Psikolog Camiasına ve Oyun Terapisti Yolcularına Önemli Duyuru - Pedagog Mehmet Teber

728x90 AdSpace

Psikolog Camiasına ve Oyun Terapisti Yolcularına Önemli DuyuruMerhabalar efendim. Genelde sosyal medya hesaplarımı ve web sayfamı kişisel konular için kullanmam. Çok özel durumlarda kimi açıklamalar yapmayı gerekli görüyorum. Dün onlardan biri gerçekleşti. Reyhana Seedat hakkımda paylaşım yaptı ve bana cevap hakkı doğdu.

Öncelikle emeklerimden bahsetmek istiyorum ki konu doğru anlaşılsın. Üniversite sınavında yoğun bir emek ile Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandım ve bölümümden onur derecesi ile mezun oldum. İlk yüksek lisans eğitimi Boğaziçi’nde aldım. Klinik psikoloji alanındaki yüksek lisansımı ise oyun terapisi alanındaki tezim ile tamamladım. Doktoram yine oyun terapisi alanındaki tez ile bitmek üzere.

Ülkemizde çocukların iyilik hali için çaba göstermek yaşam amacım. Bunu beni tanıyan herkes bilir. 15 yıldır çocuk terapisti 10 yıldır da oyun terapisti olarak çalışıyorum. On bin seanslık deneyime sahibim. Oyun terapisiyle tanıştıktan sonra bu konu benim için bir sevda oldu. Bu alanda yurt içi ve yurt dışında 350 saat eğitim, 200 saat grup süpervizyonu ve 100 saate yakın bireysel süpervizyon almış biriyim. Birçok oyun terapisi ekolünü aktif kullanıyorum. Ben yolculuğa başladığımda ülkemizde oyun terapisi pek bilinmiyordu. Akademik anlamda yeterli çalışma yoktu, uygulama sahası ise çok dardı. Bu alanı ülkemde yaymayı kendime görev edindim. Oyun terapisi alanında tamamlanma aşamasında olan doktora tezim ile 2 tez ve 3 bilimsel makale yayınladım. Ülkemizin oyun terapisi tarihini yoğun bir arşiv çalışması sonucu derledim. Bu alanda 5 teze öncülük ettim. Bu tezlerin hepsi ilk tez olabilecek nitelikte çalışmalar. Boğaziçi, Marmara, İstanbul gibi onlarca üniversite oyun terapisini anlatan konuşmalar yaptım. Van’dan, Aydın’a kadar birçok ilde oyun terapisi eğitimleri açtım. Oyun terapisinin psikoloji lisans bölümlerinde ders olarak okutulması için çalışmalar yaptım ve ilk dersi de kendim verdim.  Ülkemizde her alanın öncüsünün davet edildiği Türkiye Psikoterapi Zirvesi’nde halen oyun terapisini temsil ediyorum. 1 Temmuz itibari ile de yoğun bir emek ve çaba sonucu bir kamu hizmeti sunacak Oyun Terapileri Enstitüsünü Taksim’de açtım. Bu alanda kapsamlı kitap çalışmam devam ediyor.

Aslında sadece oyun terapisi alanında değil çocuğa dokunan diğer alanlarda da çalıştım. İki farklı radyoda 50 haftayı bulan düzenli radyo programları yaptım. Bu alanda 5 kitap yayınladım. Çocuğa dair önemli bir derneğin kurulmasında öncülük ettim, yıllarca başkanlığını yürüttüm. Yeşilay Bilim Kurulu’nda bağımlılıkla mücadele için çalıştım. Çocuk çizgi filmlerine, dergilerine danışmanlık yaptım. Bu çalışmalarımın sonucu olarak 2017 yılında Yılın Pedagogu, 2018 yılında Çocuğa Değer Katanlar ödülüne layık görüldüm.  Hem eğitim hem de aile bakanlığı ile birçok çalışmalarım oldu. Bu yıl içinde eğitim bakanımız Ziya Selçuk ve aile bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk ile dar kapsamlı çalıştaylarda bir araya geldim. Çocuğa ve eğitimine dair görüşlerimi kendileri ile paylaştım. Çocuk terapistliği alanında birçok eğitim açarak birçok çocuk terapisti ve adayına tecrübelerimi aktardım.

Ülkemizde maalesef ki akreditasyon kurumları yok. Yaptığım işi uluslararası düzeyde yapmak için kendime yabancı büyük kuruluşları rehber edindim. Amerika Merkezli Oyun Terapisi Derneği’nin (APT) oyun terapisti olmak için gerekli şartlarını 2014 yılında, süpervizör olmak için gerekli şartlarını da 2016 yılında tamamladım. Ancak APT ülkemizde meslek yasası olmadığını ileri sürerek resmi onaylama işlemini gerçekleştirmedi. 2018 yılında ise oyun terapisi giriş düzey eğitimim Reyhana’nın refeansı ile APT tarafından onaylandı.

Oyun terapisi yolculuğumda Reyhana’nın önemli yeri var şüphesiz. Kendisinden 500 saate yakın eğitim aldım. 100 saate yakın grup süpervizyonu ve 60 saat bireysel süpervizyon aldım. Seans vidolarımı izledi ve birçok defa canlı seansımı da gözlemledi. Onun gözü önünde defalarca bir grubu süpervize ettim. Kendisi terapistim de oldu 40 seans kadar terapi seansımı yürüttü. Gittiğim her yerde onu anlattım ve eğitimlerine yüzlerce kişi yönlendirdim. İlerleyen yıllarda Ahenk olarak kendisinin eğitimlerini de organize ettik. 

Ne var ki, Reyhana 2018 yılı sonlarında aleyhimde yürütülen bir sürecin merkezinde yer aldı ve  gönlümde kendini aklayamadı. Bizzat bizim organize ettiğimiz eğitimlerde benim eğitimlerim aleyhinde konuştu. Bu süreçte kendisine olan güvenimi tamamen yitirdim ve yolları ayırma kararını aldım. Bu kararı 28 Aralık 2018 akşamı diğer organizatör arkadaşım ile paylaştım. 20 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep eğitimi dönüşünde havalimanında çevirmeninin de bulunduğu ortamda kendisi ile paylaştım. 21 Ocak tarihinde aramızda geçen bir konuşma üzerine bu konuda kendisine detaylı bir mesaj gönderdim. Bu sürecin ardından kendisi farklı zamanlarda benim özel bir insan olduğumu, Türkiye’nin bana ihtiyacı olduğunu, kararımı gözden geçirmem gerektiğini anlatan birçok mesaj gönderdi. Kararımı değiştirmedim. Kendisini 20 Ocak tarihinden sonra da görmedim. Mayıs ayı sonlarında APT onaylı eğitimimden referans imzasını çekti ki bunu bana herhangi bir bilgi vermeden ve gerekçe sunmadan yaptı. Bu durumu üzülerek Amerika’dan gelen e-posta ile öğrenmiş oldum. Postayı aldıktan sonra sosyal medya ve web sayfalarımda APT onaylı eğitim açtığımı belirten tüm ibareleri kaldırdım.

Özetle, ülkemizde çocuğun iyiliği alanında ve oyun terapisi alanında kaydadeğer birçok çalışma yapmış birisiyim. Reyhana’nın şüphesiz en sıkı takipçisiydim. APT şartlarını tamamlamış hem oyun terapisi hem de süpervizörüm. Benim değil ülkemizdeki meslek yasası olmaması nedeni ile resmi onayım yok. Zaten bu onay ülkemizde kimsede yok. APT tutum değiştirmedikçe ya da ülkemizde meslek yasası çıkmadıkça olmayacak. Onaylı eğitimim Reyhana imzasını çektiği için artık uluslararası onaylı değil. Ancak bu onaydan önce de bu eğitimim vardı, sonrasında da olacak.

Gelinen bu noktada benim tek taraflı sonlandırdığım süreci kendi sonlandırmış gibi aktarmasını; işini hakkı ile yapmayan birçok kişi dururken ve gelen e-posta sonrasında APT onaylı eğitim açtığını iddia etmeyen birini merkeze almasını ve sosyal medya gibi bir mecrayı bunun için kullanmasını sizin takdirlerinize bırakıyorum. Ülkemizde APT onayı olmayan psikologlar, süpervizörler ve eğitimciler listesine ülkemizde psikologluk yapan tüm psikologlar şu an için dahildir. On binlerce kişilik bu listeyi de tek tek “Bu da onaylı değil” diyerek kamuoyu ile paylaşmasını bekliyorum.

Daha öncesinde rafa kaldırdığım, birçok başlık içeren hukuki süreci ise kendisi aleyhinde yeniden devreye sokacağımı buradan herkese ilan ediyorum. Ülkemizde attığı her adımın hukuki takipçisi olacağımın, hukuk dışı tüm adımlarının da çekinmeden tarafımdan yargıya taşınacağının bilinmesini istiyorum. Dünden bu yana destek mesajları gönderen gerçek arkadaş ve dostlarıma da teşekkür ediyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

14 Temmuz 2019

Psikolog Camiasına ve Oyun Terapisti Yolcularına Önemli Duyuru Reviewed by SNMZ on 7/14/2019 Rating: 5 Merhabalar efendim. Genelde sosyal medya hesaplarımı ve web sayfamı kişisel konular için kullanmam. Çok özel durumlarda kimi açıklama...
İleri
Bu en son içerik
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

HTML kodu kullanarak yazılan yorumlar onaylanmaz.

Yorumlarınızı yazarken menüden "Anonim"i seçiniz. Yoruma ad soyadınızı yazabilirsiniz.

Eğer bir Gmail hesabınız var ise, menüden "Google hesabı"nı oturum açıp seçebilirsiniz.

Menüden Adı/URL seçeneği ile, adınızı ve e postanızı yazabilirsiniz.