. Başkasının günahı gözüne çarpar ama kendi günahları nedense gözden kaçar. Açıkçası bu döngüye girmemek için yıllardır çabalıyorum. İçimdeki yargıçla mücadele edip, kendi iç dünyamdaki kirleri arındırmaya çalışıyorum. Çünkü ötekinin değiştiremem ama kendimi değiştirebilirim. Belki ben değişirsem dünya da değişir, artık buna inanıyorum. Bu nedenle yıllar önce başkalarını değiştirmeye çalışmayı bıraktım. Sadece değişmek isteyenlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. İnsanları olduğu gibi kabul etmeyi öğreniyorum ve hala da öğreneceğim çok şey var.

Atalarımız demiş ki: İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır. Yani başkasına öğüt vermeden önce dön kendine bak. Eleştiri oklarını önce kendine yönelt. İğnenin acısını bir tat ki başkasının acını anlayasın. Bu nedenle ben de önce kendime dair eleştirilerimden bahsetmek istiyorum. 
  • Çocuk Eğitiminde İdeal Anne-Baba kitabım benim ilk kitaplarımdan. 10 baskı yapan bu kitabımdan çok güzel geri dönüşler de aldım. Anne-babalığa bir giriş kitabı gibi. Sade bir dili var. Ama geçen yıllar içinde geri dönüp baktığımda “İdeal Anne-Baba” kavramını doğru bulmuyorum. Ebeveynlik günümüzde çok zor ve bu şartlar altında ebeveynleri bir ideal peşinden koşturmayı doğru bulmuyorum. Herkes elinden geldiğince ebeveynlik yapıyor. Bu kitabı yeniden yazsam adını “Yeterince İyi Anne-Baba” yapardım sanırım. Ancak bunca yıllık kitabın ismini değiştirip yeni bir kitap gibi lanse etmek de olmaz. Bu nedenle kitap yakın zamanda yayından kalkacak, belki düzenleyip yeni bir formatla yayınlarım. 
  • Sınav Terapileri ve Mutluluk Terapileri isimli iki kitabım daha var. Bu kitaplarda “Terapi” kelimesini kullandım. Ancak şimdi geri dönüp baktığımda bu kelimeyi yersiz kullandığımı görüyorum. Bazı kelimelerin ağırlığını korumak gerekiyor. Terapi de böyle kelimelerden. Şimdilerde Yunus Terapi, Mesnevi Terapi, Sufi Terapi, Şiir Terapi, Seyahat Terapi, Aşk Terapi gibi benzeri birçok kitap var. Bu bence mesleğimize karşı bir haksızlık. Mevlana gibi bir değerin pidecisini açmış olan bir kültürde büyüyoruz. Anlamı ve manayı korumak da hepimizin görevi.
  • Yeni ve kalabalık ortamlarda mesafeli, bilmiş bazen de üstten bakan bir duruş sergileyebiliyorum. Bu yıllar içinde azalıyor. Özünde böyle değilim ama hakiki beni ancak yakınıma gelenler görebiliyor. Bu da kendime yönelik diğer bir eleştirim.
  • En çok eleştiri aldığım nokta telefonla olan ilişkim. Bu cihazla konuşma yapmayı sevmiyorum. Bu nedenle telefonlara en yakınlarım dahil geç dönüş yapıyorum. Bu bazen 2-3 günü buluyor. Bu da kendime bir diğer eleştirim. 
  • Birçok iş alanında bulunmam ve genelde sürükleyici konumda olmam nedeni ile programlarım çok dolu. Bu da beni bazen ulaşılmaz bir kişi yapıyor. Bir konuşma yapmak için bile birçok süreçten geçmek gerekebiliyor. İşlerimi yürütmek için sağlıklı bir sınıra ihtiyacım var ama bu da beni ulaşılmaz yapmamalı değil mi?
  • Ses tonum. Evet bazen dinlendirici, bazen rahatsız edici derecede sakin, bazen de duyulmayacak kadar hafif :) Bir tık ses tonumu yukarı çıkarmam fena olmaz. Bu sene bu konu ile ilgilenmeyi de düşünüyorum. 
  • Mükemmeliyetçilik. Temiz ve iyi yapılan işi seviyorum. Önceden bu yönüm beni çok zorlardı. Şimdi özene doğru evrildi. Bana birçok başarıyı da getirdi. Artık işleri başkasına havale edebiliyorum ama bu konuda da gitmem gereken yollar var. 
  • Son olarak da ilişkiler. İş alanında iyiyim ama ilişkilerde o kadar değil. Bağlarımı korumak, güçlendirmek için daha çok zaman ayırmam gerekiyor. Sevdiklerim ve sevenlerim ile daha çok zaman geçirmeliyim. 
Şimdilik aklıma gelenler böyle. Hepimizin zaafları ve hataları var. Bunları görmek, değiştirmek için sorumluluk almak gerekiyor. Ama en evvelinde kendi zatımıza dahi şefkatle bakmalıyız. Çünkü yaralar bir şefkatli elde çabuk iyileşiyor. 


Mehmet Teber
10 Ocak 2018
İğneyi Kendine Batırmak Reviewed by kozmik bilmece on 1/11/2018 Rating: 5 Yüz Yüze Başkalarını eleştirmek kolaydır ama insan kendini eleştirmek istemez. Karşısındakinin kusurlarını görür de kendi kusuruna pe...

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.